Autor Wątek: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących  (Przeczytany 23211 razy)

Darek Barczyk

  • Stowarzyszenie
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 111
    • łowiecki
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 17, 2013, 01:49:07 am »
Powiem Ci Łukasz że ja jednak dostrzegam dość powiedział bym wyraźną ewolucję chwytu pomiędzy pierwszą a drugą sesją zdjęciową z cukierkowo zielonym hojtem  ;)

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 17, 2013, 08:44:40 am »
Nie chwyt jest dokładnie tak jak chwytam łuk, z tym że pierwsze fotki są z GOPRO gdzie jest rybie oko z kątem patrzenia bodaj 170* i za bardzo z dołu ( no ale to sam musiałem sobie ogarnąć i zrobić screena z filmiku ), jak i to rybie oko zaokrągla z lekka obraz, oraz luźna ręką jest bardziej OWALNA na grzbiecie od takiej z mocno zgiętymi palcami. Druga seria jest już robione przez drugą osobę bardziej od frontu i z mniejszych kątów i nie rybim okiem. Potem jeszcze ładnych parę razy się poskładałem i jednak co najmniej 2 i 3 palec wolę jednak mieć zgięte i oparte o majdan,  oparte tak w "" bo one się luźno zginają co wymusza u mnie taką a nie inną ich pozycję  zgięcie grzbietowe nadgarstka a ich samych rozluźnienie, max co chowam to 4 i 5 palec, ten 5 w sumie zawsze sam mi się mocniej zginał i uciekał od majdanu a przed ostatni łatwiej dołożyć mi tam i też jest komfortowo, dziś z rana przed pracą również zrobiłem 2 złożenia na szybko i tak jak wyżej luźne palce w moim wykonaniu są DLA mnie bardziej komfortowe, wygodne i ustawiają mi bez zbędnych ceregieli majdan w osi.
Podsumowując jednym zdaniem oba układy tak samo idealnie ustawiają cały układ osiowo, ale lepiej czuje się z luźną dłonią wygiętą w łuczek okalającą ( nie przylegająca ) łukiem majdan, z  2i3 palcem który ledwie na luzie się oprze o majdan ( choć to oprze to tak symbolicznie w dużym "" ).

pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2013, 09:16:42 am wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 17, 2013, 08:47:56 am »
http://www.youtube.com/watch?v=b0kpwOH7YzM
Fajny filmik trafiłem, nie żebym zachęcał do naśladownictwa, ale ogólnie.. warto zobaczyć.

hehe zaraz dojdziemy do tego, że jak ktoś zada pytanie i dostanie odpowiedź, albo filmik i to w każdej odpowiedzi będzie dopisek "nie żebym zachęcał do naśladownictwa," itp :]


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 17, 2013, 09:45:20 am »
Kiedyś zapewne będę zachęcał, jak będę robił jego wyniki na zawodach, póki co wiadomo, jeszcze się zwyczajnie nie czuję. :)
Z dwóch powodów nie związanych z wynikami cenię go bardzo:
1 jest moim idolem.. :D i 2 wspaniale pokazuje emocje podczas rozgrywek, świetnie mi się go ogląda.  ;D

Wg. sumienia każdy może go naśladować. Braden robi wspaniały teatr, każdy taki teatr powinien sobie wypracować. 

.. uważam, że błędem jest małpować najlepszych świadomie na początku drogi z łucznictwem w smaczkach jakie oni sobie wypracowali w praktyce przez lata żmudnych treningów.. może się okazać, że dojdziemy do jakiegoś progu i dalej ni dy rydy.. :-\
Mimo, że to i tamto robimy tak jak oni od dłuższego czasu.
Najlepszym sposobem na wyniki jest codzienne strzelanie.
Jak mawiają: Lepszy zły trening, jak w ogóle.
Nie tylko jeżeli chodzi o "same dychy", ale po prostu strzelanie, strzelanie, strzelanie..

Nie długo się spotkamy na tarczy i nauczysz mnie pokory, bo widzę, że ostro sie tam naciągasz w domu.. ;D
zapalony łucznik

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 17, 2013, 10:11:30 am »
Załatwiłem szkołę wczoraj 3x w tygodniu z początkiem przyszłego miesiąca startujemy, jeszcze tylko tarczę zrobić itp,  więc możesz się bać :P , a na poważnie to pewnie że byle jaki trening lepszy niż żaden ( choć to nie tak do końca prawda ale nie chcę pisać dlaczego bo zaraz znowu będzie, "żebym się douczył" ), dlatego z racji pogody i pory dnia, chociaż się składam do strzału i trzymam łuk na celu możliwie jak najdłużej po czym odpuszczam, bądź trenuję spust do pianki, albo strzelam do pianki z 7 metrów w dziury po strzałach :)


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Hungry

  • Gość
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 17, 2013, 12:15:10 pm »
...
Podsumowując jednym zdaniem oba układy tak samo idealnie ustawiają cały układ osiowo, ale lepiej czuje się z luźną dłonią wygiętą w łuczek okalającą ( nie przylegająca ) łukiem majdan, z  2i3 palcem który ledwie na luzie się oprze o majdan ( choć to oprze to tak symbolicznie w dużym "" ).
pzdr. Łukasz

Aby przekonać się, który układ dłoni na rączce łuku daje bardziej powtarzalne strzały, zrób test papierowy.
Po min. 10 strzałów pod rząd na każdą z metod.
Analiza powtarzalności uzyskiwanych przestrzelin pomoże Ci wybrać tej właściwy sposób.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 17, 2013, 01:42:21 pm »
...
Podsumowując jednym zdaniem oba układy tak samo idealnie ustawiają cały układ osiowo, ale lepiej czuje się z luźną dłonią wygiętą w łuczek okalającą ( nie przylegająca ) łukiem majdan, z  2i3 palcem który ledwie na luzie się oprze o majdan ( choć to oprze to tak symbolicznie w dużym "" ).
pzdr. Łukasz

Aby przekonać się, który układ dłoni na rączce łuku daje bardziej powtarzalne strzały, zrób test papierowy.
Po min. 10 strzałów pod rząd na każdą z metod.
Analiza powtarzalności uzyskiwanych przestrzelin pomoże Ci wybrać tej właściwy sposób.

Przed wyjazdem do wawy raczej nie ogarnę ale za 2 tyg ruszamy na szkołę trenować halówkę to się pobawię, choć gdzieś obiło mi się, że test papierowy nie jest miarodajnym testem i lepiej zrobić test na odchodzenie, bo to że strzała ładnie wyjdzie na teście papierowym nie oznaczało że podstawka jest dobrze ustawiona, oraz, żeby nie brać go za pewnik, i jeżeli test na odchodzenie wyjdzie bardzo dobrze jak i skupienie wychodzi fajnie to test papierowy może nie potrzebnie wprowadzić zamęt podczas ustawień i strzelania. Nie mówię, ŻE TAK JEST TAK MA BYĆ itp ( bo zaraz ktoś zarzuci znowu :) ) , choć przyznam, że test papierowy robiłem bardziej jako ciekawostkę, przeważnie wychodził bdb bądź z lekkim niuansem ale przeważnie góra/dół a to korygowałem zawsze podstawką, a w praktyce, jak test na odchodzenie był perfekt a skupiałem się właśnie na teście na nim, skupienie wychodziło bdb na różnych odległościach, jak i na fildzie nie było kwiatków PRAWO lewo a regulowałem celownik tylko góra dół, to nie szukałem na siłę dziury w całym.

Dziś też przeprosiłem się ze sznurówką bo mi to zaczęło wiercić dziurę w psychice, + taki że z automatu się przestawiam w tym momencie na nie łapanie łuku, łuk wylatuje z ręki hamuje na sznurówce i dopiero ciach go ręką, ale też nie mam problemu strzelić bez niej i złapać łuk po strzale wiedząc, że strzała już jest poza majdanem. Jak już dopnę salkę to będę zapisywał sobie wyniki strzelania ze smyczką jak i bez niej i zobaczymy w którą stronę wyniki pójdą na + i w jakiej pozycji będę czół się pewniej na tarczy.

pzdr. Łukasz 
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Roman Krupa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Strzelać każdy może ...
    • Klub Łuczniczy A3D - Toszek
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 17, 2013, 02:04:33 pm »
Wtrącę, choć temat już został trochę w tyle (niestety nie samym łukiem człowiek żyje). ;)

…  Mi się wydaje, że przytrzymanie łuku po strzale wprowadza swojego rodzaju zamknięcie pieczołowitego cyklu, z całą resztą czynności przed strzałem.. który to cykl, siłą rzeczy będzie skutkował lepszym skupieniem.  …
Moje łuki zostają raczej w miejscu, na tyle je dociążam, więc nazwę to przytrzymaniem.

No i przytrzymanie po strzale fajnie wygląda, tak maaaaaajestatycznie jakby łucznik był jednością z łukiem i strzałą...

Ta faza oddawania strzału z łuku nazywa się WYTRZYMANIEM i jest tak samo ważna jak ją poprzedzające. Określenie jej na etapie szkolenia podstawowego, niepotrzebnie wprowadzi w błąd. Spowoduje myślenie i rozumowanie, że początkujący łucznik właśnie ma „przytrzymać” (uchwycić) majdan po zwolnieniu cięciwy. Oczywiście to samo dotyczy ręki cięciwnej.

„Stare wygi” ;) wiedzą o co chodzi i zwał jak zwał - ale początkującym należy to definiować poprawnie.
 

HU / Hoyt Rampage 60#, CU / Hoyt Vantage X7 58#
i jeszcze jakieś 10 innych

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 17, 2013, 03:04:30 pm »
Fakt choć ja jak teraz kilka razy oddałem strzały ze sznurówką to wręcz jak anemik trzymałem ten łuk wiszący na tej sznurówce  i patrzyłem na strzałę w tarczy :]


choć teraz nasuwa mi się jedna rzecz, mianowicie skoro PRZEMY na ścianę, wypychamy łuk w przód ( zwał jak zwał każdy wie o co kaman ), to teraz pytanie czy parcie ma iść głownie z barku czy też z nadgarstka, bo zauważyłem na fimiku swoim który nakręciłem, że cała dłon leci w przód i zgina się dłoniowe, tylko jest to na tyle wspólny ruch połączony z ciągnięciem ze smyczą, że nie jestem w stanie określić czy to głównie przez to ciągniecie za sznurówkę czy pchanie również dłonią w przód, nie mniej jednak + tego ukłądu jest tak czy siak taki, że strzała jest już poza majdanem kiedy dłoń leci w przód.



Eeee trochę chyba przesadziłem z tym długim trzymaniem i patrzeniem na strzałę, jednak trwało to chwilę okolo 0.5-1s MAX , tak z filmu wynika, choć w rzeczywistości wydawało się to prawie wiecznością.


pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2013, 05:00:53 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

yokai

  • Gość
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 17, 2013, 10:05:10 pm »
Mogli byście tak zmienić miejsce do potyczki słownej na PMy czy jakieś komunikatory zamiast zaśmiecać temat swoimi wycieczkami osobistymi?
Sebastian gratuluje tematu, strasznie płodny jest, już wyłączono z niego dwa a nie wiadomo ile jeszcze się po drodze urodzi ;)

fangel

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 118
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 17, 2013, 10:07:14 pm »
Znowu offtop... Pan owie, mam wrażenie, że macie po 12 lat i każdy z Was próbuje udowodnić, że ma lepszą piaskownicę. Spotkajcie się na live dajcie po razie po mordzie i będzie spokój. Albo chociaż prowadzcie tego typu dyskusję w HP. Pamiętajcie, że dostęp do forum mają dzieci, może i Wasze, a z niektórych wypowiedzi mogą się nauczyć tylko nowych słówek po łacinie... Masakra :(
Pozdrawiam Marcin Sadyś

SF Forged+ 25"
SF ELITE F/F 42lbs 70"
celownik SF Velocity Carbon Pro
button SF Forged
podstawka SF Elite
Cartel Alu/Carbon przód, Carbon boki
Carbon One 600, PowerFlight 500

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Anarchy, Conquest Apex 8

Darek Barczyk

  • Stowarzyszenie
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 111
    • łowiecki
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 17, 2013, 10:22:04 pm »
ad Kociołek

I tego przekazu sie trzymajmy

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 18, 2013, 02:32:26 am »
Proponuję, przerzucić ostatnie wypowiedzi do odpowiedniego działu, Hydeparku.. :)
Niech to będzie jedynym miejscem takich naszych forumowych "ustawek".
Tak, żeby wrócić to głównego tematu.
"Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących"

zapalony łucznik

Hungry

  • Gość
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 18, 2013, 10:13:12 am »
Proponuję, przerzucić ostatnie wypowiedzi do odpowiedniego działu, Hydeparku.. :)
Niech to będzie jedynym miejscem takich naszych forumowych "ustawek".
Tak, żeby wrócić to głównego tematu.
"Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących"

Już raz przeniosłem i dalej Panowie dwaj kontynuują tutaj swoje waśnie.
Dlatego po prostu usuwam ich obraźliwe i nie pasujące do tematu wątku ani do kultury forum wypowiedzi.

Ostrzegam, że jeżeli dalej tak będą postępowali, zawnioskuję do Admina całego forum o usunięcie ich, jak to stało się już z innym nie pasującym do forum użytkownikiem Jopsą.