Autor Wątek: Pierwszy łuk i już po pierwszym strzelaniu pojawia się parę pytań  (Przeczytany 4057 razy)

definicja666

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 41
Pierwszy łuk i już po pierwszym strzelaniu pojawia się parę pytań
« dnia: Październik 31, 2011, 11:43:33 am »
Zakupiony SHT daje maksymalną frajdę i satysfakcję ze strzelania.
Pojawia się jednak parę pytań:

1. Czy w łuku bądź co bądź z rodziny tradycyjnych powinna być podstawka sportowa zamiast podstawki "futrzanej" naklejonej na dole i z prawej strony okna majdanu. Taką "sportową" dostałem wraz z łukiem już zamontowaną, taki malutki plasticzek.

2. Czy taka podstawka może być powodem tego że przy stosowaniu chwytu cięciwy jeden palec nad strzałą dwa pod nią, strzała leciała lekko w prawo i w górę. Dopiero gdy polożyłem trzy palce pod strzałę zaczął strzelać w cel widoczny w oknie majdanu.

3. Sprzedawca w sklepie mówił, że cięciwa jest skręcona ale nie powiedział ile razy. Rozumiem że im bardziej będzie skręcona tym większa odległość cięciwy od majdanu. Czy to może oznaczać, że łuk można niejako regulować w pewnym zakresie dozwolonym pod względem siły naciągu. Przykładowo zrobić go troszkę lżejszym w naciągu rozkręcając cięciwę?

4. Sprzedawca dobrał mi strzały z naturalnymi lotkami Eston Power Flight. Czy to dobrze? Wyglądają super i nawet fakt podobieństwa kolorów do jesiennych nie pozwolił mi przepuścić wczoraj jednej która zaginęła. Znalazłem zgubę  ;D
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2011, 12:39:39 pm wysłana przez definicja666 »

Jacek_K

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
    • 966APP - YouTube
Odp: Pierwszy łuk i już po pierwszym strzelaniu pojawia się parę pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 31, 2011, 10:20:28 pm »
Czy to może oznaczać, że łuk można niejako regulować w pewnym zakresie dozwolonym pod względem siły naciągu. Przykładowo zrobić go troszkę lżejszym w naciągu rozkręcając cięciwę?

Moim zdaniem to nie ma nic wspólnego z siłą. Sam zobacz: siła pomnożona przez drogę (F*s) to praca. Tę pracę magazynuje łuk, a to nazywamy już energią. Dalej ta energia przekazywana jest strzale i tu adekwatnym wzorem jest m*v[kwadrat]/2. V to prędkość z jaką strzała opuści łuk. Oczywiście po drodze musimy pamiętać o sprawności łuku, czyli nie całe F*s zostanie zamienione w m*v[kwadrat]/2.

Tak więc... Im dalej cięciwa od majdanu, tym krócej będziesz ją naciągał, a Twoja strzała w efekcie będzie wolniejsza. Nie zmieni to siły naciągu, bo ta zależy od budowy samego łuku.

O ile się nie mylę...  :-\

Jacek
966APP - Archery - Pride of Poland since 966

_michaś

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk i już po pierwszym strzelaniu pojawia się parę pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 31, 2011, 10:54:38 pm »
Wysokość cięciwy jest jednym z parametrów łuku podanych przez producenta. Jednym z elementów ustawienia łuku jest takie skręcenie cięciwy, aby jej wysokość była tożsama z katalogową.

Zakłada się, że przy takim właśnie ustawieniu sprzęt będzie pracował optymalnie. Teoretycznie masz rację, że można byłoby wstępnie bardziej naprężyć ramiona ale może to pogorszyć pracę sprzętu i skrócić żywotność ramion.

Podstawkę, jeżeli Ci ten plastik nie pasuje, możesz zmienić na futerkową. Twój wybór i nie ma w tej materii reguły - to się rządzi raczej estetyką.

To, gdzie poleci strzała zależy od techniki zwalniania strzały. Oczywiście, może być tak, że sprzedawca źle dobierze sztywność strzały (jaki masz parametr sztywności strzał, ich długość i twardość łuku?) i zrobi na nieodpowiedniej wysokości siodełko, ale ponieważ to Twoje pierwsze strzelania ze sprzętu obstawiam, że przyczyna leży po Twojej stronie.

Barmey

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Pierwszy łuk i już po pierwszym strzelaniu pojawia się parę pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2011, 11:04:17 pm »
Ad. 1 Futro to tradycja a plastik to znak czasów bardziej współczesnych ;) 
Wybór należy do Ciebie :))

Ad. 2 Zakładając że stosując zarówno jedną jak i drugą technikę kotwiczyłeś dokładnie w tym samym miejscu to kąt pomiędzy Twoim okiem a strzałą zmieniał się, więc strzała leciała w inne miejsce. Podstawka w tym przypadku nie ma z tym nic wspólnego...

Ad. 3 Koledzy już wyjaśnili ;)

Ad. 4 Nie napisałeś nic o parametrze Power Flight'a ani o sile łuku więc ciężko cokolwiek stwierdzić, ale skoro strzały do łuku dobierał Ci ktoś kto zna temat należy założyć że zrobił to dobrze.