Autor Wątek: Poprawne wyznaczanie długości naciągu  (Przeczytany 35936 razy)

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 19, 2014, 11:26:13 pm »
Jeśli jesteś blisko prawidłowości wyznaczenia długości naciągu , z różnicą pół cala  i jest ok  jak twierdzisz to może być dobrze ....Przy spuście nadgarstkowym  ma się jednak odczucie zwiększenia  długości naciągu , ...Ja bym jednak spróbował jeszcze ustawić długość naciągu 28,5 może będzie jeszcze prawidłowo i wygodniej ...Najlepiej sprawdzać w praktyce .i sugerować się dopasowaniem i  prawidłowa postawą,,jak to już sam wiesz.  Ze wzrostem a długością rąk jest różnie ..Osoby czasami wyższe mogą mieć krótsze ręce..
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 19, 2014, 11:39:02 pm »
Nie wiem czy dobrze wyczytałem gdzieś na Forum,że lepiej aby długośc naciągu była trochę krótsza, niż miała by być trochę dłuższa.Tak się lepiej przyjrzałem i jednak cięciwa jest powyżej kacika ust. Nie wiem czy dobrze kombinuję,ale obniżenie długości naciągu do 28.5 a nawet 28 by pomogło w prawidłowym zakotwiczeniu.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 20, 2014, 12:06:44 am »
Dobrze kombinujesz  :D Czasami prawie dwa cale mniej można używać, od zgodności wyliczeń...Kwestia prób i indywidualnego odczucia ,,a  i rodzaj spustu będzie mieć znaczenie..
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 20, 2014, 01:23:16 am »
Ale wiąże się to z jakąś tam utratą prędkości? Ale chyba jest to mniej ważne(chodzi mi o utratę kilku fps) niz prawidłowe zakotwiczenie?
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 20, 2014, 12:48:41 pm »
Tak po skróceniu jednego cala prędkość się zmniejszy .Ale będzie to minimalna różnica.. Sam zresztą zauważysz na tarczy ...A prawidłowe zakotwiczenie to jedna z ważniejszych kwestii...
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 20, 2014, 05:04:25 pm »
prawidłowa długośc naciągu to wg mnie i nie tylko mnie najważniejszy parametr. Pamiętaj kolego że utrata prędkości to nic w porównaniu z wygodą strzelania i prawidłowym ustawieniem. Jeśli strzela Ci się dobrze z 29" to zostań przy tym. Nie chcę ci zakręcic tematu za bardzo ale dodam że to iż moduły masz na 29" to nie znaczy że twoje DL tyle właśnie wynosi. Jak chodzi o wyliczenia to ja mam wg rozppiętości ramion równe 28" i taką dl lubię najbardziej. Wiesz ciężko jest też ocenic Twoją długośc naciągu przez siec ale jak możesz wrzuc fotki w pełnym naciągu, doradzimy  :) :)
Ciekawy temat, warto go "tłuc" do końca ;)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 20, 2014, 10:08:45 pm »
Może należałoby wspomnieć o tym jak peep sights ,jego nie odpowiednie miejsce ,dla danej osoby,może wymuszać złe kotwiczenie ..Zawsze jest tendencja dopasowywania się do przyrządów celowniczych,i wtedy peep sights,,  nie na odpowiedniej wysokości ,może mieć wpływ na złe , kotwiczenie, a będzie się miało,, i tak odczucie,,, ze jest ok...   
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2014, 01:14:04 pm wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 21, 2014, 06:30:08 pm »
No i okazało się,że dla mnie prawidłową długością naciągu jest 28". Czyli tyle ile wychodziło mi z wyliczeń. Kotwiczę teraz powtarzalnie,ręka jakby sama,naturalnie układa się prawidłowo i cięciwa elegancko przechodzi za każdym razem przez kącik ust. Z tym dotykaniem nosa jest mały problem i prawdopodobnie potrzeba będzie obnizyć peep sight. Ale jeszcze to prześledzę.
Bo to moje dopiero pierwsze strzały na nowym łuczku. Który notabene jest cudny i Stinger idzie na sprzedaż.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 10, 2015, 04:04:12 pm »
Ja jestem z tych raczej fizycznych, niż psychicznych, więc mam podejście fizolskie i nie lubię liczyć. Dlatego jestem zwolennikiem metody doświadczalnej. Bierzemy łuk "bez ściany", spust z którego będziemy strzelać, strzałę pomiarową, składamy się prawidłowo i wygodnie, kotwiczymy naciąg i odczytujemy wynik na strzale. Ot i wszystko. Bez skomplikowanej matematyki.  ;D
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 15, 2015, 08:25:36 pm »
A co sądzicie koledzy o tej metodzie?

https://www.youtube.com/watch?v=oG0nb01SGMA

Interesuje mnie ten temat, gdyż interesuje mnie Supra EXT. Z pomiaru rozpiętości ramion wynika że mój DL to 30" (191,5cm rozpiętość)....zakres łuku jest do 30,5". Nie chcę żeby po zakupie okazało się że to za mało 0.o

Tą metodą z linku wyszło 30,8".


Przy strzelaniu z klasyka mam strzały 30,5" (długość promienia - a od dna nocka do końca grota 31,32") i przy pełnym naciągu nie wystają poza majdan...a nawet gdy zadziała kliker są ona wciągniete ok 10mm wgłąb.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2015, 09:05:16 pm wysłana przez Tomasz Ryszka »
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

HULK

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 237
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 17, 2015, 04:25:27 pm »
Ja ostatnio na zawody 24h zmniejszyłem DL na raptem 31" Różnica była tak kolosalna na plus, że dopiero teraz odczułem co znaczy komfortowe strzelanie (nawet przez 12h hehe). Ręka łuczna jest odciążona i wszystko się ustabilizowało jakoś, a to tylko 0,5 cala różnicy :)
Łuk - Mathews Halon X COMP 60#
Celownik - AXCEL Achieve CARBON Lock BLUE RH 9" + scope AV-41 PLUS
Podstawka - Hamskey Hibrid PRO
Spust - Stan SX3 Large
--
Były - HOYT PRO EDGE ELITE, BOWTECH CPXL

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 17, 2015, 05:03:33 pm »
A co sądzicie koledzy o tej metodzie?

https://www.youtube.com/watch?v=oG0nb01SGMA

Interesuje mnie ten temat, gdyż interesuje mnie Supra EXT. Z pomiaru rozpiętości ramion wynika że mój DL to 30" (191,5cm rozpiętość)....zakres łuku jest do 30,5". Nie chcę żeby po zakupie okazało się że to za mało 0.o

Tą metodą z linku wyszło 30,8".



Przy strzelaniu z klasyka mam strzały 30,5" (długość promienia - a od dna nocka do końca grota 31,32") i przy pełnym naciągu nie wystają poza majdan...a nawet gdy zadziała kliker są ona wciągniete ok 10mm wgłąb.

mi wychodzi poniżej 30" ale strzelam z 30" lepiej dla mnie niz z 29.5", ALE są ludzie którym wychodzi np 29 a strzelają z 28.5 max 29 na lekko zgiętej ręce, kwestia preferencji i techniki, ale póki zaczyna sie zabawę dobrze mieć taki zakres +/- 0.5 od tego co wychodzi z wyliczeń.

Pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 17, 2015, 06:39:09 pm »
Wg mnie dobra metoda. Mi zawsze wychodzi 28" tak mam każdy łuk ustawiony. Tylko hoyt zrobił figla i strzelałem z 27,5" (27,5" był ciut krótki a 28" ciut za długi).
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

oldolo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
    • http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=38
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 28, 2016, 11:53:13 pm »
Naciąg mam ustawiony na 28" camy 1/2 symetryczne. Rozpiętość ramion 174 cm czyli 68.503/2,54 wychodzi 26,968+1,75 to dł. naciągu właściwa dla mnie 28,7" czyli 28,5" I tu zaczyna się ciekawie ! Naciąg mierzony strzałą pomiarową w pełnym naciągu do otworu podstawki 70 cm czyli 27,559+1,75" wychodzi 29,3" żeczywisty.Różnica ogromna bo 1,3" . ATA w/g producenta 36" zmieżona na osiach camów wychodzi 36,2" czyli tragedii nie ma. Łuk z 70 odpuszczony na 60. Różnicy 1,3" producent/żeczywistość w naciągu nie ogarniam, chyba trochę sporo nawet jak na konstrukcję z przed dobrych kilku lat. Chyba że te 0,2" różnicy ATA to powoduje ? .......no mówię zgłupiałem.
Andrzej T

Munin

  • Gość
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 29, 2016, 12:16:10 am »
oldolo drobny błąd się Tobie w wyliczenie naciągu wkradł bo dwa razy podzieliłeś przez wielkość cala (2.54) dzięki temu zgubiłeś około 0.5" z długości naciągu. Nadto tą metodą podobno wylicza się orientacyjnie tradycyjną długość naciągu czyli taką mierzoną od palca środkowego reki cięciwnej w kąciku ust czy szczycie kości policzkowej do zewnętrznej części łuku na wysokości przyłożenia strzały. Ale co kraj to obyczaj i inne wytłumaczenie dla tekiego sposobu mierzenia.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2016, 12:34:47 am wysłana przez Munin »