Autor Wątek: Strzelanie- Błędy  (Przeczytany 55347 razy)

Rosomak

  • Gość
Strzelanie- Błędy
« dnia: Luty 22, 2008, 11:25:51 pm »
Witam.
Z różnych  lektur i doświadczenia wynika jedno- nieważne jak stoisz , trzymasz łuk , wypuszczasz strzałę. Możesz robić wiele błędów, ważne jest byś zawsze robił TE SAME błędy , był w nich powtarzalny, a  wtedy biorąc odpowiednia korektę będziesz strzelał poprawnie znaczy celnie.Bo w łucznictwie najważniejsza jest powtarzalność. Tak czy siak trening, trening , trening, wyrobienie powtarzalności indywidualnej- może być z ogólnie uważanymi błędami ale powtarzalnymi i będzie dobrze :)
Tak ze proszę nie męczyć sie z pytaniami - " czy dobrze to robie ?" tylko ćwiczyć :) - i utrwalać  powtarzalność :) Co Wy na to ?? :)
>>>------------>     R.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2008, 02:45:38 pm wysłana przez Rosomak »

sts

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 23, 2008, 10:25:51 pm »
masz PRAWIE rację drogi przyjacielu,ważna jest powtarzalnosc  i korygowanie błedów  w tej powtarzalności  lecz  myśla że podstawy łuczniczego  abc  jeszcze nikomu nie zaszkodziły  a wręcz przeciwnie  , pomogły ! ;)
Samick SKB 55#

Ivar Trzy Strzały

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 107
    • Posłannicy Chorsa
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2008, 12:49:26 pm »
Tak sobie czytam i wracam myślami do jednego z pokazów, kiedy uczyliśmy strzelać z łuku ludzi z zupełnie innej bajki, choć w pełni sprawnych na ciele i umyśle. Gdy pewna pani trzymała już napięty łuk, zapytała "To co teraz puścić?" ...i któryś z chłopaków zażartował i stwierdził: "majdan"... Dobrze, że tej pani nic się akurat nie stało. Od tej pory myślę, że jednak nie ma głupich pytań, choć różnie wcześniej twierdziłem  :)
A swoją drogą, każdy, zanim jeszcze zacznie strzelać, powinien dowiedzieć się niezbędnych rzeczy o podstawowych zasadach używania łuku, możliwościach, postawie, potencjalnych niebezpieczeństwach (zarówno w stosunku do siebie jak i otoczenia), a później... cóż, hulaj dusza, piekła nie ma... byle rzeczywiście być powtarzalnym   ;D
"Mój sekret celności? - PRAKTYKA" - Simo Häyhä

Borschwitz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2008, 01:04:53 pm »
nie jestem łucznikiem pierwszych , drugich i trzecich lotów , jestem od takim początkującym , ale frajdę i satysfakcje mam nieziemską ze strzelania ,
zapytanie moje jest pewnej przypadłości jakim jest dźwięk cięciwy po oddanym strzale , jest to tak jak bym zagrał na gitarze. strzała wyleciał , doszła celu ale co zauważyłem??? że niema jakby swej mocy , no i ten dźwięk , nic by w nim niebyła gdyby fakt że raz jest a raz go niema . cięciwę zaczepiam w dwuch palcach na końcach opuszków , spuszczam ją ślizgiem wraz z ramieniem ku tyłowi- co może być tego powodem? :-\

Ivar Trzy Strzały

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 107
    • Posłannicy Chorsa
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2008, 02:57:52 pm »
Uch... nie będę się wymądrzał, tak na sucho, za mało szczegółów, ale...
jeśli piszesz, że dźwięk raz jest a raz go nie ma to pewnie wina jest po Twojej stronie, nie łuku (myślę o nieprawidłowym ułożeniu cięciwy na gryfach, ale w takim wypadku długo bys pewnie nie postrzelał). Przy okazji następnego treningu zwróć uwagę czy (po pierwsze i najważniejsze - z łukiem i z cięciwą wszystko w porządku), a jak już będziesz strzelał to najlepiej wyjdź z siebie, stań obok i obserwuj:  ;D
czy zakładasz strzałę na cięciwę prostopadle do punktu podparcia, czy nie skręcasz cięciwy podczas nakładania strzały/celowania, czy nie skręcasz majdanu w trakcie celowania/zwalniania cięciwy, czy nie zrywasz strzału, czy nie zahaczasz cięciwą o karwasz, czy zawsze dociągasz cięciwę do tego samego punktu... I CZY ZAWSZE ODDAJESZ STRZAŁ W TEN SAM SPOSÓB bo wtedy dużo łatwiej cokolwiek wychwycić.

Inna sprawa, że możesz mieć niedopasowane osady strzał do grubości cięciwy. Jeśli rowki mają tzw. kształt dziurki od klucza, oczko jest duże a szczelina będzie za wąska (strzałę trudno nałożyć na cięciwę - trzeba wpychać), to wtedy podczas strzału też będziesz słyszał "brzdęk", a wąska szczelina będzie hamować strzałę. Też nie zawsze.
Pozdrawiam!
"Mój sekret celności? - PRAKTYKA" - Simo Häyhä

Borschwitz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 21, 2008, 09:05:51 pm »
tiaaaaaaaaaaaaaa ;) Kolega również zastanawiał się czy czasem odruchowo może skręcam nadgarstek w trakcie strzału, aleeeeeeeeeee :o przeglądnąłem strzały( osady) i faktycznie niektóre mocniej zdezelowane są luźne , te bardziej nowsze są właśnie z tą " dziurka", przy najbliższym treningu będę bacznie wsłuchiwał sie i kontrolował strzały ciasne i luźne jak sie zachowują , wielkie dzięki IVAR ;) być może to właśnie będzie tą drażniącą mnie przyczyną
Pozdrawiam - Leśny ludek :D

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2008, 09:23:17 pm »
Ja jednakowoż bardziej bym postawił na zbyt "twardy spust" :)
Żeby to sprawdzić możesz dać komuś postrzelać Twoim sprzętem i wtedy zobaczysz  czy brzęczenie dalej występuje. W  każdym razie przyczyn może być dużo..

Borschwitz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 22, 2008, 09:44:31 am »
zrobię tak!!!!! ;)
przy najbliższym treningu wezmę pod uwagę wszystkie aspekty -" spust, strzały jak stabilny chwyt na majdanie ", ogólnie poświecę  trening tej że właśnie zagadce, do skutku ;D
pozdrawiam :)

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 23, 2008, 07:40:33 pm »
Byłem dzisiaj postrzelać i tak dla odmiany spróbowałem z łatki zamiast gołych paluchów i ... podczas strzału było słychać brzęczącą cięciwę !! Tak wiec problem tkwi w "spuście" bo bez łatki było cicho.. Przynajmniej w moim przypadku...
>>>--------->

Borschwitz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 13, 2008, 10:42:22 am »
 :-\ nie pisałem bo praktykowałem , i wynik twardy spust >:( co może sie z tym wiązać??? i jak tego uniknąć , wiem wiem sam bym do tego doszedł ale po jakim czasie ?!:-\ mam nadzieje że mi pomożecie ;)

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 13, 2008, 11:04:56 am »
Dobrze trafiłem :)
Co poradzić ?  Starać sie jak najpłynniej prostować palce by cięciwa łagodnie sie zsunęła ( jednocześnie lekko ściągając łopatki , by cięciwa pozostawała w jednym miejscu ). W każdym razie  starać sie wyeliminować szarpniecie.. Ewentualnie spróbować z innej łatki .
>>>-------->

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 13, 2008, 01:26:04 pm »
Jak juz bedziesz pracowal nad "spustem" - sproboj trzymac cieciwe nie na opuszkach palcow, tylko na 2gich(?) - w kazdym razie srodkowych paliczkach.
To jest istotne, zeby miec maksymalnie rozluzniona reke - powinno pomoc przy plynnym zwalnianiu cieciwy.
Strzelanie z opuszkow raczej nie jest zalecane :)
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)

Tharfin

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 22, 2008, 11:58:33 pm »
Żeby nie tworzyć nowego tematu.
Od tygodnia odczuwam ból w okolicach prawej łopatki. PRzyszedł w sumie po turnieju, w którym oddałem (turniejowo i treningowo) około 350strzałów. turniej trwal dwa dni więc nie jest to jakaś zatrważająca liczba. I tak się zastanawiam czy to może być związane ze strzelaniem? Od października zeszłego roku w ogóle nie trenowałem systematycznie( nie pytajcie dlaczego :( ) i chciałem teraz wznowic intensywniejsze treningi, a tu od razu kontuzja? Jak myslicie czy może mieć to jakiś inny powód, np niewygodne spanie? Jak to w sumie zwalczyć, na razie smaruje to Ketanolem w żelu...
Co o tym myślicie, czy komuś przydarzyła sie podobna sytuacja?

Pozdrawiam

Kefir

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Drużyna Słowian i Wikingów Posłannicy Chorsa
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 23, 2008, 10:42:47 am »
Witam ostatnio miałem problem z ramieniem ból odczuwałem przy napinaniu aż do momentu wypuszczenia cięciwy... trwało to z ponad tydzień trochę... Trzeba było zaprzestać intensywnego treningu i sie wykurować troszkę. 
Moja rada taka że jak nie przestanie do jakiś 2 tyg to do chirurga.

Co do stosowania Ketonalu w żelu to dość silny lek przeciwbólowy i raczej zrezygnował bym na rzecz maści dla sportowców choćby Alcarenu.
Dać spokój z treningami jeżeli strzelanie sprawia ból to nie ma z tego takiej przyjemności, po co sie denerwować na kontuzje, jeszcze jak na przekór będziemy strzelać to możemy pogłębić kontuzje..... Zawsze najlepiej wyleczyć i gonić zaległości... szczególnie jeżeli miałeś taki przestój to dodatkowe 2 tyg nie zrobią większej różnicy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2008, 10:49:29 am wysłana przez Kefir »
Hungarian bow base Grozer 50#

Turek TRH Grozer 52#

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 23, 2008, 11:00:53 am »
Tharfin,

Nie jestem lekarzem ale zdecydowanie odradzalbym strzelanie jezeli cie boli - mozesz nabawic sie powaznej kontuzji...

Swoja droga - jaki masz mocny luk? Moze jest po prostu za ciezki dla Ciebie? Jak kontuzja przejdzie, to warto by postrzelac ze slabszego nieco.

Pozdr
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)