Autor Wątek: Łuk Wschodni - jaki kupić ?  (Przeczytany 10761 razy)

Beeny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Łuk Wschodni - jaki kupić ?
« dnia: Sierpień 08, 2013, 08:07:36 pm »
Witam, zaczynam swoją przygodę z łukiem i zastanawiam się nad zakupem.
Mam 173cm wzrostu, ważę 65,9 kg. (przed chwilą tyle miałem, może już urosłem). Od małego miałem styczność ze sportem (tenis) więc jestem dobrej postury.  Jednak jestem w temacie całkiem zielony. Łuki jakie wpadły mi w oko to:

http://www.eluk.e-luk.nazwa.pl/luk-windfighter-korean-traditional-p5202.html
http://www.eluk.e-luk.nazwa.pl/luk-tradycyjny-samick-mind-50-p5102.html
http://www.eluk.e-luk.nazwa.pl/luk-tradycyjny-steppen-reiter-p5098.html
http://www.eluk.e-luk.nazwa.pl/luk-samick-skb-50-p5.html

http://www.eluk.e-luk.nazwa.pl/luk-skytisher-p11.html
http://www.eluk.e-luk.nazwa.pl/luk-eagle-48-20-lbs-p6.html
http://www.eluk.e-luk.nazwa.pl/luk-black-horse-p7.html

Z czego te trzy są niedostępne na razie.

Nie wiem jaka różnica jest pomiędzy Samick Mind 50 a Samick SKB 50 niczym wizualnie się nie różnią, dali identyczne zdjęcie. Jednak cena to 100 zł więcej.
Jestem otwarty na inne propozycje, jednak chciałbym się zmieścić do 500zł na sam łuk.

Temat będę obserwował, gdybym miał dopisać jeszcze jakieś informacje piszcie :)
Pozdrawiam i czekam na jakieś odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2013, 09:27:34 pm wysłana przez Beeny »

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2013, 09:24:37 pm »
cześć
Łapki, podaj rozpiętość łapek mierzoną od palca wskazującego do palca wskazującego ^^ ale może niekoniecznie, bo jak będziesz strzelał z kciuka z tych horsbow-ów to zupełnie zbędny będzie naciąg Twój :P

Jeśli dobrze kojarzę Mind miał mieć jakaś wkładkę carbonową a SKB nie, wizualnie i z poziomu użytkowania podobno się nie różnią.

Ja od 3-ch miesięcy mam windfightera a że wcześniej (ok. 20 lat temu) strzelałem z bloczka to jest to dla mnie całkiem nowe doświadczenie :D

Dlaczego chcesz łuk wschodni? Będziesz strzelał o wschodzie czy na wschodnią stronę ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2013, 09:52:09 pm wysłana przez dziki »

Beeny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Łuk Klasyczny Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 08, 2013, 10:10:46 pm »
Łapki - ok 165cm w lini prostej.
Wschodni ponieważ podoba mi się jego budowa, ale podobno łuki wschodnie (refleksyjne) są bardziej dynamiczne. Jakoś bardziej wolę rozpocząć przygodę z tym typem łuku niż z długim longbowem ;)


Spięty

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Łuk Klasyczny Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 09, 2013, 07:20:50 am »
Z łuków "wschodnich" polecam produkty panów Grozera, Kassaia i Totha, ale ceny mają powyżej 500 zł.
Generalnie jest tak, że łuki laminowane mają nieco lepszą dynamikę.

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Łuk Klasyczny Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 09, 2013, 09:31:50 am »
Historycznie rzecz ujmując łuki typu wschodniego były łukami kompozytowymi a nie prostymi kawałkami drewna jak longbow (choć można było spotkać konstrukcje kompozytowe to jednak były one unikatami). To był pierwszy przyczynek do wzrostu dynamiki tych łuków, drugi powód wynika stąd, że były to łuki refleksyjne (dające większą siłę napięcia cięciwy w stanie spoczynku a co za tym idzie przekazujące wyższą energię strzale z tej samej długości napięcia).
Obecnie większość łuków imitujących łuki tradycyjne wytwarza się z laminatów, więc również proste łuki typu longbow zazwyczaj są łukami kompozytowymi.

Mnie się podobają łuki madziarskie  :)
http://hunarchery.com/catalog/index.php?cPath=22
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Spięty

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Łuk Klasyczny Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 09, 2013, 11:41:33 am »
Ogólnie tradycyjne łuki refleksyjne się mnie podobają  ;D jednak Mongołowie wymyślili coś takiego jak "string stool" (może podstawka pod cięciwę?) i że daje to dodatkowego kopa strzale i dlatego kupiłem sobie łuk typu mongolskiego - polecam  :D

Beeny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Łuk Klasyczny Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 09, 2013, 11:58:02 am »
a wracając do tematu to który łuk z podanych byłby najlepszy i jakie strzały w miare tanie.

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 09, 2013, 07:58:54 pm »
Pytanie jakie nalezy zadać to kiedy masz ochotę nabyć kolejny łuk :D
Ja z racji na to iż jestem dość spory wyszedłem z założenia (bardzo błędnego) że spokojnie dam radę z 40 funtowym łukiem bo co to takiego jest 18 kg. I pierwsze tygodnie a nawet miesiące to była lekka masakra, walka z cieniem i swoją słabością. Obecnie jest już całkiem znośnie ale jeszcze daleko do takiej lekkości i finezji z jaką chciał bym się tym łukiem posługiwać.
Ta historia mała na celu uzmysłowić Tobie, że nie ma co się porywać na za mocny łuk bo zamiast czerpać radość ze strzelania i robić postępy w technice, będziesz walczył z materią i robił postępy w muskulaturze żeby jakoś tam zapanować nad łukiem. Polecam łuk 25# - 30# maks do tego strzały to już jak kto woli, drewniane albo carbonowe z naturalnym opierzeniem. Nie wypowiem się w tematach łuków bo sam nie mam doświadczenia z innymi niż windfighterem. Ten mogę polecić, jestem zachwycony jego możliwościami i długością naciągu.

ps
zmień tytuł, łuk wschodni jest tradycyjnym łukiem nie klasycznym. Czyli nie ten dział :D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2013, 09:51:51 pm wysłana przez dziki »

Beeny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Łuk Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 09, 2013, 09:33:31 pm »
no właśnie ja jestem typem człowieka który uczy się zazwyczaj na własnych błedach. Lecz sądzę że dam radę z 40# naciągałem 8-9kg z łatwością. Jeżeli bd miał problem problem z 40# to bd to dla mnie dobra motywacja. Ale nadal mijamy się z tematem, chciałbym się dowiedzieć jaki łuk KUPIĆ. Bo jednak chciałbym jeszcze w te wakacje zacząć strzelać i czegoś się nauczyć. ;)
Jedyne na czym mi zależy żeby łuk był wytrzymały, służył mi przez kilka lat no i aby był typu wschodniego (lecz niekoniecznie jeżeli nie będzie odpowiedni)

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 09, 2013, 09:57:07 pm »
PIsz maile z zapytaniem jakie łuki są dostępne od ręki. Bo co z tego, że dowiesz się że SKB jest fajny jak go nigdzie nie znajdziesz a na zamówienie trzeba będzie czekać tak ze 3-5 tygodni. To taki przykład jedynie.
Przy Twoim naciągu każdy z nich będzie dobry, nawet jak będziesz chciał strzelać z zekiera (kciuka) to tych 28" nie powinieneś przekroczyć.

Beeny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Łuk Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 09, 2013, 10:41:46 pm »
Gdy wejdziesz w linki to jest podane czy łuki są dostępne ;) To który z tych 4 dostępnych łuków wydaje się być najlepszy pod względem jakość=cena ?

Gdybyś mógł mi wytłumaczyć "nawet jak będziesz chciał strzelać z zekiera (kciuka) to tych 28" nie powinieneś przekroczyć." bo za bardzo nie rozumiem.

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 10, 2013, 12:19:48 am »
Gdy wejdziesz w linki to jest podane czy łuki są dostępne ;)
Jak to napisał Mrożek w Szulerze "Pańska wiara przynosi panu zaszczyt" :D

To który z tych 4 dostępnych łuków wydaje się być najlepszy pod względem jakość=cena ?
Hmm, trudny wybór, ale w sumie mając krótki naciąg brał bym SKB, wydaje się być opcjonalnie najciekawszy.

Gdybyś mógł mi wytłumaczyć "nawet jak będziesz chciał strzelać z zekiera (kciuka) to tych 28" nie powinieneś przekroczyć." bo za bardzo nie rozumiem.
To jest "sposób" naciągania łuku. Jest ich kilka, każdy ma swoje plusy dodatnie i ujemne, jedni naciągają cięciwę trzymając ją 2-ma lub 3-ma palcami a jeszcze inni kciukiem. Klasyczni są zobowiązani trzymać na cięciwie jeden palec nad strzałą a dwa pod, tradycyjni czasem wędrują po cięciwie palcami w zależności od odległości od celu a mierzą na grot. Natomiast łucznicy konni czy wschodni używali do napinania łuków kciuków na których mieli założone pierścienie chroniące skórę przed urazem zwane zekierami. Strzelanie z zekiera wiąże się z przykładaniem strzały do łuku z prawej strony majdanu w przypadku łucznika praworęcznego, strzelanie z 2-3 palców to strzała z lewej, dobór giętkości strzał i bla bla bla. Wszystko już było ...
Ja mam normalnie długość naciągu około 30", naciągając kciukiem dochodzę do 33".
Moim zdaniem strzelanie z 2-ch/3-ch palców jest łatwiejsze do opanowania i daje szybciej efekty na tarczy. Zekier jest dziki i nieujarzmiony :D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2013, 12:22:13 am wysłana przez dziki »

Beeny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Łuk Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 10, 2013, 12:41:19 am »

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 10, 2013, 01:09:43 am »
Z pewnego źródła wiem że nie warto dokładać do Mind-a.
Co do reszty poczekaj do rana, zobaczymy co Łukasz z Piotrem napiszą ciekawego :P

Beeny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Łuk Wschodni - jaki kupić ?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 11, 2013, 08:06:07 pm »
tak więc czekam już drugi dzień na ich wypowiedź ale chyba się nie doczekam. Więc nie wiem czy kupować minda czy inny ?