Autor Wątek: "smycz", "kont 45 stopni" i inne przewagi świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia  (Przeczytany 14188 razy)

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
ależ ja chciałem czytać twoje posty :), tobie to nie pasiło nie mi, i tobie brak argumentów do rzeczowej dyskusji, i wybacz na profilu "nie nawidzę myśliwych" czy jakoś tka nie pisałeś o wyższości świąt bożego narodzenia nad wielkanocy, i nie podobało ci się konkretne zdania na którę brak ci argumentów, no chyba, żeby powyzywać kogoś od pedofili czy impotentów jak np Kamila Sochę, i szukać taniej sensacji na fotce z USA i dorobionej historyjce....


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Łukasz S.

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • KS SURMA Poznań
(...) miało tu byc co nieco balrogu oraz łukaszu lecz w trakcie pisania temat przeniesiony a  kłótnia powyższych skasowana więc nie ma :) :-X

Co do  polemiki Łukasza oraz Darka, oboje macie racje a prawda leży gdzieś po środku. Bloczek posiadam od niedawna, w klubie mam starszego i zasłużonego łucznika klasyczno-bloczkowego, bardzo mi pomógł swoimi radami gdy byłem bardzo zielony w bloczku, lecz mimo tego co mi radził parę rzeczy robię nadal po swojemu bo po prostu tak mi łatwiej/wygodniej ergo dopracowuje własnie swoja indywidualną technikę strzelania stworzona ze standardowych podwalin bloczków i tego z czym mi wygodnie. Mimo że niektóre rzeczy robię inaczej wcale nie strzelam źle, chocby jeden przykład- w klasyku zawsze stałem prosto lecz w bloczku zawsze jestem trochę wygięty w tył

Edit:
nawet powyrzej wymieniona osoba stwierdziła ze jeżeli strzela mi się dobrze a jak na moje doświadczenie tez nie jest złe to mam przy tym zostać
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 03:53:08 pm wysłana przez Lukasz Sytniewski »
HOYT CONTENDER ELITE 50#
SURE LOCK CHALLENGER,CARTEL X-PERT
TRUBall SHORT-N-SWEET
CARTEL BALKAN
CARTEL MIDAS 2 (przerobiony na opadającą bo mi lotki by zjadła:))

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
I to jest to o czym ja mówię, wzorzec wzorcem, ale pisanie, że inaczej niż TAK NIE DA STRZELAĆ POPRAWNIE, jest wg mnie ciut bezsensu, bo sam autor książki podaję pozycję tutaj Jessiego jako WZOROWĄ, a sam jednocześnie ma ją również poprawną ale skora inną od jego, i nagle mamy dwa skora inne ale poprawne wzorce ...


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Hungry

  • Gość
I to jest to o czym ja mówię, wzorzec wzorcem, ale pisanie, że inaczej niż TAK NIE DA STRZELAĆ POPRAWNIE, jest wg mnie ciut bezsensu, bo sam autor książki podaję pozycję tutaj Jessiego jako WZOROWĄ, a sam jednocześnie ma ją również poprawną ale skora inną od jego, i nagle mamy dwa skora inne ale poprawne wzorce ...
pzdr. Łukasz

Łukaszu drogi, gdybyś był na tyle miły i nie przekręcał moich słów, bo napisałem, że jest to "dobrze technicznie ułożony zawodnik", a nie to co ty sugerujesz. Tak nie da się dyskutować.
Zarówno Jessi jak i ja mamy swój osobisty styl strzelania, wypracowany przez wiele lat. W moim przypadku jest to ponad 12 lat strzelania z bloczka, choć daleko mi do niego, to mam prawo strzelać trochę po swojemu.

Przypominam Ci, ze dyskusja jak się między nami wywiązała dotyczyła standardów, do których powinien dążyć początkujący zawodnik. Ja się tego trzymam konsekwentnie, a Ty niestety ciągle robisz wycieczki do zawodników czołówki Światowej, którzy zdążyli już wypracować swój styl.

Nie wiem czy kiedykolwiek trenowałeś jakiś sport wyczynowo, ale ja od moich trenerów zawsze słyszałem w przybliżeniu następująca sentencję: "zawodnik jest od słuchania się trenera, a nie od strzelania jak mu jest wygodnie".

Skończ wreszcie tą dyskusję i pokaż co potrafisz na zawodach. Mam nadzieję, że osiągniesz dobre wyniki, niezależnie od techniki jaką będziesz strzelał.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 03:48:46 pm wysłana przez Darek Gawryś »

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
 ::)...dziwny dyskurs.
Opisane fachowo przez Darka zasady, mówią jak strzelać poprawnie. A co to znaczy poprawnie ? To znaczy jak najszybciej, najłatwiej, najskuteczniej - dążyć do osiągnięcia powtarzalności celnych trafień.

Wielu ze strzelających bardzo poprawnie - nigdy tego nie osiągnie (z innych względów), a są i tacy którzy potrafią to czynić napinając łuk zębami i stopami....lub celnie strzelać z łuku - stojąc na rękach.
Jeśli komuś bardzo zależy na tym by być "łucznikiem inaczej"... :o to o ile nie zagraża to bezpieczeństwu otoczenia - może to sobie czynić i po pewnym czasie być może osiągnie w swoim osobistym stylu taką perfekcję, że zadziwi świat wynikami....(czego wszystkim łucznikom życzę).

Tym nie mniej serwowanie jakichś spersonalizowanych tricków osobie początkującej - uczciwie pytającej o poprawność swojej postawy i złożenia, ....to byłoby łucznicze przestępstwo.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 04:37:34 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Darku oraz Piotrze, ja nigdzie nie napisałem, że nowy łucznik ma strzelać po swojemu, albo korzystać z czyjeś spersonalizowanej herezji, wręcz MA strzelać z jakiegoś wzorca, obaj macie swoje dopracowane sposoby strzelania TAK jak każdy o czym pisałem nie raz i o czym np Darek napisał. Ale pisanie że coś TRZEBA TAK bo inaczej się NIE DA, albo BEZ smyczy nie da się strzelić poprawnie i już, kiedy inni pokazują że się da jest nie do końca halo w mojej ocenie, ja w tej kwestii np dokonałem analizy własnej i na wielu osobach i filmach widziałem, że jaka kolwiek ingerencja w łapanie łuku po strzale następuje już PO tym jak strzała sobie poleci. Jasne, że uczeń ma słuchać trenera i robić co mu każe, ale jak sami zauważyliście spersonalizowaliście sobie techniki pod siebie BO TACY jesteście, natomiast jak młody MA robić coś tak I TYLKO tak a nie będzie tego w stanie osiągnąć zamykacie mu na przed biegach drogę do tego swojego spersonalizowania i tyle bo on z uporem maniaka będzie dążył do TEGO jak ma być mimo że np nigdy nie wykona tego dobrze i to wg mnie może wprowadzić go na dłuższą metę w błąd.

Tak jak jedne strzela ze spusty X i mówi, że jest naj naj naj  a drugi go bierze i mówi, że za cholerę on mu nie leży.... i odwrotnie...  z niektórych zdań branych dosłownie można by napisać MASZ strzelać TYLKO Z TEGO spustu BO TRENER karze, nie ważne, że z innego idzie ci dużo lepiej i pasuje ci bardziej do ręki... . Widziałem jak np Braden bodaj ostatnio w paryżu, z uporem maniaka strzelał z tego nowego 2 kolorowego SCOTTa, pewnie marketing i mu kazali, ale jak robiło się goręcej i nie szło wyciągał BT też scotta i walił 10chy .... .

Cała ta wiedza jest jak najbardziej ok ale proponuję zostawić FURTKĘ na personalizację tego pod siebie, cała ta pozycja każ∂ego zawodnika to kompromis między Wzorcem a własnymi preferencjami.


pzdr. Łukasz

Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Co jest.. fangel.
Znowu Mu piwo, dobrze człek prawi. :)

Jestem zdania podobnego, Panowie od razu nie zbudowano ferrari.
Zaczynano jak zawsze od podstawowych wytycznych.
..a, patrzeć na najlepszych, nie zaszkodzi, co nie oznacza, że trzeba od nich małpować.
Każdy, wyrabia przez lata treningu swój własny styl pozwalający mu wsadzać same dziesiątki na zawodach. :]
zapalony łucznik

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Darku oraz Piotrze, ja nigdzie nie napisałem, że nowy łucznik ma strzelać po swojemu, albo korzystać z czyjeś spersonalizowanej herezji, wręcz MA strzelać z jakiegoś wzorca,...
No...widzę, ze pomału dochodzimy do porozumienia.

Podam pewien przykład:
kiedyś gdy jedną z moich największych pasji było jeździectwo, a mój starszy syn był zawodnikiem w skokach,...znałem jednego bardzo skutecznego jeźdźca, który gdy pojawiał się na zawodach...wiadomo było komu przypadnie złoto. Facet miał jedynie tę przypadłość, że siedział na koniu jak to jeźdźcy mówią: "jak pies na płocie"  :D. Był bardzo skuteczny, zgarniał medale i puchary...będąc jednocześnie żywym wzorem dla młodych adeptów - wszystkiego czego należy w jeździectwie unikać.
Żadna jeździecka szkoła, nawet żadne rekreacyjne kółko miłośników jazdy na kucykach - nie postawiłoby go komukolwiek za wzór. Ktoś mógłby powiedzieć: "No przecież tak też się da! więc uczmy tak początkujących".


Uważam, że jeśli chodzi o przekazywanie zasad adeptom, powinny one być bezdyskusyjnie - podręcznikowe. Na etapie na którym znajdują się R.Wilde, D.Cousins, czy B.Gellenthien...będzie sposobność do pofolgowania sobie w niuansach... :)
A przy okazji wymienionych mistrzów, chcącym zgłębić tajemnicę "poprawności" strzelania łukiem bloczkowym polecam sięgnąć do nauki - jaką zademonstrowali i drobiazgowo omówili Dave Cousins i Liam Grimwood, na popularnej płycie CD: http://images.lancasterarchery.com/media/catalog/product/cache/1/image/13db83bec1fbd986744c31150a1b2502/7/4/7420002_1.jpg   http://vimeo.com/ondemand/shootingform   
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 07:53:59 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

Sebastian

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 276
  • спасибо
Piotrze masz może kopie tego dvd?
Wypłata (a)- łucznictwo(d) - żona(g) = kieszeń (k)
My wiemy że czasem (a) = (d) w tym przypadku (g) i (k) = 0
Żona myśli że (a) = (g) przy (k) i (d) <= 0
A łuk Cię nie ocenia, nie wytyka palcem Twoich błedów matematycznych. Są mundurówki, trzynastki >= a

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Kupiłem swego czasu oryginał ( http://sklepluczniczy.pl/ksiki/1402-dvd-shooting-form-with-dave-cousins-and-liam-grimwood.html )... Urządziliśmy kiedyś spotkanie kilku zainteresowanych łuczników, zaprosiliśmy na projekcję tego DVD - tłumacza j.angielskiego, który na bieżąco, jak speeker przetłumaczył nam całą płytę w trakcie projekcji. Miał nieco problemów z terminologią łuczniczą, ale pomogliśmy.
Oprócz techniki poprawnego strzelania bloczkiem,...autorzy mówią nieco o treningu, sprzęcie, spustach, cięciwach używanych w sporcie,...itd. Materiał arcy-ciekawy, szczególnie w polskich warunkach, gdzie trenerów bloczkowych w łucznictwie praktycznie jeszcze nie ma, a wszyscy zawodnicy bloczkowi w kraju - są de facto samoukami, grzebiącymi po literaturze i w internecie.

W jakiś czas potem ukazała się świetna książeczka Darka Gawrysia "Łuk bloczkowy, mój sport, moje hobby", którą polecam również, bo jej zawartość porusza ten sam zakres a nawet więcej...i co najważniejsze nie trzeba jej tłumaczyć na j.polski.

Z kolei ambitnym zawodnikom, którzy jeszcze nie popadli w samozachwyt, a interesują ich niuanse profesjonalnego treningu łucznictwa bloczkowego, na poziomie amerykańskich mistrzów (techniki strzelania, psychologia łucznictwa, fobie i praktyczne metody ich zwalczania, najskuteczniejsze metody treningowe, sprzęt,...) polecam: http://sklepluczniczy.pl/kategoria-gowna/780-robin-hood-idiot-proof-archery-book-.html "Idiot proof archery" Berniego Pellerite'a. Wg mnie biblia compound'zistów (również jest co nieco dla polujących łukiem, bo jak wielu amerykańskich łuczników, autor - jest również aktywnym bowhunterem). Po przeczytaniu tej książki, ocenicie dlaczego polskie, sportowe łucznictwo bloczkowe tak drastycznie odstaje od czołówki światowej, pomimo, że mamy wśród naszych najlepszych zawodników - na prawdę diamentowe, łucznicze talenty.

 
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 09:53:55 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Dobra od 3 dni strzelam w domu regularnie z 6-7m do pianki techniką sznurówkową, że tak to określę w ramach tak czy siak treningu składania się celowania i w ogóle trzymania łuku i postawy, oraz spustowania, i powiem ci Piotrze, że z dnia na dzień odkrywam głęboki sens tego kawałka sznurka, nawet ręka mi się z nim układa na Wzór zbliżony do Darka, nie mniej jednak, póki co w mojej wcześniejszej technice jak i tej wyniki były dobre, choć w tej czuję jakby mniejszą "spinę" podczas celowania i oddawania strzału, z drugiej strony moje wcześniejsze NAWYKI odnośnie układania łuku po strzale, żeby zapiąć strzałę są kompletnie inne i czuje się jak jednoręki paralita, muszę sobie inne nawyki wyrabiać odnośnie układania łuku do zapięcia strzały itp.


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Tak, z racji zawodów w Dakocie, Truball na swoim profilu pisze gratulację, daję fotkę, a pod nią komentarz :)



Ogólnie gość wygrał, a jego technika i przyzwyczajenia, oraz to "JAK" mu wygodnie jest gwarancją sukcesu :).

Proponuję przeczytać 2 komentarze POD zdjęciem, jakie LUDZIE tam mają podejście do sprawy :), czy słuszne to zostawię w waszej ocenie :), ale osobiście jakoś nie chce mi się wierzyć, że jakby skrócił naciąg o te np 0.5" i poprawił ptk zaczepienia i stykania cięciwy o nos i kącik ust to nagle było by lepiej :).

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Sławomir Cichacz

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 124
pewnie nie mi też się nie chcę wierzyć każdy ma tak naprawdę swoją technikę tą faktycznie trafną dla siebie:)
BEAR ATTITUDE 60#
podstawka - TROPHY RIDGE WHISKER BISCUIT
celownik - TROPHY RIDGE PUNISHER
stabilizator - TROPHY RIDGE
spust - T.R.U. BALL STINGER
strzały - Easton Camo Hunter 2219, Easton Realtree HD 2216

lukilak1994

  • Gość
Po zdjęciu już można wywnioskować, że gość "swój chłop" pewnie dl.30"+ a łuczek pewnie maleństwo(30-34" ATA)
Ma bardzo ostry kąt zgięcia cięciwy, podejżewam że gdyby w tym wypadku skrócić naciąg tak jak piszesz Łukaszu o te 0,5', to nie miał by zaczepienia cięciwy ani na nosie, ani na kąciku ust i NIE BYŁO BY LEPIEJ, bo wg. mnie najlepiej jest w tym momencie.

Sam mam 30,5' Dl, i gdy miałem krótki łuk(32"ata) przy 30" naciągu już był problem aby kotwiczyć w jakiś sensowny sposób.
Gość ogarnął technike można by powiedzieć tarczowego kotwiczenia na nie tarczowym łuku i zapewniam cię, że nie jest to technika jak mu wygodnie, bo gdyby taką miał to pewnie siedziałby jeszcze z browarem na fotelu przed TV :)
Pozatym nie warto od takich podstaw i technik uczyć, bo doprowadzi to na stałe do złych nawyków i będzie miało skutek odwrotny do zamierzonego. Można, bo kilku, kilkunastu latach z podstawowych technik zmieniać pewne elementy na własny, tylko dla nas wygodny i do nas pasujący sposób.

Pozdro.  ;D

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Przy ostrym kącie dużo łatwiej zapiąć cięciwę na nosie i kąciku ust bo wszystko w sumie pasuje jak ulał, chyba, że ktoś ma wyjątkowo pociągłą twarz. Dużo gorzej kątem złapać nos i usta jak ma się ATA 40+ bo trzeba MOCNIEJ wcisnąć w ten nos, żeby dociągnąć do kącika.

A gość strzela z mietków, i nie zależnie czy bierze kruciaka czy tarczówę ustawienia ma takie same.

http://www.alpenoptics.com/images/April212008_01.jpg
https://0347f78499dbffa2d06c-6b5498c811253e5f302167b9d7af9fdc.ssl.cf2.rackcdn.com/content/uploads/2012/07/Duane-Price-Shooting-3-300x225.jpg
http://www.axcelsights.com/pictures/ShootingStaff/Tournament%20Staff/Shooters/pro/DuanePrice.jpg
https://0347f78499dbffa2d06c-6b5498c811253e5f302167b9d7af9fdc.ssl.cf2.rackcdn.com/content/uploads/2014/02/Duane-Price-50803.jpg?579189739


ogólnie pokazuje to tylko to, że nie zależnie od łuku jedna osoba z tym samym łukiem podobnym naciągiem, może poskładać się pod nos i kącik ust a inna może ominąć jedno i drugie i też pokonać w sumie czołówkę światową. Ja swoje "uwygodnienia" wprowadziłem dość szybko i każdy element techniki szlifowałem oddzielnie. Aż poskładało się to w spójną całość :). A rok to ja dopiero się bawię w to :) z mniejszymi większymi przestojami :).


Nie popadajmy w skrajności z kanapą i browarkiem :), ale jak komuś nie leży cięciwa pod nosem a za to leży mu ZA nosem to nie widzę powodu dla którego ma walczyć sam z sobą i się wkurzać tylko dla tego, że w teorii TAK MA BYĆ :), zwłaszcza że takimi nastawami dowala reo, bradenowi, jessiemu itd :)



pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2014, 03:50:59 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350