Autor Wątek: Pierwszy łuczek...  (Przeczytany 13351 razy)

ludi123

  • Gość
Pierwszy łuczek...
« dnia: Sierpień 07, 2008, 03:05:10 pm »
Witam
Zainteresowało mnie ostatnio łucznictwo i chciałbym zacząć jak na razie rekreacyjnie hmm uczyć się posługiwać tą bronią. Jak wiadomo potrzebny jest łuczek i tu jest potrzebna pomoc, nie mam za bardzo możliwości odwiedzenia jakiegokolwiek klubu wiec proszę o rade was.

Ostatnio czytam wiele artykułów i śledzę różne tematy na forum i wybrałem (zapewne znany) zestaw:
Majdan- Samick Polaris
Ramiona- Samick Polaris
Celownik- Cartel
Cięciwa- Fast flight
Podstawka- Hoyt hunter

Prosze o opinie czy sie sprawdzi dla początkującego

 Prosiłbym również o pomoc w doborze parametrów majdanu,ramion i strzał(nie mam pojęcia jak to okreslać :-\).
 Z tego co wiem to łuk stabilniejszy jest lepszy dla początkującego i lepiej mieć krótki majdan i dłuższe ramiona, no ok ale jak dobrać tą długość do siebie? Mam 18 lat, 186 cm wzrostu i 68kg wagi.

Co do strzał to zapewne wezmę Eeaston Jazz i chciałbym wiedzieć czym sie różnią strzały z lotkami gumowymi i z piór, a także jakie parametry wybrać do "mojego łuku".


Czekam na opinie i rady.
Pozdrawiam

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Pierwszy łuczek...
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2008, 10:06:38 am »
No wiec tak:
1. Polaris nie bedzie zlym lukiem dla poczatkujacego, z tym ze jest jedna kwestia: ja osobiscie lubie majdany z mocowaniem ILF (takie jak np. w hoytach) - mozna wtedy do jednego majdanu dobierac ramiona roznych producentow, a przy polarisie wybor ramion jest ograniczony przez sposob mocowania...
2. Zeby okreslic dlugosc luku, musisz najpierw znac dlugosc swojego naciagu. Wzrost i waga niewiele tu dadza, wazne jest jakie masz dlugie ramiona i szeroka klate :) Gdzies tam juz pisalem jak sie ja mierzy uzywajac slabego luku (wg. mnie najlepsza metoda). Jak nie masz dostepu do luku, to np. to video pokazuje rowniez alternatywna (przyblizona) metode: http://www.youtube.com/watch?v=RdV8suofTsM
3. Znajac dlugisc naciagu mozesz zabierac sie za dobor dlugsci luku. Poszukaj innego watku o tytule "pierwszy luczek" - tam jest opisane jak dobierac.
4. Na poczatek powinienes miec slaby luk: 30 - 35 lbs (lub nawet mniej). Ramiona montowane na krotszym majdanie (23) sa mocniejsze o ok 2# niz na majdanie dluzszym (25).
5. Jak juz ten luk bedziesz mial, zmierz sobie prawdziwa sile jego naciagu przy twojej  dlugosci naciagu - uzyj wagi wedkarskiej lub lazienkowej :) Czasami ramiona maja inna sile naciagu niz jest na nich napisane !
6. Znajac swoja dlugiosc naciagu i sile naciagu luku dopiero wtedy mozesz zabrac sie za dobor strzal...

Pozdr
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)