Autor Wątek: Strzelanie intuicyjne  (Przeczytany 134067 razy)

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 22, 2011, 07:36:15 pm »
Co do technik strzeleckich w dawnych czasach to głównym źródłem informacji zwłaszcza w europie to ówczesne malowidła , rysunki , freski.
Ja osobiście nie widziałem nigdy na starej ikonografii łucznika ciągnącego cięciwę po sportowemu a jest to przeważnie naciąg daleko z boku głowy. Oczywiście  musiały byc indywidualne metody celowania , na grot , na palec , kostke , znak na majdanie.

Z moich osobistych odczuć sportowe naciąganie cięciwy do nosa czy do ust jest mało naturalne i drastycznie skraca kąt  między ręka łuczną i strzała co prowadzi do uderzania cięciwy w rękę.
Przy strzelaniu dawnym gdzie naciągano z boku głowy ten kat był zdecydowanie większy i ryzyko uderzenia malało drastycznie.

W strzelaniu intuicyjnym postawa jest ważna , może i bardziej niż w sportowym bo strzela się właśnie głównie wypracowana postawą.

Mateuszk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 24, 2011, 04:10:30 pm »
Zawsze strzelałem "na przerwę" (gap shoting) chociaż nie wiedziałem że tak  się to nazywa (niewiele wtedy wiedziałem o łucznictwie i myślałem że tak się zawsze strzela) , ale później zacząłem strzelać intuicyjnie. Muszę powiedzieć , że nie mam zbyt dobrych wyników, ale kiedy próbuję celować moje wyniki są podobne, lub wręcz gorsze, po za tym celowanie mnie męczy(nie mogę sobie podczas takiego strzelania wyrobić podświadomej powtarzalności, zawsze coś muszę zrobić inaczej, natomiast kiedy strzelam intuicyjnie zazwyczaj moje ciało układa się w podobny sposób, chociaż nie zawsze napinam łuk tak samo mocno).

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 24, 2011, 05:42:14 pm »
Miałem to samo. Uczyłem się sam strzelać , wiedzę teoretyczną  liznąłem kupując książkę Jankowskiego ale  tez zaczynałem strzelać na " kwadrat " :) ( grot w bok i w dół od celu :) ) Z czasem intuicyjnie samo przyszło gdy człowiek po prostu zapominał celować na treningu i po prostu strzelał ;)
Wyniki przy celowaniu miałem takie same lub gorsze więc po co sobie utrudniać :)
Faktem jest że trzeba przy tej technice dużo strzelać przynajmniej na początku by dobrze poznać możliwości łuku i "wbić" sobie do głowę kształt paraboli lotu strzały :)
Jak to mówią najgorsze jest pierwsze 10 lat  ;D

Mateuszk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 25, 2011, 10:14:28 am »
 Mam problem z naciąganiem cięciwy na tą samą dlugość. Kiedy celuje nie mam takiego problemu dociągam po prostu do kącika ust, ale jak nauczyć się dociągania z boku głowy ze stałą siłą?

leopoldos

  • Gość
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 25, 2011, 01:08:53 pm »
Nie wiem czy robię prawidłowo, ale dla mnie np. odnośnikiem jest kość policzkowa, o którą "zahaczam" kciuk.
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2011, 03:16:25 pm wysłana przez leopoldos »

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 25, 2011, 01:29:45 pm »
Robisz jak najbardziej prawidłowo :)
Trzeba znaleźć sobie jakiś stały punkt w którym będziemy kotwiczyć rękę cięciwną, czy to kość policzkowa czy ucho -ważne by tego pilnować.

sloviczy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 25, 2011, 06:23:26 pm »
Pytanie do Rosomaka

Z jakiej odległości trafiasz w "10" intuicyjnie biorąc pod uwagę szybki strzał. I ile lat już strzelasz?

Chciałbym jeszcze dodać że niedawno zacząłem strzelać i jak pierwszy raz miałem w ręku samick Polaris chyba 28# po oddaniu kilkunastu strzałów z ogleglosci ok 25 metrów (sala gimnastyczna) sporo strzał wedrowało w środek, celowalem okiem po strzale, nie było możliwości ze nie trafię a im krócej się zastanawiałem celujac to wyniki były lepsze. Po czym stwierdziłem ze takie strzelanie to nie dla mnie.

Po miesiącu nabylem luk Samick SKB 50 50#, pojechałem na sale i się na początku zalamałem, "jak tu k**** się celuje, strzały leciały jak chciały, mało która w tarcze trafiła i stwierdziłem "ze to własnie taki łuk jest dla mnie którego trzeba opanować po swojemu.

Teraz nie myśle o żadnym celowaniu bo mi nie wychodzi, strzelam intuicyjnie ,opcja z kamieniem rządzi ;) nie wiem jak to się dzieje ze trafiał szybko w pudełko po monitorze narazie z jakichś 15 metrów ale frajda niesamowita ( przy celowaniu bywało ze nie trafialem i strzał był dużo dłuższy )

Dochodzę wiec do wniosku ze trening czyni mistrza, jeśli się mylę to mnie poprawcie.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2011, 07:03:19 pm wysłana przez sloviczy »

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 25, 2011, 11:17:21 pm »
Hehe w "10" non stop to nie trafiam :) Ale w tarcze 80 FITA do 70m to  nie ma wielkiego problemu :) Duża celność do ok 40m
 Strzelam 10 lat.

sloviczy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 26, 2011, 08:41:22 am »
Hmm no to za 10 lat napisze jak mi idzie

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 26, 2011, 12:05:22 pm »
Nie no bez paniki  ;) trenując systematycznie można osiągnąć dobre wyniki już po paru miesiącach.
Trenując i wyciągając wnioski z błędów i korygując je. Pamiętaj ze prawidłowa postawa to klucz do sukcesu..

N

  • Gość
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 30, 2011, 11:03:11 pm »
    Nie od dzisiaj wiadomo ze wszyscy lucznicy niezaleznie skad pochodza czy z wysokorozwinietego kraju czy tez afrykanskiego buszu- stanowia jedna wielka rodzine a luk i strzaly sa dla nich uniwersalnym lacznikiem,pomostem istniejacym ponad wszelkimi podzialami...nie ma znaczenia skad one pochodza- bowiem swist cieciwy oraz szum lotek w kazdym jezyku brzmia tak samo...i taka sama tez sprawiaja frajde...

Feel the spirit...

Pozdr


Travers

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 09, 2011, 09:23:48 pm »
Witam, ja zacząłem strzelać intuicyjnie stosunkowo niedawno... ogólnie strzelam od ok. pół roku (Bisok 35#), wcześniej liznąłem nieco teorii czytając na temat łucznictwa i techniki strzelania w internecie, choć ciągnęło mnie do łucznictwa od dziecka. Przez kilka miesięcy strzelałem stosując technikę sportową - cięciwa do ust, nosa, palce pod brodą, jedno oko zamknięte. Ciężko było z początku (częściej szukałem strzał w trawie niż wyciągałem z tarczy  ;) ), ale jakoś to opanowałem i wychodziło "w miarę". Miesiąc temu zacząłem strzelać intuicyjnie (po oglądnięciu ciekawego filmiku instruktażowego na yt). Najpierw było kiepsko, ale nie zniechęcałem się i próbowałem dalej, i teraz mam lepsze wyniki strzelając intuicyjnie niż celując. Strzelając ostatnio (tydzień temu) do tarczy 40cm z 25m wygląda to obecnie tak:
- celując - skupienie strzał w średnicy tarczy
- intuicyjnie - skupienie w czerwonym :D
Pierwszy raz miałem takie wyniki. Doznałem wręcz szoku, że można osiągnąć to osiągnąć pomijając jakiekolwiek celowanie, do tego zwykłym drewnianym łukiem i tradycyjnymi drewnianymi strzałami... Dlatego ogólnie polecam tą metodę i nie zniechęcać się początkowymi niepowodzeniami. Najlepiej zacząć szybkie strzały z 10-15m żeby się przyzwyczaić, potem stopniowo zwiększać dystans, a mózg zacznie kalibrować się odpowiednio i sam szybko obliczy jak pokierować naszym ciałem, by trafić tam gdzie chcemy :)

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 10, 2011, 10:50:42 am »
  Przepraszam a co to takiego intuicja  co wchodzi w jej skład
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

Świstak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 229
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 10, 2011, 10:59:49 am »
Poszukaj w google, temat dotyczy zjawiska określanego za oceanem instinctiv shooting,a czepianie się słówek nie wnosi do niego nic wartościowego.
Samick Woodsman 50#

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 10, 2011, 11:17:56 am »
Absolutnie się nie czepiam jestem ciekaw toku rozumienia zjawiska przez Was czytać można  prawda ale wasze ,jakby własne rozumienie tego, to mnie interesuje czyli intuicyjne rozumienie intuicji  czy to gdzieś znajdziesz jeśli tak  to podaj mi link
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc