Autor Wątek: Jaka cięciwa?  (Przeczytany 16420 razy)

2104

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Jaka cięciwa?
« dnia: Sierpień 11, 2008, 05:05:39 pm »
Zacznę od tego że miałem okazję strzelac z łuku sportowego, ale nigdy nie miałem własnego więc czuję się trochę zagubiony w temacie

W ostatnich dniach w moje ręce trafił dośc zjadliwy zestaw, niestety bez cięciwy. No i nie wiem jaką tą cięciwę powinienem zakupic. Majdan to WindStar II 25 RH a ramiona T-REX opisane następująco:
25H 68-30 Ibs
23H66-32 Ibs

(co oczywiście mi nic nie mówi (tzn te cyferki )  :P <- jak by ktoś był tak miły i powiedział mi co to oznacza to również był bym wdzięczny )

Czy z tego co wam podałem jest ktoś w stanie powiedziec ile cali powinna miec cięciwa do tego łuku? czy muszę coś jeszcze wam podac (jak tak to powiedzcie co) :)

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Jaka cięciwa?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 11, 2008, 11:02:07 pm »
O ile ns stronie producenta nie znajdziesz rekomendacji odn. dlugosci cieciwy, to kup sobie cieciwe o dlugosci 65 cali. Powinna byc dobra na poczatek...

Jak chcesz miec stabilniejszy i wolniejszy luk, albo sie boisz ze ramiona sie rozleca - kup dacronowa,
jak chcesz wiekszy "power" kup fast flight lub podobna - ramiona powinny chyba wytrzymac.
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)

2104

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Jaka cięciwa?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 12, 2008, 10:37:10 am »
65 ? nie będzie za wielka ??  :P mam w domu 64 od starego sprzętu i delikatnie mówiąc wali po łapch (po strzale wraca o tyle  że uderza o podstawę kciuka lub nadgarstek - więc to raczej nie jest błąd w mojej technice) Spodziewałem się raczej 62' , mylę się?? :)

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Jaka cięciwa?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2008, 10:14:44 pm »
 O ile masz luk 68'' dlugosci - a taki chyba jest sadzac z opisu - majdan 25'' + srednie ramiona, to cieciwa nie powinna byc za dluga...

Ja mam luk dlugi na 66 (czyli 2 cale krotszy od Twojego) cali i strzelam z cieciwy 62'5 - nic mnie nie bije po nadgarstku ani kciuku ...

Pod tym linkiem http://www.archersreference.co.uk/download.html jest caly dosc fajny podrecznik mowiacy jak ustawiac luk, dobierac cieciwe itd...

Zaloz sobie cieciwe ta co masz i zmierz "Bracing Height" jak opisano w ksiazce. Zobacz czy jest w odpowiednim przedziale dla 68'' luku i juz bedziesz wiedzial czy kupic dluzsza czy krotsza cieciwe...

Jak kupisz troche ze dluga - zawsze mozesz jeszcze ja skrecic :)
Jak kupisz za krotka - to juz nic sie nie da zrobic...

Pozdr
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)

2104

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Jaka cięciwa?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 13, 2008, 10:51:40 am »
O ! wielkie dzięki  ;) za chwilę to rozpracuję :P
Mam jeszcze jedno pytanko, z danych które podałem można wyliczyc siłę łuku w "kg"  ??

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Jaka cięciwa?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 13, 2008, 11:52:52 am »
Teoretycznie tak:

Luk powinien miec sile: 30 funtow przy naciagu 28 cali - czyli jakies 13.5 kg przy 71 cm
Ale zawsze lepiej zmierzyc jak jest naprawde, bo roznie to jest z tymi oznaczeniami

Lepiej jednak nastaw sie na uzywanie anglosaskich miar - tak jest latwiej :)

Pozdr
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)