Autor Wątek: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )  (Przeczytany 11446 razy)

N

  • Gość
"Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« dnia: Marzec 10, 2013, 08:59:42 am »


Źródło: Łuksport

Boullii

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2013, 01:57:40 pm »
Sklep łuczniczy załączył bardziej "rozbudowana " tabelkę. Uwzględnia bardziej i mniej dynamiczne łuki oraz różne ciężary grotów.

Pozdrawiam Paweł

N

  • Gość
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2013, 02:28:09 pm »
Każda pomoc się przyda zwłaszcza komuś kto będzie jej szukał ;)
Tabelka może i bardziej "rozbudowana" ale według niej także nie dobrałbym sobie odpowiednich promieni(musiałyby być jeszcze ze dwa rzędy poza prawy dolny róg  ;D  ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2013, 02:29:56 pm wysłana przez N »

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2013, 02:18:47 pm »
Witam



Jak rozumiem to w czerwonej ramce to tak zwany SPIN jest?

Czy mając ładny prosty "patyk" można ten parametr w tym prostym "patyku" wyliczyć bez używania jakiś kosmicznych technologii?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam
sebastian "dziki"

Boullii

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2013, 04:02:46 pm »
Nie, spinu nie da się wyliczyć. Spin można jedynie zmierzyć. Do tego służy spintester, bardzo proste urządzenie. Można zrobić z rzeczy znalezionych w domu albo kupić :)
Pozdrawiam Paweł

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2013, 05:32:08 pm »
Czyli to co jest w czerwonej ramce to nie jest spin tylko coś innego ...

Boullii

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 11, 2013, 06:00:33 pm »
W ramce są wartości spinu podane pod postacią wartości w funtach. W takich wartościach masz sprzedawane drewniane promienie strzał.
Normalnie to im mniejsza wartość spinu tym promień sztywniejszy. Przy wartościach funtowych jest odwrotnie, im większa wartość tym promień sztywniejszy. Tego się też nie przelicza tylko jest tabelka podająca poszczególne wartości równoznaczne lub spintester wyskalowany  w tych wartościach.
Dla przykładu spin 400 to to samo co 65#, 500 to 52# a 600 to 43#.
Pozdrawiam Paweł

Jan

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 142
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 11, 2013, 07:06:34 pm »
ja w kwestii formalnej:  ;)
SPINE nie spin!
Pozostaje do usług
jan

Boullii

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2013, 07:47:18 pm »
Oj tam, oj tam, ja myślę, że w Polsce więcej łuczników mówi - "spin" niż  "spine". Problem może się pojawić jak łucznik będzie rozmawiał z fizykiem bo wtedy będą mówić o dwóch różnych rzeczach :)
Pozdrawiam Paweł

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2013, 09:59:14 pm »
Dziękuję za wyjaśnienia
Cytat: Jan
ja w kwestii formalnej:  ;)
SPINE nie spin!
Qrcze google po wpisaniu "spine" pluje różnymi rzeczami ale niewiele w tym z łucznictwa.

Cytat: Boullii
W ramce są wartości spinu podane pod postacią wartości w funtach.
yyyy coś za duża rozbieżność jest w tych funtach "spinowych" a funtach od naciągu i to wszystko w jednej tabelce. Odnoszę wrażenie, że to w ramce to zupełnie inna jednostka jest niż funt. Co do całej reszty tezy zgodnie z tabelką masz zapewe rację.

EDIT
N
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2013, 11:28:56 pm wysłana przez N »

N

  • Gość
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 11, 2013, 10:56:17 pm »
Dziękuję za wyjaśnienia
Cytat: Jan
ja w kwestii formalnej:  ;)
SPINE nie spin!
Qrcze google po wpisaniu "spine" pluje różnymi rzeczami ale niewiele w tym z łucznictwa.

Dlatego "najbezpieczniej" stosować nasze, polskie odpowiedniki (jeśli istnieją);
W tym wypadku wystarczy określenie parametr bądź sztywność- i "problem" z głowy...


Co do tabelkowych "rozbieżności" to... nie ma ich  ;)

Spójrz w kolumnę pod 27"- zarówno lewa strona jak i środek pokrywają się ze sobą; co oznacza że... sztywność tych promieni określano dla tej właśnie długości naciągu...całkowicie logiczną rzeczą jest to że przy krótszym naciągu(a więc i niższej twardości łuku) parametr jest niższy/słabszy/bardziej miękki, przy większej od tych 27" długości naciągu(i jednocześnie większej sile łuku) mamy sytuację odwrotną...ot i cała "filozofia"...

PS
Oczywiście sam selektor nie załatwia jeszcze sprawy bo daje nam jedynie pewien punkt zaczepienia do... praktycznych eksperymentów... na poprawne zachowanie się strzały w locie składa się sporo różnych czynników a tych selektor niestety (albo stety) nie uwzględnia...

PS 2
Dla przykładu spin 400 to to samo co 65#...

No to jak wyjaśnisz kolego taką sytuację : mam łuk tradycyjny 65#@28", moja długość naciągu 28,5 a strzały o parametrze 400 czy jak napisałeś 65# są do niego zbyt miękkie(strzelam 340-tkami)  ;)
Dodam że cięciwa to stary, dobry, poczciwy(i wolny) B-50...

PS 3

Przypominam że temat wątku dotyczy promieni drewnianych !!!
Odnośniki do innych selektorów można bez problemu odnaleźć w innych wątkach, prosiłbym wiec o nie wklejanie tabeli nie związanych bezpośrednio z tematem- w innym razie będę je kasował...
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2013, 11:26:46 pm wysłana przez N »

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 12, 2013, 12:17:03 am »
Cytat: N
Spójrz w kolumnę pod 27"- zarówno lewa strona jak i środek pokrywają się ze sobą; co oznacza że... sztywność tych promieni określano dla tej właśnie długości naciągu..
Otóż trafne spostrzeżenie ale nie do końca. O ile wierzyć temu co wyczytałem, to promienie drewniane podaje się mierzeniu "twardości" podpierając je w dwóch punktach w odległości 26", alusy i carbony podpiera się do pomiaru na 28". Może stąd też średnia "tabelkowa" 27" wyszła, bo dzięki temu tabela pasuje do wszystkich nie tylko do tradycyjnych (drewnianych).

65# na strzale oznacza jedynie wynik dzielenia długości podparcia mierzonego promienia przez wielkość odchylenia wyrażonego w calach.
czyli 26" dzielone na 0,4" daje 65 '#'

Cytat: N
No to jak wyjaśnisz kolego taką sytuację : mam łuk tradycyjny 65#@28", moja długość naciągu 28,5 a strzały o parametrze 400 czy jak napisałeś 65# są do niego zbyt miękkie(strzelam 340-tkami)
Tabelka jak widać nie kłamie, masz 65-ke, trochę ją przeciągasz co teoretycznie daje nieco więcej niż 65 funtów. 26"/ 0,34" daje jakieś 76 '#' ale nie funtów. Kolejny parametr ułatwiający życie a że przez jakiś tam kawałek idzie całkiem fajnie z mocą łuku w szczególności jak się nie przeciąga powyżej mierzonych 26" to się tylko cieszyć ;)

K woli wyjaśnienia a nie zagadywania bo to nie ten temat...
Ja mam nieco inny zgryz gdyż zamówiono u mnie strzały 32" ze środkiem ciężkości na środku lub w tylnej części strzały i nie wiem jak się za to zabrać żeby ludzik zdrowia nie stracił przy strzale testowym :D
Postanowiłem od poznania podstaw i definicji, dlatego się tego mierzenia sztywności (spinu) tak przyczepiłem i widzę że się da coś z tego wyciągnąć ale to długa i wywrotowa nauka będzie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2013, 12:31:30 am wysłana przez Sebastian Sliwka »

Boullii

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 12, 2013, 09:54:04 am »

Dla przykładu spin 400 to to samo co 65#...

No to jak wyjaśnisz kolego taką sytuację : mam łuk tradycyjny 65#@28", moja długość naciągu 28,5 a strzały o parametrze 400 czy jak napisałeś 65# są do niego zbyt miękkie(strzelam 340-tkami)  ;)
Dodam że cięciwa to stary, dobry, poczciwy(i wolny) B-50...


Podałem tylko jak jest OFICJALNIE przyjęty równoważnik tych skal - ja ich nie wymyśliłem.
 A sam zapewne wiesz, że do prawidłowego doboru spinu (spine) trzeba jeszcze uwzględnić ciężar grotu, długość lotek i szerokość majdanu a konkretnie to dystans strzały do osi łuku (zwłaszcza przy wciętych majdanach). Znam takich, którzy różnicują jeszcze czy strzela się stylem śródziemnomorskim czy wschodnim (zekier) oraz rodzaj łuku ze względu na jego dynamikę  (longbow czy refleksyjne).  Nie bez znaczenia jest też sam łucznik i jego preferencje czy metody celowania. Uwzględniając to wszystko to wcale mnie nie dziwi, że 400 mogą być za mięknie.
Pozdrawiam Paweł

N

  • Gość
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 12, 2013, 07:12:59 pm »
@Boullii

Właśnie to miałem na myśli pisząc o tych "wielu różnych czynnikach" wpływających na poprawne zachowanie strzały w locie tudzież odpowiednim zestrojeniu ich z łukiem i łucznikiem ;)

K woli wyjaśnienia a nie zagadywania bo to nie ten temat...
Ja mam nieco inny zgryz gdyż zamówiono u mnie strzały 32" ze środkiem ciężkości na środku lub w tylnej części strzały i nie wiem jak się za to zabrać żeby ludzik zdrowia nie stracił przy strzale testowym :D

Jeśli ów "ludzik" ma zamiar strzelać w konkurencji flight(i posiada dostatecznie wysokie umiejętności) to takie położenie środka ciężkości(w połowie długości) będzie poprawne, w innym razie używanie tych strzał może okazać się dość karkołomnym przedsięwzięciem ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2013, 07:21:24 pm wysłana przez N »

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: "Selektor" promieni cedrowych (Uwaga, spore zdjęcie ;) )
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 12, 2013, 09:22:28 pm »
witam
Cytat: N
, w innym razie używanie tych strzał może okazać się dość karkołomnym przedsięwzięciem
Może zawsze chciał zobaczyć strzały koziołkujące, bo mi tak coś półgębkiem wciska FOC około -10% , a ja jeszcze się nie określiłem czy w ogóle się za to biorę.

Cytat: Boullii
Podałem tylko jak jest OFICJALNIE przyjęty równoważnik tych skal - ja ich nie wymyśliłem.
To w ramach zawracania w głowie poniżej zamieszczę kilka innych przeliczników drewnianych promieni ale tym razem pod względem zastosowanych łuków.
źródło: http://www.tradout.com/what-wood-arrow/







EDIT
A tu jest do pobrania plik exela z kalkulatorem spine'a, dość przyjemna "zabawka"
http://heilakka.com/stumiller/

a tu rzecz przysposobiona przez ARCHERY MANUFACTURERS ORGANIZATION AMO, tabelka z potwierdzeniem słów Bullii 0,400=65#

« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2013, 10:04:07 pm wysłana przez Sebastian Sliwka »