Autor Wątek: Mata z tektury falistej?  (Przeczytany 36883 razy)

Ding!

  • Gość
Mata z tektury falistej?
« dnia: Styczeń 16, 2007, 07:21:39 pm »
Czy któryś z forumowiczów robił/widział maty z tektury falistej? (takiej z pudeł kartonowch) słyszałem że łapie ona strzały równie dobrze jak tradycyjna mata z pilśni ale jest dużo lżejsza i tańsza w wykonaniu...czekam na opinie :)

adamc1

  • Gość
Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2007, 07:44:33 pm »
Tak a opis znajduje się http://archeryschool.republika.pl/maty.html
Taniej jest o tyle że tekturę możesz pozyskać za darmo.
Pozdrawiam

Ding!

  • Gość
Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2007, 07:58:12 pm »
dzieki za linka :)
 czy wiesz może jak jest z trwałością tego wynalazku? wytrzymają pół roku dziobania carbonami z 40# na 18m?

adamc1

  • Gość
Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2007, 08:44:47 pm »
Ja strzelam do takiej maty jakieś osiem miesięcy (mówię o prywatnej klubowe opisał Mathews) tyle że mam troszkę mocniejszy łuk paski wymieniałem 2x różnica w mojej macie polega na worku ze szmatami na tylnej ściance maty.
Pozdrawiam

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
jak popsć niezły projekt
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2007, 11:52:16 am »
http://www.allegro.pl/item162782383_strzalochwyt_kusza_crossbow_luk.html
no proszę, jakie cudo! "Regulacja Twardości za pomocą skręcanych motylków", pewnie z dużą dokładnością można sobie wyregulować.... Ale hitem są pręty ściągające, a konkretnie ich umiejscowienie.
Niebawem będę robił tarcze dla siebie, motylki wyskaluje - no właśnie, co radzicie: skalę Mohsa czy Rockwel?

PS. Sorki za odrobinę jadu ale nudno tu jakoś... :'(
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

adamc1

  • Gość
Odp: Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 02, 2007, 04:28:38 pm »
po prostu w mikrometrach :) 

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 03, 2007, 03:47:00 pm »
Jesli chodzi o lekkie maty domowej produkcji to ja wykonywalem pierwsza mate nastepujaco.
Z ocieplania domu zostaly mi plyty styropianowe o grubosci 10 cm, wiec wzialem dwie takie plyty i zrobilem "przekladanca". Warstami ulozylem:
- przyciety kawalek wykladziny podlogowej
- na niego natrysnalem pianke montazowa i przylozylem do tego plyte styropianowa.
- nastepnie znowu pianka
- kawalek wykladziny
-  pianka
- styropian
- wykladzina.

Oczywiscie pianka sluzyla tu do sklejenia poszczegolnych warstw, styropian stabilizowal i zatrzymywal strzaly, zas wykladzina dzialala na stzraly klinujaco.
Calosc nie byla wiele grubsza niz 25 cm i sluzyla mi przez prawie jeden sezon. Naprawa polegala na wtrysnieciu pianki w wystrzelane dziury i naklejeniu dodatkowego kawalka wykladziny.
Oczywiscie mozna dac cienszy styropian i wiecej warstw wykladziny ktora tak naprawde zatrzymuje strzaly.
Calosc jest bardzo lekko, a wlozona w worek po ziemniakach nie sypie sie mocno.
Koszt wykonania jest zalezny od tego czy mamy kawal starej wykladziny czy nie, ale to jest taka na oko okolo 30 zlotych.
Jak bedziecie robili cokolwiek piana to zakladajcie rekawiczki gumowe i raczej nie robcie tego w domu bo cholernie ciezko ja zeskrobac z ubran i rak.

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

Ding!

  • Gość
Odp: Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 10, 2007, 09:40:33 pm »
AD Piter
ciekawe czy ten pan który zrobił tą matę kiedykolwiek do niej strzelał (z czegoś innego jak hufnale bo przy takiej amunicji do kuszy o groty martwić się nie trzeba;))

AD cypher

Miałem kiedyś okazję strzelać do mat ze styropianu na zawodach w Zamościu i powiem szczerze, że pomysł nie wzbudził mojego entuzjazmu z dwóch powodów, pierwszy to potworny pisk słyszalny podczas wchodzenia w nią strzały nawet na 90m powodujący że pękało mi szkliwo na zębach;), a drugi to konieczność każdorazowego oskrobywania karbonów ze stopionego styrenu... jak to wyglądało w przypadku twojej maty?

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 10, 2007, 11:47:36 pm »
To i ja się dołożę...

Właśnie wyprodukowałem sobie matę. Wziąłem pudło po komputerze 50x60x25 cm, i napchałem: warstwami pianka, szmaty (cienko) pianka, szmaty... itd. Każdą warstwę ubijałem w trakcie zlepiania. I jaki efekt? Aż się boję o strzały! Bo wbijają się tylko na około 10 cm. Mój łuk ma teraz 42 funty. Mata wytrzyma znacznie więcej!!!
Koszt: pudło - prosto z pracy. Szmaty - zapytaj żonę - dostałem więcej, niż mógłbym zużyć, pianka - najtańsza w Praktikerze: 2x9.90 PLN.
W sumie wyszło tanio!
Pozdrawiam
Maciek

Ding!

  • Gość
Odp: Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 11, 2007, 10:30:28 am »
no pomysł całkiem pozytywny tylko skąd ja tyle szmatek wezmę żeby sobie pełnowymiarową matę posklejać? u mnie w domu szmaty schodzą szybciej niż się pojawiają :( chyba wystawię swój konkurencyjny pojemnik obok PCK ;) w sumie można by było spróbować "zlaminować" szmatki w skrzyni wyłożonej nasmarowaną tłuszczem folią co zapewniłoby przyzwoitą powtarzalność kształtów i rozmiarów... dzięki msl72 :) a o strzały nie masz się co martwić w dobrą świeżą "pilśniówkę" wcale nie wchodzą głębiej

tomek.k

  • Gość
Odp: Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2007, 09:40:47 pm »
Ja ostatnio strzelam do trzech ze sobą złożonych płyt z twardej pianki poliuretanowej owiniętą szmatą.Całkiem niezła sprawa jak się nie chce dźwigać.I trochę wytrzymuje.Ale słyszałem o kartonach też muszę spróbować.Karton jest chociasz tani!Pozdrowienia TOMEK.

tomek.k

  • Gość
Odp: Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 24, 2007, 08:05:45 pm »
Napewno się na tym znacie lepiej niż ja.Napewno wypróbuję!Dzięki za podpowiedż.Pozdrawiam TOMEK.

White Eagle

  • Gość
Odp: Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 25, 2007, 10:22:57 pm »
Witam serdecznie.
Szkoda, że nikt nie wstawia zdjęć swoich mat. Było by to ławiejsze dla innych, którzy chcieli by zrobić taką matę dla siebie.

Pozdrawiam serdecznie
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2007, 09:21:45 am wysłana przez White Eagle »

adamc1

  • Gość
Odp: Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 26, 2007, 07:10:46 pm »
www.sekcjalucznicza.pl tam znajdziesz co nieco

White Eagle

  • Gość
Odp: Mata z tektury falistej?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 28, 2007, 09:21:05 am »
Witam serdecznie
Adamc1 ja rozumiem, że jest wiele stron, ale dlaczegu tutaj nie mogą ludzie wstawiać i pokazywać swoje dzieła?

Pozdrawiam serdecznie
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2007, 09:22:45 am wysłana przez White Eagle »