Autor Wątek: podstawy - materiały / pomoc  (Przeczytany 18988 razy)

michal

  • Gość
podstawy - materiały / pomoc
« dnia: Maj 18, 2008, 06:25:24 pm »
Witam

Od ponad roku strzelam z łuku klasycznego (samick polaris) natomiast najbardziej interesuje mnie zakup (przesiadka) łuku tradycyjnego wschodniego (samick skb).

Na temat łucznictwa tradycyjnego można w sieci znaleźć dużo dokumentów, natomiast interesują mnie materiały godne polecenia dotyczące łucznictwa tradycyjnego, tj. jak strzelać (technika celowania, ...) oraz wszystko co jest z tą odmianą łucznictwa związane.

Za wszelką pomoc będę wdzięczny.
Michał

michal

  • Gość
Odp: podstawy - materiały / pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2008, 09:58:16 pm »
Troszkę źle się wyraziłem chodzi mi bardziej o wskazówki - tj. czy z tradycyjnego strzela się w ten sam sposób co z klasyka tj. trzymanie cięciwy, umiejscowienie cięciwy "na brodzie", celowanie, itp..
Wiem iż jest kilka szkół strzelania z tradycyjnych łuków lecz która jest najbliższa dawnej (klasycznej)?
Dodatkowo dochodzi np. technika trzymania strzały bez podstawki na łuku.

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: podstawy - materiały / pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2008, 11:14:24 pm »
Wejdz sobie na youtube i poszukaj "warbows" - o ile wiem to jest najbardziej tradycyjna technika strzelania z ELB (english long bow) - zycze powodzenia przy takim celowaniu :).

Jesli chodzi o celowanie to sa znane (i stosowane) nastepujace podstawowe techniki strzelania "barebow" czyli z luku bez celownika: point of aim, gap shooting, instynktowne, string walking, face walking. Wydaje mi sie ze gap i poa sa najbardzej tradycyjne (ale kto to moze wiedziec jak dawniej naprawde celowano?). Pozostale to raczej nowoczesne wynalazki...



1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)

Rosomak

  • Gość
Odp: podstawy - materiały / pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2008, 08:15:21 am »
Witaj.
Jeśli chcesz strzelać z łuku refleksyjnego krótkiego i chcesz to robić najbardziej tradycyjnie/historycznie to powinieneś do takiego łuku użyć zekera, czyli strzelać z kciuka. Nie jest to konieczność niezbędna bo możesz dalej strzelać sródziemnomorskim chwytem ,sam tak strzelam z "Turka".
Na pewno nie powinieneś cięciwy dociągać do brody czy ust , tradycyjnie cięciwę ciągniemy do boku twarzy lub dalej, bo czasem nie ma punktu stałego podparcia ręki cięciwnej i strzelamy intuicyjnie. W każdym razie jak zdecydujesz sie na zeker to pisz do Karibu, on jest specem od tego urządzenia :)
Natomiast co do braku podstawki pod strzałę , to Twoja ręka ja zastępuje. Dlatego ważne by ręka trzymała  łuk zawsze dokładnie w tym samym miejscu.
>>>--------->
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2008, 09:02:46 am wysłana przez Rosomak »

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: podstawy - materiały / pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 19, 2008, 01:04:41 pm »
Aha, tak dla jasnosci: techniki celowania ktore wymienilem powyzej raczej nie narzucaja konkretnego miejsca dociagania cieciwy (poa, gap, instynktowne). Tzn mozna dociagac do brody, do boku twarzy, itd...

String walking i face walking w klasycznej formie w zasadzie wymagaja dociagania cieciwy do boku twarzy - ale kazdy wypracowuje sobie co mu bardziej pasuje :)

1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)

michal

  • Gość
Odp: podstawy - materiały / pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 19, 2008, 06:25:09 pm »
Wielkie dzięki za pomoc - teraz pora na przeniesienie teorii w praktykę.

Pozdrawiam,
Michał