Autor Wątek: Nowy regulamin 3D 2010  (Przeczytany 10420 razy)

tomasz.k

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 211
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 23, 2010, 11:08:50 am »
Witam!
A ja mam coś innego.
Strzelając już na kilku zawodach zauważyłem iż tak są ustwione paliki że leworeczni łucznicy mają problem z celowaniem gdyż  stojac odwrotnie przy paliku czesto coś zasłania cel i tym samym uniemożliwia celowanie. prosze wziąć pod uwagę łuczników leworecznych :)
Tomasz Kobuszewski

PK

  • Gość
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 23, 2010, 12:50:06 pm »
Stanowiska w 3D, często są ustawiane celowo tak, by jak najbardziej zniekształcić strzelcowi wzorcową, sportową postawę strzelecką jaką stosujemy na torach łuczniczych...i nie jest to niefrasobliwość organizatorów.
Często trzeba niezłych wygibasów, wykroku, przyklęku, przysiadu,...itp. by znaleźć wśród krzewów lub pni drzew pole ostrzału i jednocześnie dotykać palika... I na tym to właśnie polega  :).


Oczywiście nie jest możliwe, by pomimo gimnastyki okołopalikowej ;) - nie było szans dojrzeć obszaru gdzie znajdują się strefy punktowane 11-10-8, bo strzelanie "na czuja" - przez gałęzie, nie może mieć miejsca.
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2010, 09:55:34 am wysłana przez PK »

kombatant

  • Gość
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 23, 2010, 02:29:29 pm »
...Strzelając już na kilku zawodach zauważyłem iż tak są ustwione paliki że leworeczni łucznicy mają problem z celowaniem gdyż  stojac odwrotnie przy paliku czesto coś zasłania cel i tym samym uniemożliwia celowanie. prosze wziąć pod uwagę łuczników leworecznych :)

W niektórych innych zabawach "praworęczni inaczej" też czasem nie mają lekko.... ;D ;D


A.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 23, 2010, 02:55:16 pm »
Stanowiska w 3D, często są ustawiane celowo tak, by jak najbardziej zniekształcić strzelcowi wzorcową, sportową postawę strzelecką jaką stosujemy na torach łuczniczych...i nie jest to niefrasobliwość organizatorów.
Tak tak i pewnie jeszcze celowo przez was musimy tyle chodzić, bo nie ma meleksów z koszami na łuki. Może następne zawody zrobimy na polu golfowym?

I jeszcze te ginące strzały. To zapewne sprawka Lutka, bo im więcej strzał zgubimy, tym bardziej napędzimy koniunkturę w Centrum Łuczniczym.

A kogo by tutaj winić za pogodę....?

kobusz

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 25, 2010, 12:18:32 am »
...  ;D ;D ;D ... mówię całkiem poważnie odnośnie zasłonięcia celu przez krzaki ... i wybaczcie ale moja grupa również przez nie strzelała więc chyba nie jest to mój wymysł.... oki następnym razem rozumiem mam prawo poprosić sędziego do oceny sytuacji ....
... zastanówcie się czasem czy nie lepiej podyskutować poważnie niż robić sobie jaja z sytuacji której może nie znacie bo albo nie strzelacie jako leworęczni i nie stoi przed wami duże drzewo jak celujecie "odwrotnie" bądż ktoś przez przypadek nadepnął na gałąź idąc do celu a dla kolejnej grupy cel jest już zasłonięty ... a o takich sytuacjach tu rozmawiamy ....
... przykro mi że nie chcecie sportowej sprawiedliwej rywalizacji z zachowaniem reguł tylko walkę o wynik ...
... gdybym chciał się bawić w dogodne warunki terenowe i stałą pozycję to strzelałbym fitę, więc dajcie sobie na wstrzymanie...
... z drugiej strony zawody 3D mają być imitacją polowań z łukiem, a moim zdaniem mysliwy musiałby być bardzo głodny by strzelać do bażanta przez krzaki ;D
... a na koniec poważnie:
WIELKIE PODZIĘKOWANIA ZA CORAZ BARDZIEJ WYMAGAJĄCE USTAWIANIE TORÓW
... inaczej nie byłoby nowych wyzwań na zawodach a moje uwagi na pewno nie są tak kąśliwe jak co niektórych i myslę że Lucek jest na tyle mądrym gościem że przyjmie je jako koleżeńską podpowiedź niż złośliwość...
Co do strzał i pogody muszę Cię zmartwić kolego  @(o.o)@ .... jakoś choć nie jestem najlepszym łucznikiem ostatnio na samych zawodach nie zniszczyłem zbyt dużo strzał ... i mile wspomianam "strzały we mgle" i deszczu w zeszłym roku...

PK

  • Gość
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 25, 2010, 12:47:50 am »
... zastanówcie się czasem czy nie lepiej podyskutować poważnie niż robić sobie jaja...

Gadamy całkiem poważnie. Masz rację kobusz, przesłonięcia stref na korpusie zwierzaka 3D - nie są dopuszczone przez regulamin, także to dyskusji nie podlega. Zarówno na polowaniu udawanym jak i prawdziwym - strzelanie przez krzaki - nie jest dozwolone.
Chcę tylko zwrócić uwagę, że czasem zmieniając pozycję na mniej "fitowską" można znaleźć dogodne pole ostrzału, by uniknąć zderzenia strzały z gałązkami, pniami lub skałą.

Mnie zdarzyła się kiedyś dziwna rzecz. Liściasta gałązka, wyrastajaca od dołu, znajdująca się na linii celowania - przesłaniała dokładnie środek komory. Jeden duży liść tkwił dokładnie w miejscu gdzie spodziewałem się umiejscowienia 10-tki. Odległość była ok 30-parę metrów, cel lekko w górze. Namierzyłem dokładnie ten liść i wystrzeliłem licząc na to, że miękki liść nie odchyli strzały znacznie. Strzała utkwiła na linii 10tki i 11tki - a liść nawet nie został poruszony.
Prawdopodobnie parabola lotu strzały była wystarczająca by ominąć górą tę gałązkę - bezkolizyjnie. Z kolei czasem zdarza się, że pole wydaje nam się czyste, a strzała mimo to trąca gałęzie zwisające nad spodziewaną trasą lotu strzały - i rykoszetuje
.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2010, 10:07:07 am wysłana przez PK »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 25, 2010, 10:15:19 am »
Hej Kobusz,
Nie martwi mnie, że nie niszczysz strzał i życzę Ci jak najlepiej :) Piszę trochę z przekąsem i wrodzoną sobie zgryźliwością ;)
Powiem tak - do figurki, o której piszesz ja strzelałem bez mała wykręcony do tyłu - krzaki udało mi się ominąć (czyli zgodnie z regulaminem były widoczne wszystkie strefy od palika). Strzał - nie pamiętam - może wyszło mi na 5 czy na 8 pkt. Natomiast kolega z grupy postawił wszystko na stabilną pozycję i strzelił centralnie przez krzaki. Zdobył maksymalną ilość punktów.
Dla mnie - na zawodach 3D jest wiele elementów składających się właśnie na rywalizację - i poza umiejętnościami strzelania z łuku czy określania odległości do celu jednym z tych elementów jest umiejętność przyjęcia właściwej pozycji przed strzałem.

Oczywiście, jeżeli okazałoby się po sprawdzeniu wszystkich możliwości, że naprawdę nie ma jak strzelić - wtedy należałoby poprosić sędziego. Bo może się zdarzyć, że któraś z poprzednich grup np. przy wyjmowaniu strzał przesunie nieco zwierzaka i problem gotowy. Natomiast my, jako osoby uczestniczące nie powinniśmy brać się za orzekanie po fakcie czy wszystko było w atmosferze sportowej rywalizacji czy też nie.

Świstak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 229
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 26, 2010, 08:18:16 pm »
czy ktoś z was wie jak zinterpretować kategorię bowhunter? jak to ma wyglądać w praktyce?
Samick Woodsman 50#

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 26, 2010, 09:04:38 pm »
czy ktoś z was wie jak zinterpretować kategorię bowhunter? jak to ma wyglądać w praktyce?
Cześć,

Kategorie bowhunter są dwie - jedna dla bloczków (czerwony palik) i druga dla nie-bloczków (palik niebieski). Nie ma w niej żadnego podziału na grupy wiekowe czy płeć.

W praktyce nasz polski ZŁT3D zadecydował, że wchodzi to u nas w 2011 roku.

Być może - tak sobie myślę - federacja przymierza się do zrezygnowania z kategorii Hunter (który został przejściowo), gdzie bloczki są wrzucone z refleksyjnymi hunterami do jednego wora (inna sprawa, co zauważył N, te refleksyjne huntery wcale nie są zgodne z kategorią bare bow!).

Nie wiem tylko czemu do jednego wora wrzucają kobiety, mężczyzn, dzieciaki... Ale to już trzeba byłoby jeździć na zebrania zarządu federacji - płacimy frycowe i powinniśmy brać udział w zgromadzeniach.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2010, 09:07:28 pm wysłana przez @(o.o)@ »

Świstak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 229
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 26, 2010, 09:32:28 pm »
tradycyjny hunter to nie to samo co bare bow,to dwie osobne kategorie a w nowym regulaminie jest trzecia bowhunter w której zawierają się obydwie powyższe i kilka innych ???
Samick Woodsman 50#

N

  • Gość
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 26, 2010, 10:10:41 pm »
Hej

Osobiście nie widzę ani sensu ani uzasadnienia współistnienia tej dziwnej kategorii "Bowhunter" w wydaniu tradycyjnym z pozostałymi(chyba ze miałaby je kiedyś zastąpić) ...
Stwierdzenie :"wszystkie inne łuki, bez ograniczeń" brzmi nieco dziwnie-zważywszy na fakt, iż "stare" kategorie wyczerpują raczej wszystkie potencjalne możliwości...a dystans zaznaczony niebieskim palikiem wyklucza zastosowanie jakiegokolwiek celownika...
zresztą wielu strzelających z tradycyjnych hunterów,łuków długich i wschodnich, do niczego go nie potrzebuje...co nie Stefanie ? ;)
Jedyną różnicą mogłoby być przyzwolenie na użycie krótkiego stabilizatora- co jednak byłoby już lekkim przerostem formy nad treścią ;)
Poza tym jak wymiernie i sprawiedliwie oceniać wynik osób strzelających w takiej kategorii "open"?

Tyle w kwestii sprzętu...sądzę że różnice mogą dotyczyć głównie "odblokowania" niedozwolonych do tej pory technik strzału typu : face walking, string walking...nordic walking...a nie... to akurat co innego  ;D

Ale najdziwniejsze i tak jest to wrzucenie wszystkich do "jednego wora" ...

Poczekamy, zobaczymy...

Pzdr

« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2010, 10:22:45 pm wysłana przez N »

PK

  • Gość
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 26, 2010, 10:33:28 pm »
Nie wiem tylko czemu do jednego wora wrzucają kobiety, mężczyzn, dzieciaki...
;D Zakładajac, że ta kategoria - ma mieć bardziej myśliwski niż sportowy charakter to...Słusznie robią. Wyzwania czekające na polowaniu - nie rozrożniają wieku, płci ani łuku. Zwierzyna się na tym nie zna... ;). Albo się trafia albo nie,... co ma do tego wiek, płeć czy łuk ? Jedynie odległość strzału powinna być inna dla różnych typów łuków - bo na odległości do intruza...zwierzyna już zna się bardzo dobrze  ;D.    

N

  • Gość
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 26, 2010, 10:42:53 pm »
;D Zakładajac, że ta kategoria - ma mieć bardziej myśliwski niż sportowy charakter to...Słusznie robią. Wyzwania czekające na polowaniu - nie rozrożniają wieku, płci ani łuku...

Tylko na czym ma polegać ten jej myśliwski charakter ;)
Czym różnić się będzie sytuacja dziecka z Apaczem od sytuacji faceta z Devastatorem(poza innym dystansem do celu) ?
Chyba że poruszając się między stanowiskami trzeba będzie zastosować elementy zielonej albo czarnej taktyki :)
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2010, 10:49:49 pm wysłana przez N »

PK

  • Gość
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 26, 2010, 11:18:19 pm »
Tylko na czym ma polegać ten jej myśliwski charakter ;)

Właśnie na tym, że jest bez znaczenia dla efektu prawdziwego polowania - kto i jakim łukiem strzela. Albo zwierzynę trafi, albo zrani albo zwierzyna ucieknie. I jak nastolatek, strzela skuteczniej z refleksa niż 50-cio letni wujek z bloczka przez 2 powiększające szkła...to jest po prostu skuteczniejszym myśliwym...i koniec.
Przez takie potraktowanie sprawy - jak w nowelizacji regulaminu - stworzono wg mnie bardziej łowiecki charakter rywalizacji.   

N

  • Gość
Odp: Nowy regulamin 3D 2010
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 26, 2010, 11:40:02 pm »

Właśnie na tym, że jest bez znaczenia dla efektu prawdziwego polowania - kto i jakim łukiem strzela. Albo zwierzynę trafi, albo zrani albo zwierzyna ucieknie. I jak nastolatek, strzela skuteczniej z refleksa niż 50-cio letni wujek z bloczka przez 2 powiększające szkła...to jest po prostu skuteczniejszym myśliwym...i koniec.
Przez takie potraktowanie sprawy - jak w nowelizacji regulaminu - stworzono wg mnie bardziej łowiecki charakter rywalizacji.  

Trochę to naciągane ;) Prawdziwe polowanie to nie to samo co zawody 3D...i każdy uczestnik biorący udział w takiej imprezie ma chyba tego pełną świadomość...Gumowa "zwierzyna" nie ucieknie, nawet gdyby wujek Władek zamiast strzelić z łuku bloczkowego, odpalił piłę spalinową :)

PS
Kategorie sprzętowe stworzono właśnie po to by chociaż pod tym względem "wyrównać" szanse wśród zawodników i...zapobiec ew.wątpliwościom oraz protestom...

pzdr

« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2010, 12:00:42 am wysłana przez N »