Autor Wątek: Strzelanie- Błędy  (Przeczytany 55379 razy)

Tharfin

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 23, 2008, 11:04:46 am »
Z tym chirurgiem to mnie przestraszyłeś..
W każdym razie jak strzelam to nie boli, dopiero jakiś czas po strzelaniu to przyszło
Łuku nie tknę na pewno do 5 lipca bo 600 km ode mnie.
A łuk mam 45# i w zeszłym sezonie jak strzelałem dużo, to nie było żadnych problemów...

Pozdrawiam

Ivar Trzy Strzały

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 107
    • Posłannicy Chorsa
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 23, 2008, 12:40:53 pm »
Tak już bywa, że po strzelaniu wychodzą... a raczej wchodzą w mięśnie różne przeciągnięcia i nadwerężenia... Jeśli nic Ci nie dokuczało w trakcie strzelania to pewnie obejdzie się bez amputacji kończyny  ;) ale na przyszłość - po pierwsze - systematycznie, a po drugie - przed strzelaniem porządna rozgrzewka. Niekoniecznie dla ducha ale zawsze dla ciała. Zawsze... chyba, że przed treningiem pół dnia zrzucasz łopatą węgiel do piwnicy  ;D

A nawet jak łuk jest daleko od Ciebie to warto codziennie się trochę porozciągać, a i pompki w rozsądnej ilości nikomu chyba jeszcze nie zaszkodziły.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do treningów.
"Mój sekret celności? - PRAKTYKA" - Simo Häyhä

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 23, 2008, 04:30:06 pm »
Jak mawiał mój kolega po siłowni że  ".. jak boli to dobrze bo znaczy że rośnie .."  ;D
 A tak na poważnie miałem to samo , pomogły rozgrzewka przed strzelaniem i pompki.
Ivar dobrze prawi że przy strzelaniu wychodzą kontuzje nabyte z innych powodów niż łucznictwo np. po rugby  ;D Może wcześniej się uszkodziłeś a przy łuku wyszło ? Altacet w żelu lub coś innego rozgrzewającego nie zaszkodzi podobnie jak już doradzana krótka przerwa w strzelaniu.
>>>--------->

Tharfin

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 23, 2008, 05:23:43 pm »
Witam,

pompuje, pompuje, bo trzeba coś robić przecież jak nie można strzelać ;D
W sumie to wcześniejsza kontuzja z siatkówki mogła wyjść...
Następne spotkanie z łukiem 5 lipca i zobaczę co będzie, najwyżej lekarz:)

Pozdrawiam

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 24, 2008, 09:11:57 pm »
Witam .
 Tym razem chciałem poruszyć temat pochylania głowy przy strzelaniu.Wydaje mi się na swoim przykładzie że jest to błąd postawy . Podobno można robić błędy ale zawsze takie same a w tym przypadku nie wydaje mi się to możliwe ponieważ w trakcie strzelania pochylenie pogłębia się i jest ciężka do uchwycenia powtarzalność. Sam złapałem się na tym na paru treningach gdy zacząłem analizować swoje niezbyt udane serie , Po poprawie sylwetki strzelanie wychodziło dużo lepiej. Myślę że wyprostowana głowa (szyja ) daje lepszą kontrolę powtarzalności postawy i strzelania oczywiście.
Dodatkowa wadą tego pochylenia był dotkliwy ból  karku po treningu , pomimo rozgrzewki..
Co o tym myślicie ?
>>>---------> R.

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 25, 2008, 10:07:41 pm »
Dzisiaj na treningu Adam Pazdyka położył mi na głowie swój telefon komórkowy. I tak musiałem strzelać, a przecież nie chciałem mu go zniszczyć...
Masz rację - nieruchoma głowa bardzo ułatwia celowanie.

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 27, 2008, 06:07:19 pm »
Wiecie - z tym przechylaniem glowy to sprawa nie jest taka oczywista...
Co prawda w lucznictwie klasycznym trzeba trzymac ja prosto i jest to dobre, ale juz przy strzelaniu tradycyjnym/z golego luku sprawa sie nieco komplikuje :)

Zauwazcie, ze o ile klasycy kotwicza reke pod broda - to lucznicy tradycyjni najczesciej dociagaja do do kacika ust i jeszcze na dodatek przykladaja rozne palce (wskazujacy, srodkowy). Mozna tez dociagac reke to innych czesci twarzy - jak komu pasuje...

W pewnych stytuacjach powoduje to, ze strzala nie znajduje sie bezposrednio pod okiem, i przy celowaniu mamy odchylke lewo/prawo... Mozna z tym zyc i brac poprawke, ale czesto przechylenie luku (i glowy) niweluje problem :) Mozna sobie wycwiczyc odpowiedni kat. Czy jest to jednak zdrowe na dluzsza mete - nie wiem, nie jestem lekarzem...

Np. ja, gdy przykladam palec wskazujacy do kacika, to musze strzale ustawic dokladnie w linii celu, i wtedy trafiam (o ile w poziomie bedzie dobrze).
A jak przyloze palec srodkowy - wowczas musze celowac nieco w bok.
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 27, 2008, 07:51:43 pm »
Właśnie! Klasycznie a Tradycyjnie to spora różnica. Strzelcy Tradycyjni w wiekszości opierają swój styl strzelania z łuku na źródłach historycznych. I nie ma tam raczej ciągnięcia do kącika ust tylko przeważnie z boku twarzy czy nawet do klatki piersiowej . Nie ma mowy w tym przypadku o mierzeniu po strzale i pojawia się strzelanie intuicyjne.. Ręka  cięciwna jest przeważnie zakotwiczona w tym samym punkcie gdzieś na boku głowy czy innym miejscu ciała a strzała mierzy gdzies w bok od celu. I pochylanie głowy jak dla mnie przy tej metodzie strzelania jest błędem.
Strzelajac intuicyjnie strzelamy przede wszystkim swoją postawą , sylwetką . Strzelamy szybko bo nie ma czasu na mierzenie tylko ustawiamy ciało naciągając łuk tak jak uważamy że jest dobrze i momentalnie oddajemy strzał. A wiemy ze jest dobrze rozstrzeliwując sie na treningach i poznajac mozliwości swojego sprzętu  ;D

Paweł G

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 01, 2012, 10:33:52 pm »
Witam
Wtrące się z własnym pytaniem, jako że początkujący- jaki jest powód tego że strzały lot nie jest zbyt prosty, konkretnie strzała myszkuje, kolejna dziwna sprawa to taka,że gdy założe grot myśliwski wtedy strzała leci spiralnie... gdy tarcza jest w odległości 25- 30m strzała ucieka w prawo, gdy odsunę się o kolejne 25m widać wyrażnie lot w kształcie spirali. łuk trzymam w prawym ręku, moc łuku 40# strzałki 500, grot 125 grain. Dodam że strzałka beman flash 570 lata idealnie. Dalej strzałka 500 z grotem small game też ma poprawny lot...
pomocy!!!!!!

N

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 01, 2012, 11:54:56 pm »
 A teraz jeszcze raz i po kolei ;) która strzała myszkuje (czyli wyraźnie zbacza z kursu na boki- nie mylić ze zjawiskiem paradoksu łuczniczego który jest stanem normalnym)flash 570 czy ta druga 500-tka; czy ta myszkująca strzała jest tą samą która leci po spirali czy też to dwie różne ? jaką masz długość naciągu ?

Powody myszkowania mogą być różne-  zbyt niski parametr promienia względem siły naciągu , zbyt ciężki grot,za małe lotki, złe wyważenie a nawet-jeśli używasz pierzastych lotek- pomieszane ze sobą płaty z lewego i prawego skrzydła...

Powodem spiralnego lotu strzały z grotem myśliwskim jest najprawdopodobniej brak stateczności wywołany oporem powietrza stawianym przez skrzydełka grota(oraz wszelkie ażurowania w ich powierzchni) - by zmniejszyć jego destabilizujący wpływ, powinieneś okleić promień spiralnie(helikalnie)lotkami o większej powierzchni; wokół symetrycznej i skupionej/"wtopionej"w promień bryły grota tarczowego przepływ strug powietrza nie jest praktycznie zakłócony żadnymi wystającymi elementami mogącymi wywołać niepożądane zmiany kierunku lotu.

PS
Myśliwskie groty mechaniczne(składane) i stałe o niewielkiej wysokości ostrzy zazwyczaj zachowują się podobnie jak groty tarczowe....
Nie zmienia to faktu że sprzęt do strzelania z broadhead`ami i grotami tarczowymi trzeba "dostrajać" osobno , sama wymiana grotów o całkowicie odmiennych właściwościach nie wystarczy ;)

PS 2
Jeśli jesteś leworęczny(prawa ręka łuczna) to zbyt sztywne strzały będą zbaczały w prawo... w Twoim wypadku winę za zwiększenie sztywności promienia i lot w tym kierunku również ponosi grot myśliwski...
 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2012, 12:24:42 am wysłana przez N »

Paweł G

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 02, 2012, 12:41:55 am »
Dzięki za odp. więc myszkująca to ta 500 długość 29", i 29" naciąg, beman flash jest troche dłuższy, 500 jest tą która swym lotem tworzy spiralę, czyli wystarczy by ogólnie po całości wprowadzić ją w obrót wokół własnej osi by zniwelować działanie jakie wywiera grot myśliwski. Co do myszkowania powinno pomóc dociążenie grotów... lub twardszy łuk. Co do techniki to też jeszcze wiele treningów przede mną
dzięki bardzo

N

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 02, 2012, 01:15:03 pm »
Co do myszkowania powinno pomóc dociążenie grotów... lub twardszy łuk.

Mam wrażenie że cały czas opisujesz zjawisko paradoksu łuczniczego

http://www.youtube.com/watch?v=WzWrcpzuAp8
http://www.youtube.com/watch?v=96KGWC0PB6s

a nie jakieś znaczne odchylenie od normy...
Tak czy siak jeszcze cięższy grot na tej samej strzale albo/i silniejsze ramiona przy zachowaniu tej samej strzały(zwłaszcza z cięższym grotem) tylko zwiększą jej moment bezwładności a tym samym także ten "wężowy" ruch...i zbaczanie z toru lotu; w skrajnym przypadku może ona nawet ulec zniszczeniu natychmiast po zwolnieniu cięciwy...

Jesteś łucznikiem leworęcznym powinieneś wiedzieć że w Twoim przypadku:

zbyt miękkie/wiotkie strzały będą "odbijać" w lewo od punktu celowania , zbyt twarde/sztywne zaś w prawo...

Jeśli odchyłki od zadanego toru nie są duże można je "wyprostować":

Strzały odrobinę za "miękkie"

* zmniejszyć wagę grota
* lub/i powiększyć powierzchnię lub/i długość lotek lub/i zwiększyć ich kąt natarcia
* skrócić promień (o ile pozwala na to dana długość naciągu)
* i/lub zwiększyć kąt odchylenia strzały w bok od osi majdanu
* zastosować "wolniejszą" cięciwę (na B-50) i ją wytłumić
* zwiększyć BH
* w ostateczności wymienić strzały na te o niższym parametrze (sztywniejsze) lub/i zmniejszyć siłę naciągu

W przypadku strzał odrobinę zbyt "twardych" postępujemy odwrotnie...czyli zwiększeniem wagi grota, zmniejszeniem lotek itd.

Niewielkie odchyłki można również z powodzeniem korygować "niezbyt" tradycyjnym buttonem...

Niestety do tego by dostrzec ew. nieprawidłowości powinieneś strzelać w miarę powtarzalnie...rozrzut we wszystkich kierunkach niczego Ci nie "powie"...

PS
Parametr 500 przy 29" długości naciągu wydaje się odpowiedni więc wszystkie odchyłki są raczej kwestią dostrojenia sprzętu i dopracowania Twojej techniki...
Przy 40# wagę grota można spokojnie obniżyć do 100 gr...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2012, 02:31:59 pm wysłana przez N »

Paweł G

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 02, 2012, 11:34:21 pm »
Na 100 grain grot lot jest ok, planuje mocniejsze ramiona. Jeśli zwiększe siłę ramion o 10 # czy bardzo strzała przyspieszy?Jedną strzałkę rozdarło od strony nock'a, co do paradoxu widać to na filmie super, ale u mnie ta strzałka merda do samej tarczy im dalej wydaje się że bardziej. Zauważyłem też że gdy strzelam z większej odległości to celność się poprawia...
dzięki za info
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2012, 11:41:06 pm wysłana przez Paweł G »

N

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 02, 2012, 11:46:19 pm »
Jeśli zwiększe siłę ramion o 10 # czy bardzo strzała przyspieszy?Jedną strzałkę rozdarło od strony nock'a
dzięki za info

Wtedy będziesz musiał wymienić strzały na te o parametrze 400...będą sztywniejsze ale też i trochę cięższe od 500 więc nie spodziewaj się "wyścigu żółwia z zającem"... ;)
Oprócz strzał wymianie ulegnie też cięciwa...


PS
Ramiona wymieniaj na silniejsze tylko wtedy gdy Twoja technika będzie powtarzalna ; jeśli nadal popełniasz błędy i rozrzucasz się w celu strzelając ze słabszych ramion to silniejsze z pewnością Ci zadania nie ułatwią...i zamiast pozbyć się złych nawyków tylko je utrwalisz...

PS2
Niestabilny lot strzały może być także efektem błędów w technice(np. niezbyt czystego zwolnienia cięciwy)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2012, 12:10:06 am wysłana przez N »

Paweł G

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 03, 2012, 09:25:04 am »
Z tym mam największy problem, żeby ułatwić trzymam na dwóch palcach, niestety na opuszkach. Strzałka mogła nie wyrobić, czasem za bardzo przeciągam" z za ucha :-\ jak się rozkręce.  Ponownie dzięki
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2012, 09:31:16 am wysłana przez Paweł G »