Autor Wątek: Luźne dywagacje na temat spustów  (Przeczytany 22719 razy)

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Luźne dywagacje na temat spustów
« dnia: Lipiec 30, 2008, 12:16:45 pm »
Witajcie,
Pomyślałem, że opiszę kilka przemyśleń związanych ze spustami.
Nie mam dużych doswiadczeń ale może takie informcje przydadzą się młodszym kolegom. Strzelanie rozpocząłem ze spustem nadgarstkowym. Z tego spustu strzelałem 2 lata i starałem się strzelać z użyciem "back tension" bez naciskania spustu a z tzw przeciągnięcia. Miałem niezłe wyniki, które dosyć intensywnie się poprawiały. Wiedziony obserwacjami, modą i kilkoma innymi rzeczami zakupiłem spust Cartera palcowy. Początki były niezłe, później zaczęły się problemy. Doszło do tego, że po 4 miesiacach intensywnego cwiczenia z tym spustem wyniki miałem znacznie gorsze .... No cóż, pomyślałem, że może po prostu mam jakiś kryzys i stąd gorsze wyniki aż do czasu gdy tydzień temu wziąłem do reki stary spust nadgarstkowy... Po jednym treningu miałem skupienie jakiego nie wiedziałem od dawna, a nawet mogę zaryzykować, że nigdy. Prawdopodobnie wpłynęło na to pracowanie nad techniką pleców którą wymuszał spust palcowy.
Teraz strzelam z jednego i drugiego tak aby utrzymać wyniki ale i nie rezygnować ze  spustu palcowego. I teraz krótkie podsumowanie. Nie chce pisać, że któraś konstrukcja jest lepsza, nie jest to moim celem. Chce tylko zwrócić uwagę, iż nie zawsze nowości poprawiają wyniki. Czy warto spróbować innego spustu? Bezwzględnie warto bo można porównać inny sposób strzelania i popracować nad techniką.


Marek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2008, 12:49:25 pm wysłana przez cypher »
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

Jacek D

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 58
    • Drewno, rękojeści, kolby
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2014, 10:01:15 am »
Szukając informacji na temat spustów znalazłem ten wpis.
Aktualnie strzelam jeszcze ze spustem nadgarstkowym, ale przymierzam się do zakupu spustu palcowego.
Nie miałem okazji postrzelać z konstrukcji typu bt i chociaż czytałem o nich wiele, to ciągle nie jestem przekonany.
Znalazłem informacje że wyzwalany kciukiem spust palcowy używany z techniką pleców(przeciągania) daje takie same efekty jak BT, tyle że jest 'bezpieczniejszy' w cyklu naciągania.
Z czego wy strzelacie/co polecacie?
Bowtech Airborne 82nd
CBE Elite 3D, Viper
Stan Mag Micro
www.drewtak.pl

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2014, 12:27:36 pm »
Już myślałem, że Marek wystartował z jakimś wątkiem.. a, tu watek z 2008 roku :D

Spust ma być taki, żebyś o nim nie myślał.. nic inne ma Cię nie wkurzać (odbierać uwagi), na pewno nie spust. Jest tylko kropka i środek tarczy..
Techniką z pleców można (w moim odczuciu, nawet trzeba) strzelać każdym typem spustu. :)

Mi przypasował Tru Fire 4 edge.. ale, czuję że są spusty na rynku, które bym jeszcze pokochał.

Z BT Scott Black Hole 3 i 4..

Nadgarstkowy Tru Fire Hardcore

Po jakimś czasie człowiek zaczyna zauważać pewne detale w budowie, które sobie ceni.

Chodzi mi po głowie Stan. Nowość na 2014 4-palcowy.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2014, 12:30:12 pm wysłana przez Piotr Pietraszun »
zapalony łucznik

Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2014, 01:24:00 pm »
Ja zacząłem od nadgarstkowych,wyzwalanych paluchem (wiadomo, od palca dobrze zacząć :P ). Najpierw był to:

Potem:



Po roku spróbowałem jak się strzela ze spustu palcowego typu BT i po dwóch seriach stwierdziłem ze taki chce mieć i kupiłem go:

Jest to bardzo fajny spuścik, bardzo intuicyjny.
Obecnie zakupiłem coś innego, także palcowy ale już nie BT:



Co mogę powiedzieć o spustach?
Zanik coś zakupisz, warto pomacać spusty kolegów, czy dobrze leży w dłoni, czy się go wygodnie odpala...
Nie zdecydował bym się nigdy na truballa insideout ani na cartera chocolate gdybym wcześniej ich nie obmacał :P
Mi np nie leży dobrze Tru Fire 4 edge, a Piotrkowi przypasował.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2014, 03:11:47 pm wysłana przez Marcin Borowski »
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

Jacek D

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 58
    • Drewno, rękojeści, kolby
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2014, 03:46:06 pm »
Spust palcowy którego używam to TruBall Copperhead - model z mocno wysuniętym do przodu języczkiem spustowym. Oczywiście kupiony bez mierzenia - no ale takie są początki.
Teraz zastanawiam się przede wszystkim nad Inside-Outem, ale miałem okazję przymierzyć się też z Absolute360 - i leżał świetnie. Niestety nie strzelałem.
Ktoś we Wrocławiu strzela z Inside-out? I kłopotliwe pytanie o rozmiar - M czy L  :o
Chyba pozostało mi liczyć na członków 'Dolnoślązaka' - jestem z Wrocławia i tu strzelam.
Panowie, jakiś trening w ten weekend?
Bowtech Airborne 82nd
CBE Elite 3D, Viper
Stan Mag Micro
www.drewtak.pl

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 17, 2014, 05:39:15 pm »
Ja mam inside out rozmiar medium, tyle ze w gdansku. Tylko absolute to palcowy spust a inside to BT wiec troche inne spusty. Mimo ze mam sporą łapę to to medium jest akurat. Poniewaz oczekuje na palcowego exxusa to mozluwe ze inside bede sprzedawal jakos w lutym i sie przymierzam do scotta backspin. A inside out zlego slowa powiedziec nie moge, wyleczyl mnie z targe tpanic przynajmniej na razie.
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2014, 05:45:34 pm »
Ja mam insideout rozmiar L i jest ciut przy duży, ale bez tragedii. Miałem w ręku rozmiar M i był dla mnie lepszy... ale jak swojego kupowałem to nie było dużego wyboru w używkach i wziąłem co było...
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2014, 05:13:57 pm »
Ja ostatnio z dużym powodzeniem męcze Scotta Exxusa :), jak dla mnie rewelacyjna zabawka

A takie coś ostatnio nakręciliśmy z piotrkiem :)

proponuję dać od 30s.

https://www.youtube.com/watch?v=foRZzLuWjoY


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jacek D

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 58
    • Drewno, rękojeści, kolby
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 29, 2014, 11:01:52 am »
Woow! :)
Zdradź proszę czym kręciłeś filmik. Mój smark-fone raczej nie ogarnie takich częstotliwości.
No i do czego strzelasz? to wygląda na dość krótki dystans.
Ja w międzyczasie nabyłem od kolegi na forum spust bt. Stana - Mag Micro 4.
Zakup absolutnie w ciemno, ale uznałem że rozmiar medium musi pasować i faktycznie - leży świetnie.
Aktualnie terroryzuję domowników treningiem ze sznurkiem :) W weekend ma się zrobić trochę cieplej to wybiorę się z nim na łucznicę.
Bowtech Airborne 82nd
CBE Elite 3D, Viper
Stan Mag Micro
www.drewtak.pl

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 29, 2014, 11:14:12 am »
wygląda to na kamerkę gopro hero 3  ewentualnie 2 8)
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 29, 2014, 11:51:22 am »
Hero 3 black edition :), jakość ciut gorsza, światło też nie do końca pro,  ale za to 120FPS :) przy 720p W full HD 1080 było by 60fps :)

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

lukilak1994

  • Gość
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 31, 2014, 09:58:50 pm »
Ja, jak każdy zacząłem od nadgarstka :)


Następnie było BT
Scott Longhorm 3- fajnie się strzelało, ale nie było to "to"


Więc zmieniłem na palcówke :P Carter Whisper


W przypadku tego cartera miałem problem z "zerwaniem", "przyruchem" przy oddawaniu strzału.

Więc zaś wróciłem do BT


Przy okazji postrzelałem z carter attraction, ale przeciąganie wogóle mi nie podeszło.


I do tego czasu strzelałem i z nadgarstka i z wyżej wymienionych spustów.

Ale podczas zawodów 24H w Radzyminie, wymacałem od Piotrka spuscik TruFire 4 EDGE
Po pierwszym razie było wiadome, że będzie mój. Od miesiąca z nadgarstka nie strzelam, przyzwyczajam się do 4 EDGE


Taka rada dla odemnie przyszłych tarczowców: Jak najszybciej wymienić spust nadgarstkowy na palcowy lub BT, albo wogóle od nadgarstka  nie zaczynać :)
Nadgarstek nadaje się na kilka, kilkadziesiąt strzałów- ale nie na kilkaset.
To takie moje odczucie i w sumie nietylko moje.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2014, 10:01:03 pm wysłana przez Łukasz Przybylski »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 31, 2014, 10:38:07 pm »
Kurcze nawet niedrogi;-) Napisz coś więcej ma jakieś regulacje? Mnie cały czas zadziwia jak szybko można się pozbyć TP strzelając w sposób nieświadomy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2014, 10:41:34 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 31, 2014, 10:46:37 pm »
Kto co lubi....
Ania Stanieczek z tego co wiem strzela z nadgarstka, a strzela najlepiej w Polsce :P
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

lukilak1994

  • Gość
Odp: Luźne dywagacje na temat spustów
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 31, 2014, 11:05:11 pm »
Z tego co się orientuje, to pani Ania strzela raz z nadgarstka a raz z palcówki :) ale ostatnio chyba jakiś carter  8)
O spuscie już kiedyś Piotrek pisał :) drobne regulacje ma, ja strzelam wyjętym prosto z opakowania, pasuje i tyle :D