Autor Wątek: Pierwszy łuk  (Przeczytany 199598 razy)

ZombieManQ

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #240 dnia: Styczeń 15, 2016, 03:19:12 pm »
W tym roku kończę 21,więc chyba już nie rosnę  :)

NorbiBxl

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #241 dnia: Styczeń 18, 2016, 04:05:38 pm »
Tak szczerze to znam 18latkow, ktorzy radza sobie z 30kg naciagami i 40to latkow, ktorzy stekaja przy 18tu :)

Najlepiej przejsc sie do sklepu i wyprobowac jakies luczysko osobiscie :) bo moze sie okazac ze niby "tylko 15kg" a po 20-30 strzale ...sie odechce :)

[Falco Trophy Vintage #38]

Lukav

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #242 dnia: Czerwiec 11, 2016, 11:54:23 am »
Witam, na chwilę obecną zastanawiam się nad pierwszym łukiem ( takim do nauki ) miałem okazję spędzić ok 20 godzin na warsztatach łuczniczych gdzie strzelałem z Diany z naciągiem 11 kg - generalnie było przyjemnie i bez wysiłku. ( instruktor mówił że "przeciągam" łuk i dał mi tą 11tkę ). Jednak gdy trochę poczytałem to okazuje się że niekoniecznie do mojego wzrostu Diana była by odpowiednia: 192 cm wzrostu i naciąg ok 31,5 cala. ( zalecane łuki 69-70 cali) 

Czytałem że Diany są bardzo dobre dla początkujących ze względu na powtarzalność  ale boję się że załatwię ją zanim podszkolę się wystarczająco na coś nowego.  dlatego zastanawiam się nad kilkoma łukami
- Diana ( podobno do nauki mimo wszystko by się nadała mimo przeciągania
   http://www.lukbis.pl/produkt/luk-diana-62-66-2/
- Buck Trail Longbow Black Hawk ( na forum Arcusa spotkałem się z opinią że porównywalny do Diany czy Artemisa a dłuższy http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/128,buck-trail-longbow-black-hawk
- jet też łuk Angielski od Bisoka http://www.lukbis.pl/produkt/luk-angielski-70-74/ ( ale nie wiem czy on dla amatora będzie się nadawał.

Prosiłbym o jakieś opinie albo propozycje innych łuków ( wschodnich jeszcze bym się nie tykał)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2016, 11:57:32 am wysłana przez Lukav »

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #243 dnia: Czerwiec 11, 2016, 02:35:05 pm »
łuk dobieramy do wzrostu (długości naciągu) tylko w łucznictwie klasycznym (sportowym), w tradycyjnym nie ma takiej potrzeby zwłaszcza, ze możesz chcieć strzelać z krótkiego łuku refleksyjnego i tu ciężko zastosować podział długość łuku wielkość łucznika. Sam strzelam z łuków mających do 120 cm długości a nie jestem konusem :P

Do strzelania i poznania tajników Diana jest spoko ale może być też Polaris bez tych wszystkich sportowych wodotrysków.

Moghartsen

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #244 dnia: Czerwiec 11, 2016, 03:54:29 pm »
Z Ragima Impali też przyjemnie się strzela, nawet bez podstawki plastikowej :)
PSE compound 1997-1999

PSE Stinger x 2016
Qad Ultra rest hunter
PSE 3 pin celownik myśliwski
Spust nadgarstkowy Carter Like Mike

Lukav

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #245 dnia: Czerwiec 12, 2016, 10:18:47 am »
Dziękuję za odpowiedz, martwi mnie tylko jedna sprawa, wczoraj wieczorem w końcu udało mi się dokładnie zmierzyć długość naciągu i wychodzi nie 31" tylko 33" a przykładowo Diana na stronie producenta w ma w opisie informacje że zaleca się dla osób z naciągiem 28-29", Nie chce zmasakrować łuku po kilku miesiącach - link poniżęj
http://www.lukbis.pl/produkt/luk-diana-62-66-2/  w opisach innych łuków nie widziałem takich ostrzeżeń, czy to miało by dotyczyć tylko Dian??

A inna sprawa, czytałem że przeciąganie łuku o 1" zwiększa siłę o jakieś 0,9kg pewnie powinienem wziąść to pod uwagę wybierając łuk którego bym nie musiał przeciągać

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #246 dnia: Czerwiec 12, 2016, 10:41:32 am »
Według wzoru wychodzi, że masz rozpiętość łapek 210 cm :)
Do którego miejsca na twarzy ciagniesz cieciwę.
U mnie 33" wypadają przy płatku ucha ale tak daleko 3ma palcami nie dałbym rady czysto naciągnąć i uwolnić.
Podaj nam wielkość swojego "uścisku" mierzone od końca palca wskazującego do końca palca wskazującego.

Lukav

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #247 dnia: Czerwiec 12, 2016, 11:29:59 am »
a widzisz ja chyba inny sposób mierzenia znalazłem, trzymam prosty kij i mierzę jego długość od dłoni ( tak jakbym trzymał łuk do kącika ust, wychodzi mi 84 cm które dzielę przez 2,54 i wychodzi 33" , mierząc do policzka wyjdzie jakieś 90 / 2,54 = 35,4" ( tak jestem trochę nieforemny nawet przy 193 cm wzrostu, widać to przy próbach kupienia czegoś z długim rękawem) czy ten sposób jest błędny???
edit :  link do filmiku oba sposoby daja mi ten sam wynik https://www.youtube.com/watch?v=RdV8suofTsM&index=1&list=PL2fdvTgS5WvSIorv9H351MxzkLdW9hhD-
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2016, 11:36:37 am wysłana przez Lukav »

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #248 dnia: Czerwiec 12, 2016, 11:34:27 am »
Wszystkie metody dają Ci przybliżona wartość. Ja namierzyłem 30" a strzelam z 29".

Najlepsza metoda jak koledzy wyżej napisali to zmierzyć rozpiętość łapek pomiędzy palcami wskazującymi i podzielić wynik w cm przez 6,36.....co daje DL w calach.

Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #249 dnia: Czerwiec 12, 2016, 12:00:03 pm »
Przeciągasz tak jak mówił Twój trener, czyli ciągniesz dalej niż wynika to z Twojej konstrukcji albo masz 210 rozpiętości łapek :)

Lukav

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #250 dnia: Czerwiec 12, 2016, 02:40:21 pm »
Poniżej 3 sposoby z moimi wynikami

1. Wyciągnij przed siebie ręce i złącz dłonie. Zmierz odległość pomiędzy klatką persiową a wierzchołkami palców.
 Podziel przez 2,54 i masz potrzebną długość naciągu.      84/2,54 = 33"

2. trzymam prosty kij i mierzę jego długość od dłoni ( tak jakbym trzymał łuk do kącika ust, wychodzi mi 84 cm które dzielę przez 2,54 i wychodzi 33"

3. Zmierz rozstaw ramion, podziel to przez 6,36   190/6,36  = 29,87

nie wiem czy moje ręce są nieproporcjonalnie długie w porównaniu do klatki piersiowej, kłopoty podczas zakupu ciuchów mogą to potwierdzać.

Ale nie bawmy się w szczegóły biorąć średnią z obu wyników wychodzi 31,44 czy w tym przypadku powinienem się martwić że uszkodzę łuk? a jeśli tak to jaki łuk o większych wymiarach kupić na start czy laminatów to nie dotyczy aż tak bardzo ?

poniżej tekst który znalazłem na forum tu mówią o drewnianych łukach, czy dotyczy to laminatów to niewiem :

"Z twoich postów wywnioskowałem że łuk o naciągu 28" naciągasz na jakieś 32".
Jest to praktyka ze wszech miar szkodliwa dla twojego łuku. Drewniane łuki są konstruowane i tillerowane na pewną długość naciągu. Przeciąganie łuku spowoduje - prawie napewno - że poleci on strasznie za cięciwą. Jest to spowodowane własciwościamie drewna - działanie łuku opiera się na odkształceniach sprężystych. Ty gniesz łuk a on się prostuje. Jeżeli naciągniesz go zabardzo - odkształcenie zrobi się trwałe - tzn. zacznie padać wewnętrzna struktura drzewa - od strony brzuśca zgniecenie, od porzeciwnej rozciągięcie. Możesz ten efekt zaobserwować po zdjęciu cięciwy - łuk powoli się prostuje, lecz nawet po jakimś czasie pozostaje częściowo zgięty. No i niestety parametry łuku wtedy padają... "


Archi

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #251 dnia: Czerwiec 12, 2016, 09:37:09 pm »
Masz 30 cali naciągu.pozdro
Carbon Spider 80
Hoyt Faktor 90# Carbon Element 80
GT Kinetic 200

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #252 dnia: Czerwiec 13, 2016, 02:52:55 am »
Jak strzałę położę na szczycie / górnej części mostka i bez naciągania się wyciągnę łapy przed siebie to mam z tego pomiaru około 27", jak dam do dolnej części i się naciągnę to mi wychodzi 33" a z wyliczenia z rozpiętości łap mam powiedzmy, że 29.5".
Łuki tureckie krótkie naciągam na 27", długie na 32", koreańskie i manchu na około 34" a japońskie na 36". To jak strzelamy i z czego strzelamy zależy tylko od nas samych. Mógłbym strzelać z długich naciągów z łuków tureckich ale one nie do tego zostały stworzone tak jak koreańskie do krótkich naciągów stworzone nie są.

Lukav

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #253 dnia: Czerwiec 13, 2016, 06:23:30 pm »
dziękuję za wszystkie odpowiedzi, wybaczcie za pytania laika, nie chce wywalać kasy, a teraz muszę się przyznać do ze jetem głupcem roku bo  mierzenie rozpiętości ramion było niedokładne, dopiero dziś przesuwałem meble żeby zrobić to na prostej ścianie i długość ramion wychodzi 198, różnica 1" w naciągu niewiele zmienia,  a co do sposobów naciągania to na warsztatach uczyli nas jednego tj do kącika ust i wspominali o naciąganiu do ucha.  Generalnie chciałbym long bow/ flat bow  a nie wschodniego, wieć poprostu przedwonie do Łukbisu i pogadam co sądzą o takim przeciąganiu Diany, dziś po 16 tej nie odbierali spróbuję jeszcze jutro. Jeszcze raz dziękuje i wybaczcie głupie pytania

Sibuyas

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #254 dnia: Sierpień 17, 2016, 12:28:39 am »
Witam.

Chciałbym wiedzieć czy ten łuk: http://sklepluczniczy.pl/luki-hunter-field/2242-touchwood-taipan-.html jest solidny i nie rozleci się po roku użytkowania, proszę o informacje od osób które miały kontakt z danym łukiem lub z firmą touchwood. Mój rozstaw ramion to około 178 cm więc obliczyłem, że jest to około 28". Siła naciągu o jakiej myślałem to 40# gdyż jestem dość silnym człowiekiem, prosiłbym także o dobór strzał najlepiej karbonowych z lotkami naturalnymi. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i przepraszam jeśli kogoś zdenerwowała moja ignorancja :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2016, 12:30:31 am wysłana przez Sibuyas »