Autor Wątek: Pierwszy łuk  (Przeczytany 196247 razy)

zend

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Łuk
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 05, 2009, 10:48:02 pm »
Cyt.
Nie wynika to jednak z różnic w sile łuków ale raczej z rodzajów strzał, których używamy - moje są znacznie lżejsze.
Cyt.
Próba będzie przeprowadzona w identycznych warunkach.
np takich:
Jednakowy naciąg łuków SHT I SHB np. 50 funtów
Ta sama wystrzelona strzała np. Easton Redline 410
Ta sama długość naciągu np. 28 cali
ZenD

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Łuk
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 07, 2009, 12:00:00 am »
Cyt.
Nie wynika to jednak z różnic w sile łuków ale raczej z rodzajów strzał, których używamy - moje są znacznie lżejsze.
Cyt.
Próba będzie przeprowadzona w identycznych warunkach.
np takich:
Jednakowy naciąg łuków SHT I SHB np. 50 funtów
Ta sama wystrzelona strzała np. Easton Redline 410
Ta sama długość naciągu np. 28 cali
ZenD



Drogi Przyjacielu

Są dwa rozwiązania Twojego "problemu"

1. Kup dwa łuki zamiast jednego ;) Wychodzi trochę drogo, no ale cóż...;)
2. Napisz maila do Samick`a- kto jak kto, ale oni powinni znać odpowiedź na dręczące Cię pytanie

Zastanawia mnie tylko czy faktycznie zauważyłbyś różnicę prędkości(jeśli jest)rzędu ułamka sekundy-raczej nie...

Inna sprawa to siła naciągu...To że z łatwością naciągasz 60# Minda 50 (czyli De Facto nieznacznie tylko "ulepszonego" SKB) wcale nie oznacza że dasz sobie radę z 60# SHT/SHB (oczywiście "ciągnąc je" uczciwie na te 28"-i to wcale nie jest żart)
Są to łuki(SHT/SHB vs. Mind 50/SKB) o zupełnie różnej dynamice i kulturze pracy...


zend

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Łuk
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 07, 2009, 02:34:36 pm »
Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
Rozumiem, że różnice w sprawności obu łuków są tak małe, że można je pominąć jako kryterium wyboru.
Pozostaje naciąg?
Czyli mam rozumieć, że siła 60 funtów przyłożona do 60# minda naciągnie cięciwę na 28?a ta sama siła przyłożona do 60# SHB/SHT naciągnie cięciwę tylko przykładowo na 25?.
Jeżeli tak to producent podaje niewłaściwe wartości lub czegoś ja nie mogę zrozumieć, za co z góry przepraszam, aby się nie narazić na ?złośliwość?.
Chyba, że mówimy o subiektywnym odczuciu tej siły przez użytkownika, czyli o tzw. ?wrażeniu? jak to napisał pięknie jeden ze sprzedawców cyt. ?łuk jest przyjemny, elastyczny w napinaniu? to o SHB.
Dziękuje za pomocne rady którymi to kierując się podjąłem decyzję i zamówiłem 50# Samicka SHT.

ZenD
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2009, 02:37:07 pm wysłana przez zend »

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Łuk
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 08, 2009, 12:31:49 pm »
Cześć

Tak jak napisałeś-różnice są na pewno-ale nie tak znaczące by zawracać sobie nimi głowę.
Jeśli zaś idzie o siłę naciągu...hmm...
Każdy łuk np.60#(nie ma znaczenia jaki) "osiąga" swoją nominalną siłę przy standardowej długości naciągu 28"(chociaż zdarzają się wyjątki,np. 31")
Dlatego często się nad tym zastanawiam-jak to możliwe że dwa łuki o identycznej-ponoć-twardości(mierzonej @28") naciąga się zupełnie inaczej; jest to tym bardziej dziwne,że b.wyraźnie odczuwalne...
Może to kwestia konstrukcji albo "luźnego" podejścia producenta...trudno powiedzieć...

SHT 50# ? >> jak już dostaniesz go w swoje ręce to podziel się swoimi wrażeniami,spostrzeżeniami tudzież kontrowersjami-zwłaszcza tymi jak wypada w porównaniu z silniejszym Mindem.

Pozdr

PS
Jeśli odebrałeś mój poprzedni post jako "złośliwość"(chociaż nie miał tak zabrzmieć) to przepraszam...

PS2
Przeprowadzenie proponowanego przez Ciebie testu raczej nie byłoby możliwe a to m in. z powodu małej jeszcze popularności w Polsce łuków kat.TR-RB(nie mówię o Polarisach bo tych akurat, jest jak "mrówków" ;D )
Użytkowników SHT czy SHB jest u nas naprawdę garstka; a innych,podobnych Samick`ów jeszcze mniej,np. Samick`a Stingray`a posiada i używa prawdopodobnie jedna osoba w Polsce-zresztą również zarejestrowana na tym forum- Motek- Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2009, 01:03:27 pm wysłana przez N.E.M.O »

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Łuk
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 08, 2009, 02:12:48 pm »
...jeszcze w kwestii "szybkości":

Zdziwiłbyś się jak mogą zmienić się właściwości tego samego łuku w zależności od użytej cięciwy i jej wysokości(odległości od majdanu),tzw. Brace Height.
Dla SHT zalecane BH to zakres 7"3/16 - 8"1/16 cala

Im mniejsza odległość cięciwy od majdanu, tym większa prędkość strzały; ale coś za coś: przy niskim BH łuk jest trudniejszy do opanowania,zwiększają się drgania (co niestety nie sprzyja celności),łuk głośno pracuje.

Przy wyższym BH strzały są trochę wolniejsze(ale bez przesady) za to łuk staje się bardziej "przyjazny" dla łucznika; znacząco cichnie(łuk nie łucznik ;) ), maleją drgania...
Oczywiście nie należy w tym względzie popadać w skrajność w żadną ze stron...
Ustalenie najlepszego BH jest sprawą wybitnie indywidualną...
Idealne jest wtedy, gdy "łuk strzela najlepiej"...

Na prędkość strzał wpływa również cięciwa (a raczej materiał z którego jest zrobiona).
Dla wszelkich łuków tradycyjnych najbezpieczniejszym(ale i najwolniejszym) materiałem na cięciwy jest Dacron.
"Szybszy" Fast Flight jest już bardziej agresywny(szczególnie wobec starszych konstrukcji-dla których nie jest zalecany).

I tu mała ciekawostka:

Otóż Samick dopuszcza stosowanie cięciw z FF we wszystkich swoich łukach tradycyjnych, mimo to np.SHB jej nie toleruje...zdecydowanie lepiej "współpracuje" z cięciwą Dacronową...

Warto również wiedzieć,że każdy metalowy zacisk, wełniany lub gumowy tłumik (chociaż to akurat warto mieć) czy nawet dodatkowa owijka na cięciwie ogranicza osiągi...

O samych strzałach nawet nie wspominam-bo to temat na osobny wątek...

A to zaledwie czubek...góry lodowej ;)

Jak więc widzisz: niby jeden łuk a tyle możliwości...

pozdr
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2009, 02:51:16 pm wysłana przez N.E.M.O »

zend

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Łuk
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 11, 2009, 09:12:33 pm »
Witam!
Samick SHT dostałem dzisiaj. Małe niepozorne pudełko a w nim porządnie zapakowane trzy części łuku. Cięciwa osobno, wykonana przez sprzedawcę. Łuk firmowany przez Koreańczyków, ale wykonanie ? Made in China?
Po złożeniu go do kupy, przyklejeniu podstawki, zrobieniu siodełka, zdążyłem strzelić po 20 strzał na dystansach 20, 25, 30, 40 m.
Naciąg ? w porównaniu do 60# Minda odczuwalnie  mniejszy, nie wiem jakie byłoby odczucie przy wartości 55# ale to które jest czyli 50# nie jest też zbyt małe .
Reasumując ? naciągam go na 28? bez wysiłku, ale nie mam też wrażenia, że jest to przysłowiowa ?guma od majtek?
Na dystansach 30 40m. lot strzały jest wyraźnie płaski w stosunku do Minda  co moim zdaniem świadczy, że SHT jest sprawniejszy.
Na 30 40 m SHT wyraźnie celniejszy (mniej podatny na błędy łucznika)
Wyraźnie bardziej przyjazny dla palców naciągających cięciwę.
To by było na tyle!!!
ZenD

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Łuk
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 11, 2009, 11:25:15 pm »
Cześć

Wielkie dzięki za opisanie swoich pierwszych wrażeń :)
A jakich używasz strzał...Redline`ów czy innych ?

Pozdr

zend

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Łuk
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 12, 2009, 09:54:35 am »
Cześć
Podczas pierwszego strzelanie użyłem strzał Gamegetter 500. Szkoda mi było narazić na zniszczenie Power  Flight 340 którymi to strzelam wyłącznie z bloczka.
Zend

Delling

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Łuk
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 14, 2009, 10:40:36 am »
hmmm a co sądzicie o Polszkim łuku? (z Allegro.pl) ;)
http://allegro.pl/item778838007_stary_polski_luk_nie_przegap.html#gallery
Oraz coś dla bloczkowców The Cobra
http://allegro.pl/item766561380_luk_bloczkowy_cobra_pro_max_gratisy_nowosc.html
Chińska jakośc aż szokuje, PSE to wymięka. ;D

Delling

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Łuk
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 14, 2009, 01:24:11 pm »
a teraz coś na serio można strzelać z łuku w zime?

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Łuk
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 14, 2009, 04:15:03 pm »
Nie jestem pewien ale łuk z pierwszego linku to prawdopodobnie POLSPORT Condor... W swoim czasie(lata 60-70) tak właśnie wyglądały łuki sportowe/wyczynowe...

Sądząc po zdjęciach swoje najlepsze lata ma już niestety za sobą, bowiem wymaga gruntownej renowacji, m.in ze względu na popękany laminat...

A Cobra to jak już wielokrotnie tu pisano, nie jest łukiem tylko jego tanią imitacją

a teraz coś na serio można strzelać z łuku w zime?

A dlaczegóż by nie ?

Delling

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Łuk
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 14, 2009, 09:53:24 pm »
Czyli ujemne temperatury i śnieg nie szkodzą łukom?

MarcinS

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 134
Odp: Łuk
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 14, 2009, 10:23:37 pm »
Łukom nie ale w palce trochę zimno  :P
Pozdrawiam  ;D

Ceryni

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Pierwszy łuk :3
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 20, 2009, 03:29:04 pm »
Well,
jak pewnie da się zauważyć jestem tutaj nowy i nie miałem wcześniej styczności z łucznictwem (oprócz samodzielnie wykonanych łuków w dzieciństwie, ale tego nie liczę). Otóż chciałbym sobie kupić łuk za cenę do 500 zł, ale nie mam pojęcia co wybrać.
 
  Przeglądałem forum i zorientowałem się, że łuku bloczkowego dobrego za tyle nie kupię, chyba, że jakiś za przeproszeniem chłam, który po kilku próbach się rozsypie . Więc prosiłbym o  pomoc w tejże sprawie. Chodzi mi o taki łuk, aby nie tylko posłużył mi do nauki strzelania, ale także abym mógł być z niego zadowolony także w późniejszym okresie mojej nauki i żebym później nie musiał szukać czegoś innego. mam 180 cm wzrostu i trochę ponad 71 kilogramów wagi.

 Chciałbym zaznaczyć interesują mnie łuki o trochę większej sile naciągu choć wiem, że o wiele trudniej jest taki opanować. Przekopiowałem ten tekst z innego tematu, ponieważ poradzono mi abym się tutaj zgłosił :). I ja osobiście wolałbym łuk refleksyjny (większa siła), ale zapytam was o zdanie na ten temat.


Dziękuję za jakąkolwiek pomoc  w tej sprawie ^^ Pozdrawiam

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk :3
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 20, 2009, 04:54:23 pm »
Najlepszym i prawdopodobnie jedynym "rozwiązaniem" do 500 plnów jest niezmordowany Samick Polaris.
W tej cenie kupisz łuk, strzały i jeszcze parę innych drobiazgów.

Łuki w typie SKB,SHB,SHT, Windfighter albo Grozer są już niestety dużo droższe(od 470 w górę-za sam łuk)...
Co do siły naciagu to na początek nie wyższa niż 30-40 lb(s)-Twoja siła nie ma w tym momencie żadnego znaczenia-ponieważ mięśnie nie są jeszcze przyzwyczajone do zupełnie nowej dla nich pracy; nie opanowałeś jeszcze podstaw ani nie wypracowałeś jeszcze żadnej techniki...
toteż słabszy łuk będzie dla Ciebie bardziej pobłażliwy(także fizycznie) i wybaczający Twoje błędy...
Uwierz mi, że silny łuk na początku po prostu Ciebie "sponiewiera" i będzie przyczyną niebezpiecznych kontuzji-zwłaszcza kręgosłupa !!


Dobra rada- skorzystaj z opcji szukaj  :P wpisz "Polaris" albo "pierwszy łuk" albo "proszę o poradę"
A w ogóle to przejrzyj dokładnie oba działy na tym forum ;)