Autor Wątek: Przygotowanie łuku  (Przeczytany 3255 razy)

Zibi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Przygotowanie łuku
« dnia: Wrzesień 28, 2013, 11:28:06 pm »
Witam,

Stałem się szczęśliwym nabywcą dwóch łuków firmy Lukbis: Diany 66" 24lbs oraz Diany II Artemis 62" 38lbs. Wszystko fajnie ale zawsze jest jakieś ale zwłaszcza że jest początkującym strzelcem a mianowicie:
1. Jak mocno skręcić cięciwę? I tu znalazłem w necie kilka danych na wysokość cięciwy (brace height) między innymi od 19 do 23cm - duża rozbieżność :(, na stronie producenta nic nie znalazłem :(
2. Czy od razu po założeniu cięciwy na łuk potraktować ją woskiem?
3. Jak i w jakim miejscu zamocować tzw. "bączek" celowniczy (taki termin znalazłem na tej stronie http://www.yggdrasillthing.fora.pl/uzbrojenie-z-epoki,7/podstawy-strzelania-z-luku,268.html )?

Z góry dziękuje za za wyrozumiałość :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2013, 12:22:17 am wysłana przez Zibi »

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Przygotowanie łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2013, 01:00:34 pm »
ad.1: 19-23cm to nie jest duża rozbieżność tylko zalecany zakres regulacji i może się zmieniać dla różnych konstrukcji łuków.
W Twoim przypadku proponowałbym zadzwonić do Pana Bisoka, na pewno uzyskasz tam pomoc co do długości cięciw, stopnia jej skręcenia oraz wszelkich innych parametrów, które będą Ci potrzebne.
Kontakt znajdziesz na stronie łukbisu.

ad.2: Nowa cięciwa powinna być już nawoskowana, jeżeli jednak jest "sucha" to jak najbardziej zacznij od woskowania.

ad.3: Trochę jest tu: http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=3746.0 a co do wysokości zamocowania to są pewne wytyczne początkowe a potem korekty wysokości wykonuje się eksperymentalnie. Pomocny będzie poradnik pod tytułem "easton arrow tuning guide".
Acha, uzupełniając: bączek (kisser) to jest coś innego niż siodełko, które w Twoim linku nazwane jest "bączkiem". Bączek nie jest konieczny, pomaga jednak w pewnych sytuacjach. W łuku klasycznym zwykle kotwiczy się dłoń na kości szczęki pod brodą, tradycyjni napinają jednak często łuk do policzka, wtedy bączek dotykając kącika ust pomaga uzyskać to samo ułożenie dłoni.
W pierwszej kolejności należy ustawić sobie wysokość siodełka bo to jest bardzo ważne i od tej regulacji zależy czystość wyjścia strzały. Bączek, jeżeli już jest, ustawia się później wg swoich preferencji.

PS: Ten wątek to chyba raczej powinien się znaleźć w dziale dla tradycyjnych  :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2013, 08:33:09 am wysłana przez Szumak »
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Zibi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Przygotowanie łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 01, 2013, 10:06:32 am »
Dziękuje za odpowiedz,

Napisałem do Pana Bisoka zaraz po zakupie łuku i czekam na odpowiedz.
Wydawała mi się sucha i dla spokojnego sumienia ją nawoskowałem :).

Właśnie chodziło mi dokładnie o siodełko. Wykonałem je zgodnie z opisem z książki "ŁUCZNICTWO TEORIA l PRAKTYKA SZKOLENIA"a mianowicie "siodełko należy założyć około 6 mm powyżej kąta prostego utworzonego przez cięciwę i strzałę, która jest założona na cięciwę i oparta o podstawkę".
Dziś będę testował siodełko.

Masz racje źle złożyłem wątek, tak więc proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu :)