Autor Wątek: Strzelanie- Błędy  (Przeczytany 55372 razy)

N

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 03, 2012, 09:55:13 am »
Z tym mam największy problem, żeby ułatwić trzymam na dwóch palcach, niestety na opuszkach. Strzałka mogła nie wyrobić, czasem za bardzo przeciągam" z za ucha :-\ jak się rozkręce.  Ponownie dzięki

No to powiem Ci że wcale sobie nie ułatwiasz  ;) cięciwa ZAWSZE i TYLKO w zgięciu na pierwszym stawie nigdy na opuszkach- zwolnienie cięciwy sztywną dłonią nigdy nie jest płynne...w takim wypadku jakiekolwiek ustawianie sprzętu bierze w łeb...
Strzelanie z dwóch palców wymaga jeszcze większej precyzji i płynności ruchów w przeciwnym razie działa to jak sztywny hak ...proponuję byś "do zestawu" ;) dodał jeszcze jeden palec...i za każdym razem pilnował by punkt kotwiczenia był identyczny...

Tak więc trening, trening i jeszcze raz technika ;) bo to jest główny i prawdopodobnie jedyny powód Twoich "kłopotów"...

PS
Zza ucha też można strzelać (poprawnie i bez szarpania) ale nie z huntera-ze względu na dopuszczalną długość naciągu wynikającą z ich konstrukcji "nie bardzo" się do tego nadają...

pzdr
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2012, 01:16:02 pm wysłana przez N »

longbow

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 17, 2013, 12:46:40 pm »
na pytanie kolegi Rosomaka odpowiedział bym tak :
oczywiście masz rację ... mówiąc że z błędami w technice też można w miarę
powtarzalnie strzelać ....
tylko po co , w jakim celu utrwalać błędy ....?
chyba tylko z lenistwa , lub z niewiedzy ....
na lenistwo niema rady , to każdy sam musi w sobie przetrawić i odpowiedzieć sobie na pytanie
co mu bardziej odpowiada ....
natomiast wiedza .... w dzisiejszych czasach mając dostęp do netu można dowiedzieć się
wszystkiego w szczegółach co i jak należy robić , można zapytać ,poprosić o poradę
lepszych bardziej doświadczonych łuczników .... myślę że nikt nie odmówi ...

nauczyć się strzelać poprawnie technicznie , albo błędnie ......
kosztuje to tyle samo pracy i ćwiczenia z tą tylko różnicą . ze w strzelaniu " poprawnym "
potrzebna jest większa dbałość o szczegóły w postawie w sposobie zwalniania cięciwy
co na początku może wydawać się trudniejsze , skupiamy się przede wszystkim na technice
a samo trafianie w cel jest sprawą drugorzędną

w strzelaniu , nazwijmy to intuicyjnym ... strzelamy jak leci bez wnikania w drobiazgi
aby tylko udało się trafić .... i kombinujemy jak koń pod górę

a to wszystko już dawno jest wymyślono  ...
wystarczy popatrzeć jak strzelają najlepsi na przykład Norbert czy Darek Gawryś ....
strzelają z diametralnie różnych łuków .... Darek z bloczka , a Norbert ze wszystkiego
oprócz bloczka i wszystkimi znanymi technikami ....
okazuje się że ich postawa , złożenie się do strzału są takie same
nawet zwolnienie cięciwy ... polega na takim samym rozerwaniu układu
a nie na prostym naciśnięciu spustu czy puszczeniu strzały ...
łucznicy klasyczni czy jak kto woli olimpijscy strzelają w ten sam sposób ...
Norbert ucząc nowych adeptów tradycyjnej sztuki łuczniczej zwraca uwagę na te same
rzeczy co Adam Pazdyka kiedy uczy " olimpijczyków "

czyli widać z tego że podstawa techniki  strzału jest jedna niezależnie od sprzętu
a więc po co kombinować i wymyślać jakieś nowe metody ,
robiło to w przeszłości miliony łuczników aby w końcu dojść do wniosku
że mistrzowie jednak mają racje i nie przypadkowo strzelają w ściśle określony sposób .....

poza tym znacznie łatwiej nauczyć się poprawnie strzelać od zera niż
później eliminować głęboko zakorzenione , utrwalone błędy i złe nawyki ....

tak więc w odpowiedzi na pytanie kolegi Rosomaka .....:

Tak ze proszę nie męczyć sie z pytaniami - " czy dobrze to robie ?" tylko ćwiczyć Uśmiech - i utrwalać  powtarzalność Uśmiech Co Wy na to ?? Uśmiech
>>>------------>     R.

myślę że jednak warto pomęczyć się pytaniami , :
czy dobrze to robię ????
i warto nad tym popracować

taki jest oczywiście mój bardzo subiektywny punt widzenia

pozdrawiam wszystkich i aby do wiosny ...

mój łuk zawsze chce trafić " X " lecz ja doskonale mu w tym przeszkadzam

gruby

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 12, 2013, 10:23:51 am »
Przeczytałem na bowhunting.pl wypowiedź niejakiego pana Dudley'a o tym,że ważna jest ręka łuczna przy wyjściu strzały.Co wy na to?

yokai

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 12, 2013, 11:10:01 am »
Witaj
Z moich nie za długich doświadczeń wynika, że zbyt mocne ściskanie majdanu w moim przypadku powoduje ściąganie strzał w lewą stronę od celu. Jest to bardziej widoczne przy klasyku niż przy longbow-le ale w obu przypadkach muszę delikatnie trzymać uchwyt żeby strzały latały tam gdzie chcę.
EDIT
Przypuszczam, że powodem jest tu lekkie obracanie dłoni w nadgarstku, przy zaciśniętej dłoni kontrujemy naciąg i w momencie zwolnienia cięciwy następuje lekki obrót dłoni w nadgarstku, kilka milimetrów wystarczy aby zanim strzała opuści podstawkę lekko zmienić kierunek jej lotu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2013, 11:14:43 am wysłana przez yokai »

Boullii

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 12, 2013, 11:51:13 am »
Stawianie sprawy, że w łucznictwie jedna ręka jest ważniejsza od drugiej jest niedorzeczne. Błędy jednej i drugiej ręki powoduję kiepskie wyniki na tarczy. Tak samo psuje strzelanie złe trzymanie łuku co zły "spust".
Pozdrawiam Paweł

ola.mona80

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
    • domarant
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 24, 2014, 01:08:17 pm »
ludzie robią wiele błedów strzelejąc z łuku ale to sie da naprawić
najlepsze żaluje Domarant i nie tylko

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 24, 2014, 01:55:31 pm »
Oho, znów biobot jak ktoś to ładnie nazwał.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


waldekski

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 05, 2017, 09:23:52 am »
Witam. Jestem początkującym łucznikiem (łuk bloczkowy). Nie mam również doświadczenia w pisaniu na forach, ale do rzeczy.... Podczas strzelanie na różne odległości strzały koncentrują mi się po prawej stronie celu. Proszę o poradę dlaczego tak się dzieje, co robię nie tak? Z góry dzięki za każdą pomoc.

Munin

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 05, 2017, 01:18:45 pm »
Witaj Waldek
Na początek napisz ten post we właściwym dziale, bo to nie jest miejsce dla bloczków tylko jak nazwa wskazuje dla łuczników tradycyjnych chyba, że strzelasz z tego bloczka bez tych wszystkich bloczkowych gadżetów i cięciwę naciągasz palcami a nie spustem ;)

Chłopaki bloczkowcy napiszą -zrób test papierowy i ustaw łuk kak żeby przestrzeliny wychodziły czyste a potem test na odchodzenie albo french tuning.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 21, 2017, 10:09:29 pm »
Może mi ktoś powiedzieć o co chodzi z strzelaniem z kciuka ? to znaczy czy to jest jakaś dziwna moda czy "pełnoprawna technika" ? Parę razy słyszałem, że taką techniką posługiwano się kiedyś gdy łuk służył za broń do zabijania (nie sportu).

Munin

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 21, 2017, 11:28:22 pm »
Strzelanie z kciuka jak to napisałeś jest osobnym sposobem naciągania łuku. Zazwyczaj są to krótkie łuki refleksyjne których naciaganie 3-ma palcami jest niekomfortowe bo cięciwa miażdży palce, nadto dawniej wschodni łucznicy konni stosowali tę technikę.
Poszukaj na Youtube kanału gościa sebastian.plum jest tam kilka jego filmów gdzie strzela metodą koreańska i jakaś turecką.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 21, 2017, 11:42:48 pm »
Wybacz źle to określiłem chodzi mi o to ze u praworęcznego łucznika strzała jest po prawej stronie majdanu. Mówi o tym ten gościu Lars Andersen z słynnego filmiku na YT. Zastanawiam się czy tam na tym filmiku to hollywoodzka ściema czy prawdziwa stosowana przez łuczników technika. I czy szuka się łuku pod to bo widzę oglądając oferty ze większość łuków (o ile widać to na zdjęciach ) ma półkę po lewej stronie majdanu (RH)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Munin

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 22, 2017, 12:00:30 pm »
Larsa proponuje brać trochę przez palce bo wiedza która liznął studiując Saracen Archery i być może jakieś Tureckie traktaty jest w dalszym ciągu minimalną biorąc pod uwagę ogrom technik strzelania na świecie.
W jednym ma rację, przy strzelaniu z kciuka praworęczny łucznik strzałę ma z prawej strony łuku (zazwyczaj :p Mongołowie udowadniają, że można inaczej) i w trakcie napinania łuku delikatnie dociska strzałę do łuku palcem wskazującym.

Do strzelania techniką wschodnią stosuje się łuki wschodnie, one nie mają półek zazwyczaj i możesz z niego strzelać z obu "rąk ". Nie zajrzałeś na kanał Sebastiana, widzialbyś jak to działa.


Może to trochę pomoże https://youtu.be/r9o0y7zpSfY
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2017, 08:22:59 pm wysłana przez Munin »

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 28, 2017, 12:42:10 am »
Dziękuje Munin za podpowiedzi,
Poczytałem trochę forum popatrzyłem coś na YT i puki co najbardziej z tego wszystkiego podoba mi się strzelanie 3D, później refleksem z konia ale po pierwsze najpierw trzeba się nauczyć strzelać a później przydało by się nauczyć na 'kuniu' jeździć ;) tak więc długa droga jeszcze. Puki co kupiłem bratu polarisa na urodziny do strzelania "gilowego" ostrzelam się przy okazji i ja później może uda mi się przetestować inne łuki może i refleksyjne czy hunterewe i coś wybiorę dla siebie sam chce wydać na pierwszy zestaw około 1000zł a lubię dokonywać zakupów przemyślanych nawet jeśli nie wydaje majątku. 

Munin czy znasz jeszcze jakieś fajne kanały na YT z filmami instruktażowymi nt. łucznictwa ? A może inni użytkownicy znają coś ciekawego ? Mi na głównej YT wyświetlają się najwyżej filmiki łukbisu które już oglądnąłem. 

Pozdrawiam,

Munin

  • Gość
Odp: Strzelanie- Błędy
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 28, 2017, 10:35:07 am »
Fajnych łuczniczych kanałów jest sporo, pytanie jest czego oczekujesz i z "jakiej dziedziny" łucznictwa

Na przykład taki zestaw The Wedge Archery Form: http://www.youtube.com/playlist?list=PLgbLzH5QIFaOB0tM39_vPXoXC5WboDlQJ
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2017, 11:11:10 am wysłana przez Munin »