Autor Wątek: Mistrzostwa Polski 3D 2010  (Przeczytany 33023 razy)

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 16, 2010, 09:11:46 am »
A cóż to jest GTW

Grupa trzymająca władzę  :)

PK

  • Gość
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 16, 2010, 09:26:29 am »
...Jestem przekonany, że weryfikacja sprzętu nie będzie miała na celu dyskwalifikacji zawodników...

W naszych warunkach pełna kontrola zgodności sprzętu z regulaminem 3D EAA, chyba póki co nie jest możliwa - bo przykładowo chronografu, wagi do strzał ani dynamometru - nigdy na 3D nie widziałem... A tylko te 3 instrumenty razem - są w stanie umożliwić, poza oględzinami (dla sprawdzenia kategorii) - pełną kontrolę sprzętową.

W normalnych warunkach, wg mnie powinno być tak, że każdy zawodnik ma obowiązek zgłosić się do sędziów sprawdzających sprzęt - i oni decydują o zakresie kontroli po czem odfajkowują delikwenta na liście. Jeśli sprzęt lub jego parametry - okażą się nieprawidłowe - delikwent może do skutku - w czasie przeznaczonym na kontrolę sprzętową - poprawiać nieregulaminową konfigurację,...aż zostanie odfajkowany. Nieodfajkowani przed rozgrywką - tracą możliwość klasyfikowania wyniku, a sprzęt budzący wątpliwości co do bezpieczeństwa, jest wykluczany całkowicie z jakichkolwiek strzelań na terenie zawodów. Sędziowie oczywiście zachowują prawo do wyrywkowej kontroli sprzętowej każdego uczestnika - również w trakcie rozgrywki.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2010, 10:51:52 am wysłana przez PK »

kobusz

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 16, 2010, 10:09:56 am »
Popieram w całej rozciągłości ...kolegę @PK
Pierwszy zgłaszam się na próbę ;D
Do tej pory ustawiałem łuk jak mogłem najprecycyjniej, ale jak się ma nie swoje przyrządy (czasem nie mające oficjalnej kalibracji) które czasem dają różne wyniki i robi się to co jakiś czas ... to warto by było to skontrolować oficjalnie.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 16, 2010, 12:39:48 pm »
Mnie intryguje za to termin "kontrole sędziowskie".

Na rundzie w Potachach chronograf na pewno był - bo po wypożyczeniu zwracałem go Adamowi. W Toszku chronograf miał Mariusz. Wagę wożę ze sobą na wyposażeniu podręcznego zestawu narzędzi (i chyba nie ja jeden). Tylko dynamometru nie jestem pewien, ale idę o zakład, że by się znalazł :)

O ile w większości przypadków można byłoby obejść się bez strzelania przez chronograf, to elementarne sprawdzenie zgodności sprzętu z kategorią powinno być przeprowadzane. Z pewnością jest to krok ku lepszemu i wyeliminowanie potencjalnego bałaganu. Jeżeli chcemy myśleć o organizacji u siebie np. rundy Pucharu Europy, to jest to bardzo wskazany krok. I tak, w kontekście:
- dodatkowej pracy spadającej na karb organizatorów związanej z kontrolami sprzętu
- myślenia o zorganizowaniu Pucharu Europy (punkt 4.1.2. regulaminu EAA) wymaga się przynajmniej dwóch sędziów - z licencją sędziego międzynarodowego oraz sędziego krajowego. W tej materii mamy braki.

PK

  • Gość
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 16, 2010, 02:17:52 pm »
Od-piknik-awianie ;) naszego 3D na rzecz konkurencji sportowej, na pewno wiąże się z mnożeniem organizatorskich obowiązków. Ja obserwuję zawody 3D od wiosny 2008 roku...i mogę stwierdzić, że organizacja tej dyscypliny stale się udoskonala.
Mnie jedynie niepokoi to, że łucznictwo 3D w Polsce wisi na cieniutkim włosku chęci paru zapaleńców i kilku prywatnych portfelach  :-\.

...w większości przypadków można byłoby obejść się bez strzelania przez chronograf...
Jeśli sędzia zdecydowałby o sprawdzeniu i ew. zakwestionowaniu stosunku wagi strzały do siły łuku... to wg regulaminu 3D EAA  mógłby to uczynić tylko w wypadku gdy konfiguracja sprzętu dawałaby szybkość strzały większą niż 280fps. Konfiguracje wolniejsze, wg reegulaminu - mogą mieć strzały lżejsze niż 5grs/1#.
Czyli bez chronografu, zarówno waga jak i dynamometr - byłyby sędziemu niepotrzebne.
Poza w/w aspektami, do kontroli i tak pozostawałoby:
- użyty osprzęt i jego zgodność z kategorią
- minimalna wymagana ilość strzał
- jednakowe parametry, oklejenie i opisanie strzał
- lornetka (na obecność opcji pomiaru odległości)
- górna część ubioru łucznika (na obecność kamuflażu)
i wg mnie, koniecznie:
- sprzęt na obecność uszkodzeń (strzępiące się cięciwy, uszkodzone lotki, pęknięcia promieni,...itp.)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2010, 03:14:49 pm wysłana przez PK »

tomasz.k

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 211
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 16, 2010, 10:30:56 pm »
Witam !!!
Moim skromnym zdaniem powinno się przedewszystkim sprawdzić stosunek wagi strzały do siły łuku,celowniki i lornetki. I to by było najważniejsze. Żeby wszyscy mieli równe szanse i żeby wyeliminować próby oszustwa.
I to by było na tyle
Tomasz Kobuszewski

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 16, 2010, 11:22:17 pm »
W materii bloczka pewnie to byłoby wszystko. Sprawdzanie wagi strzał do siły łuku w przypadku łuków nie-bloczkowych sensu wielkiego by nie miało.

Ale zadaj pytanie łucznikom, czy w kategorii PB-HB łuk może mieć tradycyjną podstawkę wykonaną z włosia i przyklejoną pionowo do boku majdanu. Idę o zakład, że otrzymasz wiele niepoprawnych odpowiedzi. Ludzie nie muszą znać regulaminu poza swoją kategorią i zwykle nie są w stanie - bazując na swojej niewiedzy - określić, czy wszystko się zgadza. Jeżeli robiłby to sędzia przed zawodami - tak, jak napisał Piotr, byłby porządek. Jeżeli w trakcie zawodów ktoś by to zgłosił to pewnie zostałby okrzyknięty kapusiem. ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2010, 11:25:59 pm wysłana przez @(o.o)@ »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 17, 2010, 04:18:31 am »
Jeśli sędzia zdecydowałby o sprawdzeniu i ew. zakwestionowaniu stosunku wagi strzały do siły łuku... to wg regulaminu 3D EAA  mógłby to uczynić tylko w wypadku gdy konfiguracja sprzętu dawałaby szybkość strzały większą niż 280fps. Konfiguracje wolniejsze, wg reegulaminu - mogą mieć strzały lżejsze niż 5grs/1#. Czyli bez chronografu, zarówno waga jak i dynamometr - byłyby sędziemu niepotrzebne.
Prawie się zgadza, ale trochę nie do końca.
 
Sędzia może zakwestionować czyjąś konfigurację. Nie potrzebuje przeprowadzać testów tylko stwierdza "a mnie się nie podoba wasza wredna gęba". Wtedy to zawodnik wybiera jedną z dwóch metod (ale nie może wybrać obydwu). Pierwszą metodą jest strzał przez chrono i sprawdzenie prędkości, która nie może wyjść większa od 330FPS lub drugą polegającą na wyliczeniu stosunku masy strzały na maksymalną siłę naciągu łuku w funtach, który nie może być mniejszy od 5.

Takie sprawdzanie prędkości i masy strzał dotyczy w rzeczywistości wyłącznie bloczków, bo pozostałe łuki nie strzelają z takimi prędkościami.

- lornetka (na obecność opcji pomiaru odległości)
Jeżeli ktoś chce się posługiwać lornetką (i uwaga uwaga: lipkiem) musi wyrazić taki zamiar sędziemu. Sędzia dokonuje przeglądu lornetki (czy lipka) i podejmuje decyzje czy można jej użyć czy nie. Dotychczas była to samowolka :P
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2010, 04:28:55 am wysłana przez @(o.o)@ »

PK

  • Gość
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 17, 2010, 08:23:12 am »
...która nie może wyjść większa od 330FPS...
Tak,...masz rację. Mam w głowie jeszcze poprzednią wersję regulaminu - z innym progiem szybkości. Od niedawna mamy już 330fps.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 17, 2010, 10:01:12 am »
Tak,...masz rację. Mam w głowie jeszcze poprzednią wersję regulaminu - z innym progiem szybkości. Od niedawna mamy już 330fps.
Ciekawe czy jest to wartość realna wykraczająca poza testy IBO :)

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 17, 2010, 11:46:32 am »
Ja również uważam, iż skontrolowanie lornetek, bądź też innych podobnych przyrządów, powinno się odbyć. Najlepszy moment to wtedy kiedy wszyscy są już podzieleni na grupy i gotowi do rozprowadzenia. Wtedy nie ma mowy, że ktos ukryje posiadanie zakazanego sprzętu.
łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 17, 2010, 07:20:17 pm »
Jeżeli uczestnicy zawodów nie znają pojęcia godności osobistej a punkty chcą uzyskać za wszelką cenę to żadne sprawdzanie nie ma sensu.
Inaczej sytuacja wygląda gdy ktoś po prostu nie jest świadomy przepisów.

Dla nieświadomych przepisów http://www.cypher.home.pl/sekcjalucznicza/index.php?option=com_content&task=view&id=278&Itemid=66 odsyłam do lektury :)
Pozdrawiam

kobusz

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 18, 2010, 10:46:51 am »
PYTANIA DO SĘDZIÓW ODNOŚNIE WYJAŚNIENIA REGULAMINU:

pkt.8.1.1....Opierzenie nie może być tego samego koloru... tzn. każda strzała w innym czy każda lotka w strzale czy może to błąd w regulaminie?

pkt.8.1.4.....na wewnętrznej stronie górnego ramienia, służące do oceny dystansu ... rozumiem, że naklejka z zapisanymi ustawieniami celownika do CU może być?

pkt.8.1.5. Lornetki i lipka bez niewłaściwych znaków... czy w CU może być kółko tarczowe ... dla porównania jakby się uparł w HU można oceniać po odległości między pinami ... więc uważam, że można. Po za tym i tak nie można już po naciągnięciu łuku przestawić celownika.

pkt.9.7.... każdy z pozostałych członków grupy na 90 sekund na strzał... rozumiem, że od momentu dotknięcia palika....

dziękuję za odpowiedź
 

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 18, 2010, 03:28:05 pm »
pkt.8.1.1....Opierzenie nie może być tego samego koloru... tzn. każda strzała w innym czy każda lotka w strzale czy może to błąd w regulaminie?

Strzały maja być oklejone identycznie z tym że lotki nie mogą być jednego koloru czyli np. 3 czarne tak jak do tej pory u mnie :)



8.1.4. Wytyczanie odległości jest zakazane. Wszystkie dystanse muszą być

oceniane gołym okiem. Korzystanie z ?technik podglądu?, które korzystają z

wyposażenia lub części ciała łucznika do określenia dystansu jest zabronione.

Naciąganie łuku bez strzały i kierowanie go na cel jest zabronione. Żadne znaki (za

wyjątkiem wykonanych przez producenta) na wewnętrznej stronie górnego ramienia,


służące do oceny dystansu lub wykorzystania jako odniesienie dla celowania, nie są

dozwolone. Reguła ta obowiązuje dla wszystkich kategorii i stylów.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2010, 03:34:24 pm wysłana przez Adam Cymkiewicz »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mistrzostwa Polski 3D 2010
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 18, 2010, 04:29:37 pm »
Tak - w kwestii lotek, to dokładnie regulamin mówi, że "muszą nie być tego samego koloru". Teraz spróbuj zrozumieć, co autor miał na myśli. O interpretację trzeba byłoby zwrócić się do EBA, ale im lepiej idzie zbieranie składek niż odpowiadanie.

8.1.5 - Czasem są takie motywy, że ktoś sobie rysuje prostokącik(ty) w lipku, w którego przymierza tabliczkę z numerem celu. Na podstawie pasowania może ocenić odległość.

W kwestii pogoni za punktami i godnością osobistą Adamie masz rację. Nasze środowisko jest na tyle małe, że  to chyba oczywiste, że jak ktoś zostanie przyłapany raz, to się przekreśli...

Z drugiej strony, goście na naszych zawodach, którzy naszych realiów nie znają swoje pomyślą - i pójdzie w świat plota, że w Polsce to na zawodach panuje wolna amerykanka - nikt niczego nie sprawdza i tak dalej...