Autor Wątek: Pierwszy łuk  (Przeczytany 196276 razy)

Dunedain

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #225 dnia: Wrzesień 28, 2014, 09:10:00 am »
Munin, BARUL dziękuję za odpowiedzi.

tuovoq

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #226 dnia: Grudzień 22, 2015, 07:19:04 pm »
Witam. Planuję kupić sobie pierwszy łuk.Mam 1,75m wzrostu i siłę większą od przeciętnej. Nie trenowałem systematycznie, raczej strzelałem rekreacyjnie. Obecnie waham się między
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/123,eagle-traditional-bow
a
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/852,luk-longbow-viper-klaus-bow-korea-55-lbs

Cena jest mniej więcej taka sama, więc to nie gra większej roli, ale
a) refleks ma mniejszą siłę naciagu (na początek chciałbym 13,5 kg - czy to dobry pomysł?), ale jest to łuk refleksyjny, a z tego, co przeczytałem w Internecie to początkującym są polecane łuki proste, by wyrobić dobre nawyki. Jednakże moim docelowym punktem jest strzelanie właśnie z łuków refleksyjnych (taka moja wschodnia fantazja). Czy przy tego typu łukach jest większy problem z zakładaniem cięciwy? tak, by nie poskręcała ramion? Z tego, co się doszukałem, wynika, ze drewno to klon i orzech + włókno szklane w ramionach
b) longbow to za to petarda 25kg naciągu, no ale to łuk prosty, więc podobno lepszy dla początkujących... coś mi jednak mówi, że to 25 to dużo za dużo, a i w łukach prostych trzeba chyba włożyć więcej siły w ich naciągnięcie czy mam rację? Myślę, że cena w jakimś stopniu odpowiada jakości, a skoro łuk jest przeceniony o ~2 stówy, to chyba warto go kupić skoro jest okazja?

Jak wygląda to Waszym zdaniem? Który łuk byłby bardziej odpowiedni? A może są tu użytkownicy tych łuków i mieliby coś ciekawego do powiedzenia? Dzięki za pomoc :)

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #227 dnia: Grudzień 22, 2015, 10:50:03 pm »
Ja jako fan łuków wschodnich skłaniam się ku refleksowi aczkolwiek to jest straszny "kurdupel" i strzelanie z niego niezależnie od tego czy z 3-ch/2-ch palców czy z pierścienia będzie nieco bardziej wymagające od strzelca niż z longbowa. Jeśli by się pokusić o motoryzacyjne porównanie łuki wschodnie są jak samochody sportowe, dają dużo radości ale i wymagają więcej uwagi. Do zabawy i nauki brałbym w okolicach 35# - 40#.
Zakładanie cięciwy na łuk wschodni jest uzależnione od jego wielkości (długości) i mocy. Ja zakładam cięciwę na krótkie refleksy siedząc "po turecku" a na długie Manchu już proszę o pomoc kogoś podczas gdy ja klęcząc naciągam łuk trzymając za ramiona ktoś zakłada cieciwę na zaczepy. Samemu też się da ale nie lubię metody "wejścia".
Co do Eagle-a to któryś z chłopaków z Arcusa dziewczynie kupił i ogólnie chwalił mimo ze dynamika średnia i jakość wykonania też nie jest zbyt górnolotna. Longbowa tego nie widziałem i nie czytałem opinii żadnych na jego temat.

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #228 dnia: Grudzień 27, 2015, 03:47:11 pm »
Poszło zgłoszenie do modka na frustrata odreagowującego stresa.

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #229 dnia: Grudzień 29, 2015, 04:08:51 pm »
To jest efekt tego, że nauczyciele już nie zadają na święta. Do książek grafomanie-nieuku!!!
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

tuovoq

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #230 dnia: Styczeń 05, 2016, 04:49:53 pm »
Dziekuje Munin za odpowiedz :) Mam jednak dlasze watpliwosci - co jest w takim wypadku lepszym rozwiazaniem? Longbow o naciagu 55 czy refleks o mniejszej sile (35)? Sklaniam sie mimo mojej sympatii do refleksow do nauki na tym longbowie, ale niepokoi mnie ta sila... czy to nie o wiele za duzo jak na poczatek? Nie znalazlem nic, co ciekawiloby mnie bardziej. Moze ktos mialby jakies inne zrodla?

« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2016, 05:18:05 pm wysłana przez tuovoq »

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #231 dnia: Styczeń 05, 2016, 07:29:26 pm »
55# to za wiele na początek, dorosłemu w pełni sprawnemu 35# - 40# powinno wystarczyć aczkolwiek jak pokazuje doświadczenie kolegów którzy w zeszłym roku pytali o Polarisy i inne klasyki to 35# tez czasem bywa za dużo i strasznie męczy. Longbow jest zdrowym rozwiązaniem, wybacza wiele błędów i nie gryzie w palce. Jest też wolny, ciężki i nieporęczny jeśli jest z jednego kawałka. Podróże z takim komunikacją miejską czy czymkolwiek innym są bardziej uciążliwe niż z łukiem w którym można odłączyć ramiona od majdanu. Niestety ilość gotówki jaką przeznaczyłeś na sprzęt nie daje za dużego pola do wyboru.

tuovoq

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #232 dnia: Styczeń 05, 2016, 07:57:00 pm »
jezeli chodzi o kase, to przeznaczylem na luk +- 400zl i chyba koniec koncow zdecyduje sie na http://www.lukbis.pl/produkt/luk-artemis-62/ o sile 15kg (33#) drazni mnie jednak to wciecie w majdanie... wolalbym bez, ale nie udalo mi sie znalezc jakiejs dobrej alternatywy. I nie jest to chyba ten typowy longbow przeznaczony do nauki, prawda?

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #233 dnia: Styczeń 05, 2016, 08:14:48 pm »
Artemis jest zdrowym wyjściem, tak jak Diana jest całkiem solidnym i niby dynamiczniejszym łukiem. Niestety poza tym co czytałem wiem niewiele na temat tego łuku, ogólnie moje doświadczenie z Bisokami jest typowo festynowe.

Jak ma być bez wcięcia (półki) to powinieneś szukać czegoś "historycznego".
Spróbuj złapać kontakt za pośrednictwem FB z Tomaszem Bolikiem https://www.facebook.com/BolikTomasz/?fref=nf&pnref=story albo z Grześkiem Kononiukiem https://www.facebook.com/grzesiek.kononiuk być może chłopaki maja coś naturalnego i historycznego na sprzedaż. Jest w Polsce wielu producentów łuków, zobacz na forum Arcusa może ktoś coś ma aktualnie na sprzedaż wystawione.

tuovoq

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #234 dnia: Styczeń 05, 2016, 08:39:05 pm »
Mam jeszcze jedno i chyba ostatnie pytanie :P W moim poprzednim poscie, na stronie w podanym przeze mnie linku jest napisane, ze cieciwa jest wliczona w cene zestawu. Obliczona przeze mnie odpowiednia dla mnie dlugosc naciagu (o ile sie orientuje to DL, tak?)  to 27,5'' I - czy w takim razie cieciwa dolaczana do kupowanych lukow jest wpisana w jakies optimum, w ktore zalozmy te moje 27,5" sie wlicza czy lepiej zebym kupil odpowiednia pod siebie cieciwe? Nie wiem czy napisalem to zrozumiale, po prostu trudno jest mi mowic o niektorych rzeczach z mala wiedza. Mam jednak nadzieje, ze zrozumiesz co mam na mysli... :P
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2016, 08:45:07 pm wysłana przez tuovoq »

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #235 dnia: Styczeń 05, 2016, 10:31:00 pm »
Cięciwa i jej długość jest dobierana do długości łuku, natomiast ilość nitek jest uzależniona od jego mocy.
Długość naciągu (draw lenght) jest uzależniona od budowy łucznika i długość cięciwy nie ma na nią zbytniego wpływu.
Są łuki naturalne których nie można przeciągać za zalecaną maksymalną długość naciągu bo grozi to uszkodzeniem łuku, natomiast większość laminatów spokojnie unosi lekkie przeciągnięcia poza pomiarowe 28".

ZombieManQ

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #236 dnia: Styczeń 15, 2016, 11:33:52 am »
Hej wszystkim

Spodobały mi się dwa łuki od łukbisa:Robin 62' i Diana 66'. Nie jestem pewien czy długość jest odpowiednia,bo mam zabójcze 165 cm wzrostu.I jak właściwie stoi cena łuku cisowego?

Pozdrawiam

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #237 dnia: Styczeń 15, 2016, 12:25:28 pm »
Cześć
W łucznictwie sportowym długość łuku ma kluczowe znaczenie w tradycyjnym już nie tak bardzo. sprawa indywidualnych preferencji. Cis sam w sobie jest towarem deficytowym, do tego znalezienie cisu nadajacego się na łuk to kolejna zagwózdka. Na ebayu cisowy ELB kosztuje od 300 funtów.

ZombieManQ

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #238 dnia: Styczeń 15, 2016, 02:44:53 pm »
To jeszcze jedno pytanie,wałkowane pewnie milion razy,czy lepiej wziąć bezpieczne 15 kg naciągu,czy trochę większe 20kg?

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #239 dnia: Styczeń 15, 2016, 02:52:51 pm »
A w jakim wieku jesteś? Jak jeszcze rośniesz i kształtują się Tobie kości to lepiej mniej niż więcej. bo jak weźmiesz za dużo to możesz mieć jak Angielski Longbow-owiec różne dziwne problemy "konstrukcyjne"