Autor Wątek: stabilizatory  (Przeczytany 4694 razy)

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
stabilizatory
« dnia: Lipiec 21, 2011, 09:42:12 pm »
Panowie Obywatele ,posiadacze stabilizatorów 12 calowych,nie tych ze slipek ;D ;D bylibyście tak uprzejmi i podali mi ich ciężar nieważne jakiego typu one są byle by były do łuków  :D  ,staram się coś zmajstrować i potrzebuje te dane z góry dziękuję Pozdrawiam Adam.
Jakiś tam łuczek jest .....

PK

  • Gość
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2011, 09:57:54 pm »
Uuu,...duża rozpiętość wagowa  :).
Najlepiej sprawdź sobie na stronach producentów. Jest tam wszystko.

Zacznij od najlepszych i najbardziej popularnych:
http://www.doinker.com/shop/product.php?id_product=57
Ten tutaj przykładowo ma wagę 7.8oz. Ja np. używam takiego co waży 10.2oz.

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2011, 10:01:45 pm »
Piotrze co to za jednostka 7,8oz? :o nie mam bladego pojęcia jak to się przelicza?
Jakiś tam łuczek jest .....

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2011, 10:53:35 pm »
Wujek Google mówi, że 1 oz=31,10g twój 10 calowy waży 317,22g  12cali  387,0084g czyli do 400g nie więcej ?nie przesadziłem?. ::)
Jakiś tam łuczek jest .....

PK

  • Gość
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2011, 11:25:01 pm »
Ponadto, stabilizator powinien mieć taką wagę...jaką w danym łuku mieć powinien :D... tzn. dobraną indywidualnie tak - by łuk z kopletnym osprzętem, luźno podparty pod półką majdanu wykazywał tendencję do delikatnego przechyłu do przodu, oraz nie wykazywał żadnych tendencji do przechyłów bocznych (oprócz stabilizatora centralnego, stosuje się rónież wyważenia boczne).
Krótkie stabilizatory (~12") nie powinny być wiele lżejsze niż stabilizatory długie (~30"), a lepsze modele tych krótkich mają zwykle modularne ciężarki na końcówce,...które pozwalają na doświadczalne wyznaczenie tej właściwej dla danego łuku - wagi.
Dodatkowo wiele krótkich stabilizatorów posiada przy okazji konstrukcję pochłaniającą drgania majdanu...ale to oddzielna kwestia, nie mająca ze stabilizacją wiele wspólnego.
A niektóre, krótkie, tzw. "stabilizatory" myśliwskie, w zasadzie są wyłącznie tłumikami drgań, gdyż ani ich waga nie pozwala na dostateczne wyważenie łuku, ani ich długość nie wpływa na stabilizację celowania i zachowania łuku w trakcie strzału. Z tym, że na b.krótkich, myśliwskich odległościach,...ma to dużo mniejsze znaczenie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2011, 11:33:07 pm wysłana przez PK »

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 22, 2011, 02:31:37 pm »
Noooo właśnie ;) i dlatego zdecydowałem się na zrobienie hybrydy, która powinna ,z naciskiem na (powinna) spełniać wyżej opisane wymagania tzn.stabilizować,myślę tutaj o dodatkowych modułach,  i przede wszystkim pochłaniać drgania projekt w trakcie realizacji!!!!!!!  :D :D :D :D
Jakiś tam łuczek jest .....

PK

  • Gość
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 22, 2011, 03:29:45 pm »
Mam nadzieję, że pochwalisz się wyrobem - fotograficznie, po pierwszych próbach polowych... :)

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 22, 2011, 03:56:07 pm »
Jasne Piotrze, generalnie chcę go skończyć do 12go sierpnia  ;D będzie można go wypróbować w Potachach (zdradzę tylko że będzie przypominać konstrukcję stabilizatora z rdzeniami karbonowymi a do zrobienia konstrukcji został użyty :

-Pręt teflonowy (lżejszy niż aluminium i duraluminium,lecz w obróbce i właściwościach tak samo wdzięczny ,w trakcie toczenia),niewykrywalny przez radary :D :D :D
-Oringi silikonowe
-Olej,płyn hydrauliczny
Pręt duraluminiowy
Kilka drobiazgów
dodatkowe przeciwwagi (ciężarki spełniające także rolę pochłaniaczy)
oraz moja wybujała fantazja,i cierpliwość małżonki ,którą też wystawiam na próbę  :D :D :D
Jakiś tam łuczek jest .....

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 22, 2011, 08:06:46 pm »
 Robercie ,aż w tak dalekie rejony nie będę się zapuszczał  :D ,ale klimat się zmienia kto wie??? ;D
Jakiś tam łuczek jest .....

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2011, 12:35:13 am »
Fajrant!!!!!!!!!. Hybryda już prawie skończona, jutro go zalewam i idę na testy.Nie ważyłem go jeszcze z olejem, martwi mnie tylko czy całkowita waga z końcowymi tłumikociężarkami nie będzie za duża  :D , ewentualnie będzie go można odchudzić lub dociążyć testy jutro  8)Na ten czas mogę powiedzieć, że wygląda dość zacnie z pazurem. Było trochę problemów z przeciekami ,oraz zainstalowaniu dodatkowego tłumika w głównym rdzeniu olejowym (to nie było łatwe ),ale się udało resztę wad konstrukcyjnych sprawdzę w strzelaniu a nuż coś odpadnie :D :D :D Zdjęcia niebawem....
Jakiś tam łuczek jest .....

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 06, 2011, 12:11:05 am »
 Zgodnie z umową podaję linki do zdjęć stabilizatora made in zygistodos :D :D :D  oświadczam,iż zniosę każdą formę krytyki.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02e5df3850dbbb9c.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/81273cda460f5f0b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7d0798c5cd7edfd7.html

Generalnie obecnie zdjęty jest ciężarek, jednak trzeba było go odchudzić,troszkę z wagą końcowego ciężarka przesadziłem,ale jak dla mnie jest git.  Czekam na komentarze  ::)
Jakiś tam łuczek jest .....

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 06, 2011, 10:24:57 pm »
a mógłbyś napisać dlaczego tak skomplikowałeś ??
Połączyłeś konstrukcje prętową która z natury ma stawiać mały opór dla wiatru z elementem, na moje oko rurką o ile pamiętam pisałeś że aluminiową.
Nie wiem co jest w środku ( w sensie pisałeś że olej, ale co on tam robi tzn czy jest tam jakiś tłok o sporej masie a małym otworku np. ) czy jakieś inne rozwiązanie.
Jaka jest idea działania tego urządzenia?

Moje stabilizatory przesuwają oś obrotu łuku do przodu. Ten ma pewnie dwojakie działanie tylko jak ono jest realizowane??

Pozdrawiam Adam

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 07, 2011, 12:00:32 am »
cyt.

Nie wiem co jest w środku ( w sensie pisałeś że olej, ale co on tam robi tzn czy jest tam jakiś tłok o sporej masie a małym otworku np. ) czy jakieś inne rozwiązanie.
Jaka jest idea działania tego urządzenia?

Moje stabilizatory przesuwają oś obrotu łuku do przodu. Ten ma pewnie dwojakie działanie tylko jak ono jest realizowane??

Pozdrawiam Adam





odp.

Witam imiennika ,w rzeczy samej w rurce znajduje się "rdzeń"na którym umieściłem swobodny  tłoczek z otworami do przelewu,który w momencie oddania strzału przemieszcza się przepompowując olej , tym samym pochłaniając większą część drgań dodatkowo zastosowana kalamitka w razie "W"do ujmowania lub uzupełniania , przy gwincie znajduje cię gumowy dumper spełniający rolę tłumika drgań natomiast w szczelnie zamkniętych rurkach z karbonu zastosowałem olej o innej gęstości oczywiście nie zalane do pełna.Konstrukcję wytoczyłem z teflonu więc całość bez ciężarka końcowego wagowo mieści się w normie .


cyt.

a mógłbyś napisać dlaczego tak skomplikowałeś ??
Połączyłeś konstrukcje prętową która z natury ma stawiać mały opór dla wiatru z elementem, na moje oko rurką o ile pamiętam pisałeś że aluminiową.
odp.


Sam nie wiem, to 1-szy wykonany samodzielnie przeze mnie stabilizator nie mam wielkiej wiedzy w tym temacie,być może zasugerowałem się bardziej tłumieniem a niżeli podatnością na wiatr.
Generalnie wczoraj dość ładnie w Wałbrzychu wiało,nie zauważyłem jakiejś większej podatności na wiatr od innych stabilizatorów,być może jego masa na to nie pozwala  :D :D  ,ma 12cali więc nie wydaje mi się ,żeby kontrolowanie go na wietrze było porównywalne z 30calowymi "szprycami" no chyba, że ma się nowy model FUSE , generalnie działa dobrze nie będę pisać bdb bo nie miałem okazji testować za wielu stabilizatorów, ja jestem zadowolony  ;) Łuk nie wykazuje jakichkolwiek tendencji do przechyłów bocznych swobodnie trzymany lekko kłania się ku przodkowi.
Pisałem że to pierwszy, ale nie ostatni z dnia na dzień będę starał się go ulepszać.

Kłaniam się niziutko Adam.

Jakiś tam łuczek jest .....

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 07, 2011, 12:23:08 am »
Chciałem jeszcze dodać,że dzięki takim warsztatowo garażowym wynalazkom, być może w niedalekiej przyszłości, nie będziemy musieli przechodzić procedur związanych z kupnem asortymentu łuczniczego zza wielkiej wody,tylko jak cywilizowani ludzie przekonani o skuteczności , dostępności i działaniu naszego narodowego produktu z uśmiechem na ustach i książeczkami "G" w kieszeniach :D kupować będziemy nasz narodowy produkt :D :D :D :D :D :D


Także konstruktorzy wynalazcy do dzieła  ;) pamiętajcie że większość genialnych wynalazków została stworzona w spartańskich warunkach

Pozdrawiam.
Jakiś tam łuczek jest .....

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 07, 2011, 04:47:52 pm »
:) Gratuluje generalnie produkt jest ciekawy i skuteczny :)