Ankieta

Jak celuję do tarczy?

Koncentruję się na punkcie celowniczym na lipku i staram się utrzymać go w środku tarczy.
Koncentruję się na środku tarczy, a punkt celowniczy sam sobie tam krąży.

Autor Wątek: celowanie na 2 sposoby  (Przeczytany 25393 razy)

Hungry

  • Gość
celowanie na 2 sposoby
« dnia: Kwiecień 18, 2012, 10:25:19 am »
Celować z bloczka z celownikiem możemy generalnie na 2 sposoby.
Który jest lepszy?, każdy sam sobie musi odpowiedzieć, ale spróbować warto obu, by mieć możliwość wyboru.

Przejście z nr 1 na nr 2, w sferze mentalnej może przypominać troszeczkę zamianę spustu triggerowego na backtension  :D

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 18, 2012, 12:26:15 pm »
1-szy to strzelecki - przyrządy celownicze ostre, cel rozmyty.
2- gi -  w przypadku łucznictwa wyczynowego - jedyny prawidłowy (jak piszą w mądrych książkach)

Ja z racji tego, że nie używam w celownikach szkieł - celuję sposobem 1-szym, czyli w przypadku łuku - nieprofesjonalnie.
Anarchy, Conquest Apex 8

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 18, 2012, 03:29:25 pm »
u mnie zdecydowanie 2:) też dlatego zrezygnowałem z celownika wielopinowego. Patrząc na cel pin robi się nie ostry jak miałem kilka pinów koło siebie nic nie widziałem poz nimi.
sposób 1 próbowałem - jeśli za pinem jest coś żółtego ok, ale jeśli to cel typu 3d to nie bardzo.

dodam jeszcze że celując nigdy plamką pina nie "wjeżdżam" na cel tak by mi go w jakikolwiek sposób zasłonił, jest zawsze niżej tak że górna jego część delikatnie wchodzi w "dychę" i wtedy "bach".  a wy jak "to robicie"?
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Hungry

  • Gość
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 18, 2012, 03:51:39 pm »
u mnie zdecydowanie 2:) ...
dodam jeszcze że celując nigdy plamką pina nie "wjeżdżam" na cel tak by mi go w jakikolwiek sposób zasłonił, jest zawsze niżej tak że górna jego część delikatnie wchodzi w "dychę" i wtedy "bach".  a wy jak "to robicie"?

Metoda nr 2 jest powiązana z brakiem decyzji wyboru momentu strzału (unconcious release) i to gdzie jest w danym momencie punkt celowniczy nie ma większego znaczenia. A to trochę do Twojego opisu nie pasuje

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2012, 08:49:15 pm »
u mnie zdecydowanie 2:) ...
dodam jeszcze że celując nigdy plamką pina nie "wjeżdżam" na cel tak by mi go w jakikolwiek sposób zasłonił, jest zawsze niżej tak że górna jego część delikatnie wchodzi w "dychę" i wtedy "bach".  a wy jak "to robicie"?

Metoda nr 2 jest powiązana z brakiem decyzji wyboru momentu strzału (unconcious release) i to gdzie jest w danym momencie punkt celowniczy nie ma większego znaczenia. A to trochę do Twojego opisu nie pasuje

wiem o co chodzi:)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2012, 08:51:03 pm wysłana przez forlorn »
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Tavot

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2013, 11:43:16 am »
Ja dopiero zacząłem strzelać, więc może źle to robię ale celuje zupełnie inaczej; lewe oko skupiam na celu widząc go ostro, a prawe oko w połowie ostrości na przyrządy celownicze w połowie na cel i w rezultacie oba obrazy się na siebie nakładają i dają piękny widok ostrych przyrządów celowniczych na ostrym celu. myślicie ze robię źle, może macie jakieś cenne rady??
tradycujny Robin 30 lbs (nieżyje)
Mathews Mission Craze RH 15-70 Lbs
Touchwood Taipan 50 Lbs

Hungry

  • Gość
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 15, 2013, 12:03:10 pm »
Przyjrzymy się temu z następującej sportowo-tarczowej  perspektywy:
 - teoretycznie patrzenie tylko jednym okiem (tym wiodącym) dostarcza obraz ograniczony niemal tylko i wyłącznie do celu, co umożliwia skupienie się na nim.
 - patrzenie oboma oczętami dostarcza obraz obejmujący zbyt wiele, co może (ale nie musi) uniemożliwić ww koncentrację 

Tavot

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 16, 2013, 03:32:58 pm »
Akurat cele statyczne nie przysparzają mi problemów z koncentracją umysłu gorzej z celami w ruchu lub gdy w pobliżu coś się porusza.
Jednak wadą jest to, że przy słabym świetle nie widzę peep'a gdy celuje z dwojga oczu.
tradycujny Robin 30 lbs (nieżyje)
Mathews Mission Craze RH 15-70 Lbs
Touchwood Taipan 50 Lbs

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 19, 2013, 02:47:33 pm »
U mnie tendencja na celowanie bardziej drugim sposobem.              Jednak gdy już środek na lipku tworzy jakby całość ze środkiem tarczy,wtedy skupienie oka ,jego kontrola koncentruje się ,na jednym i drugim punkcie jednocześnie,pilnując by nic się nie zmieniło, podczas zwalniania spustu.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2013, 06:37:10 pm wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 06, 2013, 09:57:15 pm »
dzisiaj za namową Pawła J. przestawiłem się na celowanie dwojgiem oczu, no i łatwo nie jest, ale po pierwszych seriach gdzie już chciałem takie celowanie sobie odpuścić i wrócić jak dla mnie do standardu czyli jedno oko  zamknięte to o dziwo zaczęło mi się celować coraz łatwiej no i trafiać też ciut lepiej.

Za to mam pytanie do osób które celują w ten sposób, jaką zmianę widzenia celu zauważacie w lipku ? u siebie zauważyłem, że celując tylko jednym okiem cel w lipku mam większy (tzn. peep jakby jest większy). Celując z dwojgiem oczu otwartych, jedno skupiam na peepie i wtedy sprawia on wrażenie jakby był jakiś mniejszy, a cel dalej.

Może coś tutaj źle robię, ale jeszcze parę treningów popróbuję takiego sposobu celowania. Za to przyjrzałem się czołówce światowej i zdaje się, że technika z dwojgiem oczu otwartych dominuje.

chętnie poznam zdanie tych z Was którzy w ten sposób również celują.

no i mój idol Reo też tak celuje, a to dla mnie wystarczająca motywacje aby tę technikę opanować.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=stNKQpLvUfU
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=GwmtiXjX_eM
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 06, 2013, 10:09:30 pm »
Ja ostatnio przeszedłem na sposób nr 2 i faktycznie jest lepiej. Wcześniej nie mogłem się zdecydować czy ostrzyć piny czy tarczę.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 07, 2015, 06:01:14 am »
Odświeżając trochę temat, w jaki sposób najeżdżacie na cel, od dołu czy też z góry? Czy może w ogóle nie ma to znaczenia?


PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 07, 2015, 11:46:14 am »
Dla mnie bez znaczenia, nawet jak zacznę od góry to i tak samo pójdzie w dół pod żółte i tu zaczyna się cały ambaras aby wejść z dołu na chwilę stabilnie w "dychę" i w tym momencie strzelić.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 07, 2015, 09:47:48 pm »
Panie :) byle dychy leciały :)


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: celowanie na 2 sposoby
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 07, 2015, 09:48:58 pm »
Dokładnie hehe
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)