Autor Wątek: Kolejne pytanie o wybór łuku ...  (Przeczytany 9969 razy)

::Axel::

  • Gość
Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« dnia: Grudzień 06, 2007, 11:30:11 pm »
Witam.

Jestem nowy jak widzicie wiec nie linczujcie mnie za moje pytania :) Przejzalem forum juz ze 2 razy. Sporo sie dowiedzialem ale nie az tyle zeby madrze wybrac i kupic luk samemu. Lucznictwem na nowo zainteresowalem sie niedawno. Zawsze interesowalo mnie strzelanie: luk, wiatrowka itp. Dlatego mam kilka (czyt. sporo :)) pytan do was. Jezeli mozna to prosilbym bardzo o odpowiedz.

Chcialem kupic luk jak najbardziej profesjonalny ale o jak naj mniej ?profesjonalnej? cenie :) Nie wiem czy to idzie w parze :)
Oczywiscie bloczkowy i najlepiej nowy. Wiem ze te nowe modele lukow sa z pewnoscia lepsze (nowe materialy i konstrukcje) ale wolalbym jednak luk podobny do tych jakie widac na zdjeciach z linkow ponizej, jakos najlepiej przypadly mi do gustu. Lepiej mi sie podobaja pod wzgledem stylistycznym no i cenowym (starsze modele pewno tansze). Chodzi mi o luk do strzelania do tarczy, nie do polowan, (bez jakis maskujacych kolorow).

Niebieski i czerwony znalezione na tym forum (nalezace do klegow z tego forum), naprawde super:

http://www.forumlucznicze.pl/tematy-związane-ze-sprzętem/kacik-chwalipiety-czyli-zdjecia-sprzetow-t16.0.html

http://www.sendspace.com/file/yz9i29

http://www.sendspace.com/file/6aupy5

http://www.sendspace.com/file/a5n11z

http://www.sendspace.com/file/3i0m30

Mam 193 cm. wzrostu i rozpietosc ramion 200cm (jak u malpy :)). Z sila u mnie nie jest najgorzej wiec chcialbym luk o sile nie mniejszej niz 60 funtów (tak mi sie przynajmniej wydaje). Chcialbym miec mocny luk. Wole przyzwyczaic sie do tej sily naciagu niz odstawic go w kat jako ze jest za slaby. Normalnie jestem praworeczny, jezeli jednak chodzi o luk to jestem leworeczny (dziwne), wygodniej jest mi trzymac majdan w prawej. Dominujace oko mam prawe (wiec juz chyba calkiem dziwnie). Napiszcie, jak mozecie, jaki luk najlepiej by mi pasowal, uwzgledniajac sile, wymiary, niezawodnosc, jakosc, cene itp.

Mam jeszcze kilka pytan dotyczacych sprzetu ?zawieszanego? na luku. Czy do kazdego luku bloczkowego pasuja wszystkie celowniki, podtrzymki, kolczany itp? Chodzi o rozstaw otworow, ich srednice i gwinty?

Czy do kazdego luku powinny byc rozne stabilizatory, czy sa one uniwersalne i moge dokupic jaki mi sie podoba a pozniej go odpowiednio ustawic?

Jezeli chodzi o podtrzymkedo strzal, to wyczytalem tutaj na forum, ze sa regulowane, jezeli chodzi o to czy ma byc opadajaca czy tez nie. I taka mnie by interesowala poniewaz mialbym jakis wybor, no chyba ze jest to zle rozwiazanie i ktores z tych dwoch rozwiazan podtrzymki jest w 100% lepsze.

Ciekawa rzecz to takze spusty, interesuja mnie bardziej chyba palcowe, no ale to juz wy lepiej wiecie jakie sa lepsze. Ceny tez nie waskie.

Jezeli chodzi o celownik to ceny trochce przygniataja :( (odwiedzilem kilka stron, w tym goldenarrow) Caly osprzet kosztuje tyle samo co sam luk. Moze jest jakis fajny celownik za przystepna cene?Czy do celnego strzelania wystarczy tylko ten celownik, czy nie odlaczna jego czescia jest np. peep lub jeszcze cos innego?A jak peep to jaki, bo wiem ze roznia sie srednica i pewno cala masa innych parametrow.

Wiem do czego sa tlumiki ale to tylko tyle wiem. Jakby ktos mogl rozszerzyc moja wiedze na ten temat to bylbym bardzo wdzieczny. Czy takich rzeczy jak: button (do bloczkowych chyba sie nie stosuje, choc i tak nie wiem do czego jest :P), klickier, tez sie uzywa, czy jest to zbedne.

Jakie parametry dobierc tych czesci, np. peep?a, bo sa rozne i nie wiem za bardzo jak dobrac? I jezeli ktos jest krotkowzroczny to trzeba jakies inne parametry, a moze calkiem inny sprzet?

I tak na koniec, to jezeli komus mocno by sie chcialo to moglby napisac dobry zestaw pod wzgledem jakosciowym (srednia pulka) luku i calego niezbednego osprzetu (poza strzalami bo w tym chyba orientuje sie najlepiej ^^). Ceny raczej znajde w interecie, no chyba ze ktos poda jakas szacunkowy koszt. Bo przeciez kto inny jak wy zna sie na tym najlepiej. Ja wiem tyle co wyczytalem, czyli niewiele. Wy znacie to od praktyki, znacie sprzety ktorych uzywacie itp.

Pytan jak widac mnostwo. Mieszkam raczej w malym miescie (70tys.), wiec jak sie nie spytam na forum  lub nie przeczytam w necie to nikt mi nie powie. Nie ma tu zadnego klubu strzeleckiego, a i informacji w necie tak naprawde to nie jest za wiele. Wielkie dzieki za przeczytanie moich wypocin, bo jest tego sporo, a za tych co odpowiedza to pomodle sie w kosciele :)

Jeszcze raz wielkie dzieki i pozdrawiam.

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2007, 07:59:12 am »
Cześć!

Zważywszy na Twoje rozmiary obawiam się, że wybór łuku dla Ciebie znacząco się zawęzi.  Ja mam 194cm rozpiętości ramion (szczupła sylwetka i długie ręce) i moja długość naciągu to 32-33 cale. Nie wszyscy producenci oferują naciągi dłuższe niż 32 cale. Jednak próbował będę zachęcać Cię do rozważenia oferty www.customshootingsystems.com , czyli CSS. Nowy łuk kosztuje u nich 500-550$, co przy aktualnym kursie dolara daje około 1800 PLN i to wliczając koszty transportu cło i VAT (czyli dostawa pod Twoje drzwi).
Co do reszty osprzętu:
Celownik wraz z lipkiem (szkłem) kupisz za 350 PLN  u Lutka w Jaworzu (www.centrum-lucznicze.pl)
Peep to nieduży wydatek - kupisz co zechcesz.
Podstawka pod strzałę - jeśli to ma być Twój pierwszy łuk i raczej w okolicy nie masz nikogo, kto pomoże Ci go ustawić - to nie kupuj opadającej.
Spust - każdy dobry. Lepszy taki, z którym będzie Ci wygodniej... :)
Strzały - na początek aluminiowe Eastona wystarczą. Sporo ich popsujesz na początku, więc odpuść sobie karbonowe.
Stabilizator warto mieć. Proste modele nie są aż tak drogie.

Pytałeś jeszcze czy elementy wyposażenia są "znormalizowane". Generalnie tak, i wszystkie (prawie) oparte są na gwintach calowych...

Na razie tyle, jak zechcesz to pytaj dalej... Orientacyjnie licząc potrzebujesz około 1000-1200 PLN na zakupy dodatkowe - wliczając w to strzały. Czyli za 3000 PLN masz wszystko. Ne jest to tanio, ale potem twoim kosztem będą tylko strzały.

Pozdrawiam
Maciek

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 07, 2007, 08:14:00 am »
Acha!

No i najważniejsze:
Napisz skąd jesteś. Na tym forum piszemy z różnych zakątków Polski. Na pewno znajdzie się ktoś mieszkający w rozsądnej odległości od Ciebie. Pomógłby Ci "się pomierzyć" celem doboru długości naciągu i jego siły.

Maciek

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 07, 2007, 09:09:15 am »
A może Martin  :)  po nowym roku zapraszam do Poznania będe miał na miejscu trochę łuków mają sporą regulację długości naciągu i twardości proponuję spróbować nie polecam kupna w ciemno, co do celownika to ten od Lutka, uważam najlepszy wybór w tej cenie to bardzo dobry celownik i nie znajdziesz taniej. Na podstawce nie polecam oszczędzać kup droższą ale dobrą (NAP3000; GK PREMIER/INFINITI); Peep sight jak wspomniał kolega msl72 nie ma znaczenia chyba że chcesz tam mieć soczewke; Stabilizator możesz kupić jaki chcesz ja polecam multirod osobiście strzelam ze stabilizatora, które sam produkuje. Co do strzał to nie ma większego znaczenia czy carbon czy aluminium jak cie przeszkole to nie zniszczysz ich dużo nawet na początku  ;)
pozdrawiam

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 07, 2007, 09:16:55 am »
> Ja mam 194cm rozpiętości ramion (szczupła sylwetka i długie ręce) i moja długość naciągu to 32-33 cale. Nie wszyscy producenci oferują naciągi dłuższe niż 32 cale.

Smiem watpic czy koledze potrzebny bedzie taki naciag.
Mysle ze spokojnie 30", Mu wystarczy wiec nie przesadzajmy z ta ograniczonoscia wyboru.


Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 07, 2007, 10:36:06 am »
Hej,

Masz rację. Może wystarczyć (mówię o długości naciągu). Tak czy owak bez zmierzenia Axela się nie obejdzie... Teraz to tylko nasza spekulacja.
No i miejmy na uwadze łączny koszt. Ja zaproponowałem kompletny sprzęt za około 3 tys PLN. I uważam, że to bardzo dobra cena. Jakby nie patrzeć, to łuk jest najdroższy. A Axel wspominał, że chciałby kupić jak najlepszy zestaw w jak najkorzystniejszej cenie.
Wiemy wszyscy, że mało kogo staś na bezkompromisowe zakupy... :(

Pozdrawiam
Maciek

::Axel::

  • Gość
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 07, 2007, 01:25:45 pm »
Wielkie dzieki za odpowiedzi ale i tak mam kolejne pytania. Choc juz sie zawezaja z tematyka :)

Jezeli chodzi o miejsce zamieszkania to mieszkam w Stargardzie Szczecinskim, to jest okolo 40 km. od Szczecina.

Wiem ze kupujac luk, najwieksza uwage nalezy zwracac na naciag (czyli idzie to chyba w parze z rozstawem osi, a naciag zalezny od rozstawu ramion czlowieka) i na sile tego naciagu. To jezeli chodzi o dopasowanie do konkretnej osoby. Naciag okolo 31, 32 cale, bo tabelki ktore widzialem nie byly w sumie przewidziane dla mnie. Brakowalo kilka centymetrow.

Jezeli chodzi o podtrzymke do strzaly to wlasnie chcialbym z mozliwoscia zmiany trybow (stala i opadajaca), z pewnoscia uzywalbym najpierw stalej (tak jak napisal msl72, ze ciezko ustawic opadajaca), a z biegiem czasu chcialbym poeksperymentowac :) No chyba ze nie ma takiej, to wtedy bede zmuszony do stalej zeby sie nie zabic pierwsza wystrzelona strzala :) W tym co robie jestem raczej uparty (w pozytywnym slowa znaczeniu) i jezeli chodzi o ustawienie sprzetu (po dobrym zaznajomieniu sie z nim) moze udalo by mi sie jakos z wasza pomoca to zrobic.

Jezeli chodzi o luk to lepiej zebym majdan trzymal w prawej rece, a zminil celowanie na okolo nie dominujace (lewe) niz na odwrot. Czy moze sie myle? Jezeli sie nie myle to potrzebny mi luk dla leworecznych (choc dlugopisem pisze prawa :)) Ktos ma moze tak samo? :)

Moze narazie skacze na doborze luku, a caly dodatkowy osprzet to bedzie kolejna kwestia, choc pole wyboru dzieki wam (no i cenom) mam na szczescie zawezone i odchodza kwestie mozolnego przeszukiwania i wybierania wsrod setek produktow roznych producentow.

Co do peepa to bedzie chyba z soczewka poniewaz jestem krotkowzroczny (choc wada nie duza), ale tak jak przeczytalem w jednej z wypowiedzi na tym forum to jest to spore eksperymentowanie. Pozytywne jest to ze przypomne sobie ciekawy dzial fizyki jakim jest optyka :)

Za kilkanascie dnie bede w Niemczech, a dokladnie w Hamburgu. Orientujecie sie moze, czy sprzet tam moze byc tanszy niz u nas, czy raczej na to nie ma co liczyc? Bo sklepow z tym sprzetem to raczej brakowac nie bedzie (tak mi sie wydaje :))

Pozdrawiam i dziekuje za kolejne odpowiedzi.

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 07, 2007, 01:56:20 pm »
    Witaj, 

  >Wielkie dzieki za odpowiedzi ale i tak mam kolejne pytania. Choc juz sie zawezaja z tematyka

Jezeli chodzi o miejsce zamieszkania to mieszkam w Stargardzie Szczecinskim, to jest okolo 40 km. od Szczecina.


No to jakies 25 km ode mnie:)
Proponuje spotkanie, bedziesz mogl ocenic dlugosc naciagu i na zywo zobaczyc o czym piszemy.

>To jezeli chodzi o dopasowanie do konkretnej osoby. Naciag okolo 31, 32 cale, bo tabelki ktore widzialem nie byly w sumie przewidziane dla mnie. Brakowalo kilka centymetrow.

Przepraszam ale to malo prawdopodobne.

>Jezeli chodzi o podtrzymke do strzaly to wlasnie chcialbym z mozliwoscia zmiany trybow (stala i opadajaca), z pewnoscia uzywalbym najpierw stalej (tak jak napisal msl72, ze ciezko ustawic opadajaca),


W moim odczuciu ciezej ustawic podstawke stala bo wazna jest twardosc sprzezyny.



Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 07, 2007, 02:00:23 pm »

No to trafisz w dobre ręce :) Chłopcy ze Szczecina znają się na rzeczy i dzięki nim w krótkim czasie dowiesz się wszystkiego.
Co więcej, będziesz miał możliwość organoleptycznego zapoznania się ze sprzętem, a tego żadne forum czy zdjęcia Ci nie zastąpią.

Powodzenia zatem!

Maciek

::Axel::

  • Gość
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 07, 2007, 03:16:58 pm »
No to wszystko jasne :)

W sumie to tak myslalem ze to nie takie latwe to wszystko :(
Wiem ze pytania malo konkretne ale musicie wybaczyc nowicjuszowi :)
Zobacze co i jak w tym Hamburgu (w kwestaiach finansowych) i wtedy sie z zglosze do kolegi cypher'a (oczywiscie jak bede mogl :))

Dzieki za odpowiedzi.
Pozdrawiam.

payonk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 07, 2007, 05:24:01 pm »
Cytuj

Ciekawa rzecz to takze spusty, interesuja mnie bardziej chyba palcowe, no ale to juz wy lepiej wiecie jakie sa lepsze. Ceny tez nie waskie.


z tego co wiem, na poczatek lepsze sa spusty nadgarstkowe, latwiej sie strzela, a najtanszy (hotshot za 100zl) jest b. dobrym spustem na poczatek.

::Axel::

  • Gość
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 07, 2007, 05:36:10 pm »
OK. Dzieki payonk. To tez wezme pod uwage.
I dziekuje za adres Mathews.

PS: A tak na marginesie, to strzelalem ze zwyklego luku i wiatrowki jak w Polsce jeszcze internetu nie bylo :)
Jest to dla mnie calkiem nowy temat i im wiecej sie dowiaduje, czytam, przegladam to wydaje mi sie ze coraz mniej wiem :)

heh pozdrawiam ...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2007, 05:58:56 pm wysłana przez ::Axel:: »

payonk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 07, 2007, 08:45:47 pm »
odezwij sie na gg 8218833, pogadamy.

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Kolejne pytanie o wybór łuku ...
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 14, 2007, 10:59:25 pm »
ja w kwestii wyboru spustu: nigdy (ani jednego strzału) nie strzelałem ze spustów nadgarstkowych - wydawały mi sie jakies takie niefizjologiczne. Teraz myslę, że to był kolejny wybór o podłożu religijnym, he he
Palcowe wcale nie są trudne w użyciu. Tylko musi Ci ktoś pokazać, jak to się w ręku trzyma, żeby było dobrze (Marcin, dzięki po stokroć).
Pozdrawiam
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku