Autor Wątek: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla  (Przeczytany 13971 razy)

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« dnia: Lipiec 16, 2012, 10:25:52 pm »

Witam,

Jaki najszybszy Łuk Hunter/Field  polecacie

...dla osoby 28-29" przy sile 55#

Wysokośc łuku: 60-62"
Koniecznie łuk refleksyjny.

Dziękuję i czekam na wieści.
Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

Łukaszs

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 17, 2012, 11:54:45 am »
Witanko, Polecam Browning Fire Drake 55lbs na 28in. wys 64. refleksyjny zaprojektowany przez
http://www.archeryhalloffame.com/Drake.html
strzelał ręką 1 kilometr! i z "footbow" napinany nogami 1887m do dzis nie pobite rekordy świata, mam taki (jako jedyny ;D w kraju pewnie) i dla mnie jest troche za mocny w stanie jak nowy brak sladów urzytkowania moge sprzedac/oddac w dobre rece (w usa 300$), z 20-30metrów przebija cztery :o ryflowane blachy po ok 1,2mm jedna wiec ogromna moc na pewno grubo ponad 200fps regulaminową strzałą ponad 40gram buk 9mm 83cm, troche za mocny dla mnie ale troche strzelam dopuki palce i nadgarstek nie zaboli, z tym ze jest to łuk leworeczny, myśle ze łuki tego typu z usa, czytałem o tym na forum, są pod kazdym wzgledem o wiele lepsze i szybsze od konkurencji z reszty świata.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2012, 11:56:54 am wysłana przez Łukaszs »
Limbsaver DeadZone-30 70# RH/ Browning Fire Drake 55# LH recurve

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 17, 2012, 12:38:23 pm »
Dziękuje za info. Ta propozycja jest z pewnością ciekawa, jednak czy ktoś może mi polecić łuk typowo refleksyjny? o konstrukcji refleksyjnej z małą wysokością cięciwy Brace Height ?

Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

N

  • Gość
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 17, 2012, 06:48:15 pm »
Witanko, Polecam Browning Fire Drake 55lbs na 28in. wys 64. refleksyjny zaprojektowany przez
http://www.archeryhalloffame.com/Drake.html
strzelał ręką 1 kilometr! i z "footbow" napinany nogami 1887m do dzis nie pobite rekordy świata, mam taki (jako jedyny ;D w kraju pewnie)

No to masz łuk rekordowy czy myśliwskiego Browninga bo już się pogubiłem ;)
 

z 20-30metrów przebija cztery :o ryflowane blachy po ok 1,2mm jedna wiec ogromna moc na pewno grubo ponad 200fps regulaminową strzałą ponad 40gram buk 9mm 83cm

55 lbs to wcale nie taka znowu ogromna moc, poza tym nie wiem po co strzelasz do blachy szkoda strzał...a propos tych grubo 200 fps`ów - mierzyłeś czy tylko strzeliłeś "pi razy oko" ? ;) przy relacji ponad 11gr/# i 55# to raczej mało prawdopodobne...no chyba że wciągasz tę prawie 33-calową strzałę czego nawiasem mówiąc ze względu na Twoje bezpieczeństwo i wytrzymałość wiekowego już sprzętu nie polecam Ci dalej robic ;)
Tak na marginesie : buk to raczej kiepski materiał na strzały jest sztywny i kruchy; lepszy byłby np. świerk,cedr,jesion,brzoza, topola a nawet... odpowiednio przygotowana sosna.
A przy okazj: co to jest "regulaminowa" strzała ? ;)


myśle ze łuki tego typu z usa, czytałem o tym na forum, są pod kazdym wzgledem o wiele lepsze i szybsze od konkurencji z reszty świata.

To trochę zbyt daleko idące uproszczenie ...

@Aszop

Nie wiem jaka prędkość by Cię zadowoliła ale powinieneś wiedzieć że szybkie łuki bez let off`u ;) nie należą do łatwych w obsłudze i użytkowaniu; są dosyć hałaśliwe ale co najważniejsze także bezlitosne dla swojego użytkownika i jego błędów.
Potrafią być jeszcze bardziej wredne od swoich szybkich bloczkowych odpowiedników...

Jak mawia Byron Ferguson : "Lepiej zawsze trafiać wolniejszą strzałą niż chybiać szybką " - nie sposób się z nim w tej kwestii nie zgodzić...

Przy zachowaniu "normalnych warunków" użytkowania uwzględniających odpowiednio dobrane do siły naciągu strzały(o wadze pow.5gr/#) i brak ponadnormatywnego przeciągania, zdecydowana większość tradycyjnych łuków refleksyjnych(Recurve) nie przekracza 200 fps choć zdarzają się także wyjątki- aczkolwiek dotyczy to zwłaszcza najnowszych konstrukcji budowanych w oparciu o najnowsze materiały kompozytowe;
Tak czy siak pod tym względem ustępują one znacznie łukom refleksyjnym-(Reflex)- zwłaszcza koreańskim i tureckim; te ostatnie nie maja sobie równych także dzisiaj a ich osiągi są zdumiewające. Potrafiły one znosić monstrualne wręcz obciążenia konstrukcji i dysproporcje między siłą naciągu a wagą strzał, np. łuk 140#@28" potrafił rozpędzić strzałę 150
grainową do prędkości rzędu 400 fps !!!(przy zastosowaniu cięższych strzał, wyniki wciąż były porównywalne z prędkościami dzisiejszych łuków bloczkowych)

http://www.atarn.org/islamic/Performance/Performance_of_Turkish_bows.htm - jakby kogoś interesowało

Wracając do hunterów :

Pierwsi producenci którzy przychodzą mi do głowy to
Belcher bows, DAS Kinetic bows, Predator bows, Black Widow, Trad tech...

Polecam poprzeglądać linki zamieszczone w tym temacie

http://www.forumlucznicze.pl/tematy-zwi%C4%85zane-ze-sprz%C4%99tem/producenci-my%C5%9Bliwskich-%C5%82uk%C3%B3w-tradycyjnych-trrb-i-trlb-t1743.0.html

A na koniec ciekawostka jak już wspomniałem dzięki zastosowaniu najnowszych materiałów powoli zacierają się do niedawna widoczne granice np. między łukami typu "longbow" a recurve...

http://www.youtube.com/watch?v=dvtGOX9zIRU

Próba przeprowadzona została co prawda w oparciu o normę IBO (350gr, 70#@30")ale daje do myślenia na temat osiągów niebloczkowego sprzętu łuczniczego w przyszłości...

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2012, 06:49:53 pm wysłana przez N »

Łukaszs

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 18, 2012, 03:54:23 pm »
Orety ale riposta... :)

Np. Pan Sylwester Stryczula (i nie tylko...) na swoim filmiku pokazowym na Youtube strzela 234fps (na chrono) łukiem 65lbs i strzała 24gram i robi łuki w technologi laminowania czyli chyba włókno drewno włokno tak jak i moj sprzet,  a do blachy strzelałem(strzelałem do wielu rzeczy nie żywych oczywiscie takie początki z łucznitwem moje ;D), strzały straciłem dwie drewniane ale była to swiadoma decyzja i wiedziałem ze mogą peknąc ale pekły po wielu strzałach, to był tylko test ;D po prostu dodawałem po arkuszu blachy i doszło do 4, 5 juz nie dało rady, oczywiscie naciagałem do bulu nie wiem na ile ale na pewno na 28in. lub wiecej, regulaminowe mam na mysli nie za lekkie, jesli wątpisz to wrzuce filmik a pisze o tym bo sam nie dowierzam ze taka siła i sie chwale, a strzały morze przesadziłem ze 40 gram raczej ok 35gram i z raczej 20 metrów nie wiecej troche mnie poniosła fanta, ale 4 blachy przebite, łuk wytrzyma to nie byle co, a co do materiału na strzały to na pewno masz racje bo to moje pierwsze strzały drewniane i nie znam sie na tym ale róznie to piszą o tych materiałach na strzały (ale daje wiare bo wiadomo ze informacje od sprzedawcy są stronnicze) a grubo ponad 200 fps miezyłem oczywiscie na oko ;) ma sie rozumiec.

Ten moj to chyba jest typowo refleksyjny hunter?
http://www.archeryhistory.com/recurves/pics/browning89.jpg

Hehe zeczywiscie babola strzeliłem mam myśliwskiego Browninga oczywiscie heh tamte sprzety ktorymi były rekordy pobijane to pewnie były jedyne w reku twórcy i rekordzisty.

Te tureckie 140lbs to juz kosmos...na dinozaury... :o
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2012, 06:16:24 pm wysłana przez Łukaszs »
Limbsaver DeadZone-30 70# RH/ Browning Fire Drake 55# LH recurve

Patafil65

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Old Indians never die
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 18, 2012, 07:04:55 pm »
Tu jest trochę opisów i testów łuków na chrono, ciekawa stronka.http://www.archers-review.com/bow-reviews
Pozdrawiam

N

  • Gość
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 18, 2012, 08:07:19 pm »
Orety ale riposta... :)

Np. Pan Sylwester Stryczula (i nie tylko...) na swoim filmiku pokazowym na Youtube strzela 234fps (na chrono) łukiem 65lbs i strzała 24gram i robi łuki w technologi laminowania czyli chyba włókno drewno włokno tak jak i moj sprzet,  

...to nie była riposta tylko krótki komentarz ;)
Napisałem że zdarzają się wyjątki chociaż na to czy łuk jest szybki czy nie ma wpływ wiele różnych czynników...
Co do Pana Styrczuli : użył wtedy łuku zoptymalizowanego do strzelania na odległość no i strzała nie ważyła "ponad 40 gram" ;)
Technologia może być ta sama ale łuki mogą pracować zupełnie inaczej i mieć skrajnie różne możliwości.
Przyznam że nie jestem maniakiem prędkości wśród łuków tradycyjnych i przy wyborze nowego nie jest to dla mnie decydujący parametr...


oczywiscie naciagałem do bulu nie wiem na ile ale na pewno na 28in. lub wiecej, regulaminowe mam na mysli nie za lekkie, jesli wątpisz to wrzuce filmik a pisze o tym bo sam nie dowierzam ze taka siła i sie chwale, a strzały morze przesadziłem ze 40 gram raczej ok 35gram i z raczej 20 metrów nie wiecej troche mnie poniosła fanta,

Ta "fanta" momentami chyba za bardzo Cię ponosi  ;) precyzja wypowiedzi po prostu boska ;D

..ale 4 blachy przebite, łuk wytrzyma to nie byle co,

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale informacja o tym że go przeciągasz ponad miarę może mieć kluczowe znaczenie jeśli zechcesz go komuś sprzedać ...

oczywiscie heh tamte sprzety ktorymi były rekordy pobijane to pewnie były jedyne w reku twórcy i rekordzisty.

Mylisz się, to nie były pojedyncze egzemplarze...


Te tureckie 140lbs to juz kosmos...na dinozaury... :o

Najsilniejsze mogły sięgnąć nawet 160#@28" ale wraz ze specjalnymi strzałami(pishrev) stosowano je głównie do strzelań na odległość(flight)

W działaniach bojowych stosowano o ok. 40# słabsze...

pzdr
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2012, 08:31:23 pm wysłana przez N »

Łukaszs

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 19, 2012, 12:43:35 pm »
Przepraszam zawsze miałem dysortografie, ale dzieki za poprawki zawsze oprócz czegos ciekawego o łukach/łucznictwie mozna sie ortografii poduczyc ;), pisałes ze ten mój sprzet z ramionami od strony strzelca ma pozytywny wpływ na dynamike/predkosc :) i ze to trudniejsza technologicznie sprawa

http://www.forumlucznicze.pl/tematy-zwi%C4%85zane-ze-sprz%C4%99tem/pro%C5%9Bba-o-wycene-unikatowego-klasyka-t3620.0.html

jesli przeciągnołem to napewno niewiele bo to dla mnie za mocny sprzet a jego stan wsumie jak nowy, a ze sprzedaza to moge ale tylko w dobre rece oddac był juz forumowicz chętny za 300$ zakupic ale zrezygnował bo sie mu sprawy pokomplikowały, a ja nie wystawiam nigdzie i sie nie śpiesze, polecaliscie wogule nie sprzedawac ale jednak kaska by sie przydała a i mam bloczek z którego wiecej strzelam

Dzieki za korepetycje;) i Pozdrawiam
Limbsaver DeadZone-30 70# RH/ Browning Fire Drake 55# LH recurve

N

  • Gość
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 19, 2012, 01:08:50 pm »
Przepraszam zawsze miałem dysortografie, ale dzieki za poprawki zawsze oprócz czegos ciekawego o łukach/łucznictwie mozna sie ortografii poduczyc ;)

Nie ma za co przepraszać, poza tym nic nawet na temat błędów nie wspomniałem ;) ok zostawmy to...

pisałes ze ten mój sprzet z ramionami od strony strzelca ma pozytywny wpływ na dynamike/predkosc :) i ze to trudniejsza technologicznie sprawa
http://www.forumlucznicze.pl/tematy-zwi%C4%85zane-ze-sprz%C4%99tem/pro%C5%9Bba-o-wycene-unikatowego-klasyka-t3620.0.html

Zgadza się...łuków o tym układzie nie ma zbyt wiele...i nie są popularne


jeśli przeciągnąłem to na pewno niewiele bo to dla mnie za mocny sprzęt a jego stan w sumie jak nowy, a ze sprzedażą to mogę ale tylko w dobre ręce oddać był już forumowicz chętny za 300$ zakupić ale zrezygnował bo się mu sprawy pokomplikowały, a ja nie wystawiam nigdzie i się nie śpieszę, polecaliście w ogóle nie sprzedawać ale jednak kaska by się przydała a i mam bloczek z którego więcej strzelam

A tak z ciekawości spytam- gdzie udało Ci się go zdobyć ?

Miłego dnia


Łukaszs

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 19, 2012, 02:49:41 pm »
Zakupiłem na alledrogo za jedyne 350zł ;D od człowieka który twierdził ze jest praworeczny a łuk jest lewo, ponadto sprzedawca wolał tani tradycyjny łuk w 100% z drewna zeby uczestniczyc w imprezach historycznych a ten sie nie nadawał bo jest m.in. z włókna szklanego, a wszedł w jego posiadanie będąc w stanach w 2005r. on i koledzy zajeli sie pochówkiem starszego pana który był pierwszym emigrantem Polakiem w tej miejscowosci gdzie byli i nie pozostawił rodziny, nastepnie po pochówku w którym pomogli/uczestniczyli mogli sie podzielic jego ruchomym majątkiem i tak własnie sprzedawca z allegro wszedł w posiadanie mojego łuku, po powrocie do Polski strzelał z niego pare razy i wiekszosc czasu lezał w szafie, podejzewam ze ów starszy pan z Usa świetej pamieci tez nie strzelał z niego zbyt wiele pod koniec zycia i raczej go nie nadwyręzał, taką historie przedstawił mi sprzedawca, dosc ciekawa i wsumie nawet wiarygodna historia, tych łuków w stanach jest niewiele i są tam chetnie kupowane znalazłem kilka ogłoszen o checi zakupu takiego własnie łuku Browning Fire Drake wiecej niz ogłoszen sprzedazy których znalazłem kilka a aktualnych moze 1-2 + ten mój na allegro, teraz jest na allegro Bear refleksyjny za 399 ale byłby fajny gdyby był w dobrym stanie a raczej nie jest i do tego 30lbs http://allegro.pl/luk-refleksyjny-sportowy-i2494173474.html wsumie tez niedrogo ale raczej troche juz struktura spękana widac na zblizeniu i raczej do muzeum by sie nadawał bo to chyba ok 75r. pewnie by jeszcze postrzelał ale ciekawe jak długo a przeciąganie było by rzeczywiscie niebezpieczne

A trzymając sie tematu to w czołówce najszybszych bedzie chyba ten łuk tradycyjny turecki refleksyjny 140# 28" strzały po 150 grain i 400fps. Rety 55# to sporo ale 140#  :o ciekawe czy jest taki w PL łucznik co dałby rade naciągnąc...

Pozdrówki
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2012, 04:25:52 pm wysłana przez Łukaszs »
Limbsaver DeadZone-30 70# RH/ Browning Fire Drake 55# LH recurve

N

  • Gość
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 19, 2012, 04:33:43 pm »
Zakupiłem na alledrogo za jedyne 350zł ;D od człowieka który twierdził ze jest praworeczny a łuk jest lewo, ponadto sprzedawca wolał tani tradycyjny łuk w 100% z drewna zeby uczestniczyc w imprezach historycznych a ten sie nie nadawał bo jest m.in. z włókna szklanego, a wszedł w jego posiadanie będąc w stanach w 2005r. on i koledzy zajeli sie pochówkiem starszego pana który był pierwszym emigrantem Polakiem w tej miejscowosci gdzie byli i nie pozostawił rodziny, nastepnie po pochówku w którym pomogli/uczestniczyli mogli sie podzielic jego ruchomym majątkiem i tak własnie sprzedawca z allegro wszedł w posiadanie mojego łuku, po powrocie do Polski strzelał z niego pare razy i wiekszosc czasu lezał w szafie, podejzewam ze ów starszy pan z Usa świetej pamieci tez nie strzelał z niego zbyt wiele pod koniec zycia i raczej go nie nadwyręzał, taką historie przedstawił mi sprzedawca, dosc ciekawa i wsumie nawet wiarygodna historia, tych łuków w stanach jest niewiele i są tam chetnie kupowane znalazłem kilka ogłoszen o checi zakupu takiego własnie łuku Browning Fire Drake wiecej niz ogłoszen sprzedazy których znalazłem kilka a aktualnych moze 1-2 + ten mój na allegro, teraz jest na allegro Bear refleksyjny za 399 ale byłby fajny gdyby był w dobrym stanie a raczej nie jest i do tego 30lbs http://allegro.pl/luk-refleksyjny-sportowy-i2494173474.html wsumie tez niedrogo ale raczej troche juz struktura spękana widac na zblizeniu i raczej do muzeum by sie nadawał bo to chyba ok 75r. pewnie by jeszcze postrzelał ale ciekawe jak długo a przeciąganie było by rzeczywiscie niebezpieczne

:) ciekawa historia a sprzedawca chyba nie miał pojęcia o prawdziwej wartości łuku który sprzedał ;)
Dlatego tym bardziej bym się go nie pozbywał to co że jest LH...

A co do tego Beara to jest rzeczywiście w nie najlepszym(chociaż jeszcze nie tragicznym) stanie technicznym; łuki z lat 70-tych i wcześniejsze wcale nie muszą tak wyglądać...i nie wyglądają...osobiście znam jednego łucznika który ma ich małą kolekcję zaś z Patriota kosi konkurencję równo z trawą :)
Strzela się z niego bardzo przyjemnie, powiedziałbym aksamitnie...strzały nie lecą one wręcz płyną w powietrzu...

Łukaszs

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 19, 2012, 07:48:02 pm »
Prawdopodobnie nie miał, choc wiedział ze unikat bo w tytule ogłoszenia napisał, Browning Fire Drake unikat...ale kliknołem "kup teraz" po szybkim rozeznaniu kilka godzin po wystawieniu na allegro, a bloczkowy łuk zakupiłem godzine po wystawieniu i tam był dopiero ciekawy tytuł "łuk bloczkowy na niedzwiedzie" ani w tytule ani w ogłoszeniu nie było ze to Bear i niesamowity był pakiet Bear Whitetail II 65#+16strzał+wiatrówka ;D+śrut :o za 200zł ale takie okazje to niezbyt czesto sie zdazają i mam wrazenie ze miałem duzo szczescia i dobry refleks z obydwoma łukami
Limbsaver DeadZone-30 70# RH/ Browning Fire Drake 55# LH recurve

Tomek "Czarny"

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 64
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 20, 2012, 09:02:30 am »
"....
A co do tego Beara to jest rzeczywiście w nie najlepszym(chociaż jeszcze nie tragicznym) stanie technicznym; łuki z lat 70-tych i wcześniejsze wcale nie muszą tak wyglądać...i nie wyglądają...osobiście znam jednego łucznika który ma ich małą kolekcję zaś z Patriota kosi konkurencję równo z trawą :)
Strzela się z niego bardzo przyjemnie, powiedziałbym aksamitnie...strzały nie lecą one wręcz płyną w powietrzu...
..."

też Go znam  ;D i naprawdę ciężko zrobić lepszy wynik niż On ...
Gdyby patriot z alle..... był nieco mocniejszy to bym się nim zainteresował i z pewnością postrzelał jeszcze kilka lat.

Łukaszs

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jaki Najszybszy łuk Hunter / Field polecacie dla
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 20, 2012, 09:34:45 am »
Z pewnoscia to rewelacyjny sprzet, ale gdyby był lepszy stan, to tez bym sie potargował ;) (ten łuk jest juz 3-4 raz wystawiany na allegro w ciagu 2 m-cy) i moze powiekszył swoja kolekcje ale na kilku zdjeciach widac rysy/pekniecia wzdłuz ramion lub tak to tylko wygląda podejzanie, i jakies plamy/przebarwienia, nie bardzo ktoś dbał chyba o ten sprzęt, trzeba było by zobaczyc z bliska postrzelac... :-\
Limbsaver DeadZone-30 70# RH/ Browning Fire Drake 55# LH recurve