Autor Wątek: XII Przykazań Łuczniczych :)  (Przeczytany 7772 razy)

N

  • Gość
XII Przykazań Łuczniczych :)
« dnia: Marzec 15, 2011, 08:16:47 pm »
Znalezione na

http://www.lucznictwokonne.pl/traktat/rozdzialy/180_slownikl/slownikl_r.html



"I zstąpił Duch pod postacią płonącej strzały,
(a pod jaką inną postacią mógłby zstąpić?)
I objawił ten oto Tuzin łuczniczych przykazań:

(Oczywiście przykazań łuczniczych jest nie dziesięć a dwanaście,
jako że Tuzin to liczba w Toxologii znacząca,
kompletna jak komplet strzał w kołczanie)


I. Nie będziesz strzelał z łuku swego bez strzały, bo zerwana będzie cięciwa twoja, połamane będą ramiona łuku twego i będzie płacz i zgrzytanie zębów.

II. Nie dawaj łuku do ręki bliźniemu swemu, zanim nie pouczysz go, aby nie występował przeciw I Przykazaniu.

III. Będziesz woskował cięciwę swoją z całego serca swego i z całych sił swoich, aby nie strzępiła sie cięciwa twoja i aby nie poznały z tego wszystkie narody, że nie nacierałeś woskiem cięciwy swojej.

IV. Będziesz wyciągał z maty strzałę twoją starannie i rozglądając się, abyś nie wyłupił oka bliźniego swego, który z tyłu jest.

V. Oglądaj strzałę swoją, iżby nie była pęknięta nasadka twoja i promień twój i abyś strzelając nią nie wystąpił przeciwko I Przykazaniu.

VI. Zakładaj ostrożnie i zdejmuj po strzelaniu cięciwę łuku swego, i nie pozostawiaj na łuku założonej cięciwy swojej, jeśliby miał leżeć na słońcu albo wpaść w ręce niewiernych, których serca są zatwardziałe a umysły nie znają Tuzina Przykazań.

VII. Nie będziesz kierował łuku na bliźniego swego, ani na żonę jego, ani na sługę jego, ani na osła, konia albo rydwan jego, ani na żadną rzecz, która jego jest.

VIII. Nie będziesz strzelał do nierozpoznanego celu, ani w takim kierunku gdzie nie widzą oczy twoje, w co trafi strzała twoja chybiając celu lub odbijając się rykoszetem.

IX. Nie będziesz strzelał stromo w górę, aby przekleństwo nie spadło na głowę twoją, albo na głowę bliźniego twego, który obok jest.

X. Będziesz miał oczy dookoła głowy i nigdy nie wejdziesz na linię strzału brata swego, ani nie ruszysz zbierać strzał, póki on nie zakończy strzelania swego.

XI. Nie będziesz bez pozwolenia dotykał sprzętu brata swego.

XII. Nie mów fałszywego świadectwa o wynikach brata swego, i nie łżyj o celności swojej bardziej, niż jest to ogólnie przyjęte.


Nadto uczynił Duch te oto uwagi terminologiczne:

Bliźni - każda osoba, strzelająca czy nie; brat - inny łucznik, dusza pokrewna
Niewierny - bliźni, który w zatwardziałości swojej nie chciał poznać i stosować Tuzina Przykazań.
Bloczkowcy - odłam wiernych, których nie obowiązuje VI Przykazanie. Ale za to muszą w dwójnasób dochowywać I Przykazania, więc wychodzi sprawiedliwie...

Przykazania odnoszą się oczywiście do wiernych obu płci, jednak Duch oznajmił, że objawienia tradycyjnie są patriarchalne i że On na to nic nie poradzi.

Co do 'łgania ogólnie przyjętego', to zgodnie z tak zwaną wykładnią matematyczną dozwolone jest zaokrąglanie w górę (na przykład 60 metrów zamiast 55) lub w dół (10cm zamiast 14), moralnie dwuznaczne są działania dodawania lub odejmowania, a kategorycznie wzbronione mnożenie i dzielenie."


 ;D
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2011, 10:14:17 pm wysłana przez N »

PK

  • Gość
Odp: XII Przykazań Łuczniczych :)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2011, 08:43:34 pm »
Dosskonałe!

ja oczywiście z największym zainteresowaniem przeczytałem, czego zabrania VI-te przykazanie  :P... i doznałem zawodu, bo mnie jako bloczkowca nie dotyczy  :-\.

Natomiast XI-te brzmi zbyt podejrzanie, jak na mój hetero-świato-pogląd.
 ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2011, 09:23:26 pm wysłana przez PK »

N

  • Gość
Odp: XII Przykazań Łuczniczych :)
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2011, 08:51:56 pm »
"...Przykazania odnoszą się oczywiście do wiernych obu płci..." więc chyba wszystko OK  ;) ;D

PK

  • Gość
Odp: XII Przykazań Łuczniczych :)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2011, 09:32:31 pm »
Nadto uczynił Duch te oto uwagi terminologiczne:...
Bloczkowcy - odłam wiernych, których nie obowiązuje VI Przykazanie. Ale za to muszą w dwójnasób dochowywać I Przykazania, więc wychodzi sprawiedliwie...
;D...wszak dzięki niech będą sprawiedliwemu duchowi...iż wspomniał w prawie tym - na owych bloczkowców, którzy w ułomności swojej, inaczej nieco - acz z jednaką gorliwością, cześć mu oddają ;).

"...Przykazania odnoszą się oczywiście do wiernych obu płci..."
chwała iż i sióstr-łuczniczek XI-te przykazanie dotyczy. Jednakże oneż nie lubią gdy je o dotykanie sprzętów pytać,... bo wtedy jedynie odmówić im przystoi  ;).
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2011, 11:34:00 pm wysłana przez PK »

Vito

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: XII Przykazań Łuczniczych :)
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2011, 07:14:53 pm »
Genialne pomysł.
Wszyscy wierni napewno będą je przestrzegać :)

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: XII Przykazań Łuczniczych :)
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2011, 11:32:15 pm »
Dosskonałe!

ja oczywiście z największym zainteresowaniem przeczytałem, czego zabrania VI-te przykazanie  :P... i doznałem zawodu, bo mnie jako bloczkowca nie dotyczy  :-\.

Natomiast XI-te brzmi zbyt podejrzanie, jak na mój hetero-świato-pogląd.
 ;)
Tam nie jest napisane dotykaj sprzętu brata swego za każdym razem gdy Cię poprosi :)

Rosomak

  • Gość
Odp: XII Przykazań Łuczniczych :)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2011, 05:10:26 pm »
Noo niezłe ale mi brakuje jeszcze jednego przykazania ..

XIII. I będziesz szanował łuk swój i bez względu na wynik i nerwy zszargane nie praśniesz nim o ziemie .

 ;D
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2011, 06:29:38 pm wysłana przez Rosomak »

krzychu4P

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: XII Przykazań Łuczniczych :)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 20, 2011, 05:48:32 pm »
Cóż ja mogę rzec ... ?
Przeczytawszy przykazania, padłem na kolana i zacząłem bić się w piersi ....
Oj! nagrzeszyło się, nagrzeszyło!!!
A od łamania IX przykazania to aż mnie w krzyżu strzyka  :o
I widoków na poprawę nie widać  ::)

N

  • Gość
Odp: XII Przykazań Łuczniczych :)
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 20, 2011, 10:41:12 pm »
Oj! nagrzeszyło się, nagrzeszyło!!!
A od łamania IX przykazania to aż mnie w krzyżu strzyka  :o
I widoków na poprawę nie widać  ::)

:)
No to chyba zasługuję na lumbago i podagrę za łamanie tego samego przykazania...kilka razy nawet pięciokrotnie przy jednym zwolnieniu cięciwy  ;D

PK

  • Gość
Odp: XII Przykazań Łuczniczych :)
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 20, 2011, 11:20:23 pm »
date=1300639712]...nawet pięciokrotnie przy jednym zwolnieniu cięciwy  ;D


http://mathewsinc.com/media/mathews-pros/#10094
 :)