Autor Wątek: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"  (Przeczytany 18853 razy)

jacek196

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« dnia: Sierpień 31, 2007, 07:22:35 pm »
Witam, mam zamiar kupić sobie łuk bloczkowy (pierwszy w życiu wogóle), wyczytałem że najlepiej mieć łuk o stałej długości naciągu... i tu jest problem, mam 196 cm wzrostu, rozpiętość moich ramion to zleksza 205 cm, z tego wynika że powinienem mieć łuk o długości naciągu 32,5 cala, a ja w sklepach internetowych znajduje łuki z zmienną długością i maks 31 cala.

Proszę o namiary (linki), porady,zalecenia, ewentualnie obiektywną krytykę:)
Pozdrowienia
2Krl 13,15

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2007, 08:37:14 pm »
Jeśli koniecznie potrzebujesz coś powyżej 31" i problemem nie jest kasa to Hoyt ma w swojej ofercie kilka modeli o naciągach powyzej 31":
Montega (max. 32")
Pro Elite (max. 34")
Ultra Elite (max. 32")
38 Ultra (max. 32")
38 Pro (max. 32")

Także Mathews ma w ofercie łuki o DL 32": Apex, Ovation, Conquest 4
a także Bowtech.

Ale najlepiej jak przymierzysz bo ta tabela z przeliczaniem rozpietości ramiona na długość naciągu jest tylko orientacyjna.
Pozdrawiam
D.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2007, 08:44:28 pm wysłana przez Herr Otto Flick »

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2007, 11:01:00 pm »
Hej!

Ostatnia propozycja podana przez Mathewsa, czyli CSS Archery to i mój faworyt. Sam posiadam, i z powodzeniem strzelam z modelu Contender i moja długość naciągu to 32 cale, Przy rozpięrości 41 cali od osi do osi. Łuk daje się konfigurować nawet o 3 cale więcej, a jeden moduł regulujący naciąg to tylko 15$. Nowy łuk zamówiony u producenta to koszt 499$ (plus ok. 50$transport + cło i VAT), czyli docelowo około 700$. W tej chwili to około 2 tys PLN i trudno kupić inny nowy łuk za taką cenę!
Łuki CSS uchodzą (a i ja potwierdzam) za bardzo spokojne. Prawie niewyczuwalny odrzut, duża wysokość naciągu wybaczająca błędy początkującego łucznika i wspaniała precyzja wykonania.
A co do ceny, to da się "wyrwać" łuki CSS na forum archerytalk.com, w dziale kupię-sprzedam. Wtedy łuk roczny/dwuletni jesteś w stanie nabyć za około połowę ceny nowego!!! A to naprawdę silny argument.

Skąd jesteś? Ja mieszkam w Chorzowie. Jeżeli nie masz do mnie zbyt daleko to możemy się umówić i miałbyś okazję taki łuk zobaczyć i przymierzyć się do mojej długości naciągu. Miałbyś niezły punkt wyjścia do dalszych poszukiwań, bo sam jestem wysoki i w moim najbliższym otoczeniu mój naciąg jest najdłuższy.

Pozdrawiam
Maciek

jacek196

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2007, 08:19:19 pm »
Witam ponownie.
Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi dla "przedszkolaka"  :D.
Mam jedną obawę tj nie mam żadnego doświadczenia w kupowaniu z zagranicy (dużym problemem jest mizerna znajomość j. angielskiego), jednym słowem boje sie tam kupować, choć fakt że jest tam cały wachlarz modeli do wyboru czego brakuje na polskich stronach (np. luksport.pl)
Jeśli znacie jakieś zaufane źródła (zagraniczne) będę bardzo wdzięczny za namiary.

Odpowiedz dla Maćka: jestem z Opola, dzięki za tak korzystną propozycję, jakby coś to dam znać.

Pozdrowienia.

2Krl 13,15

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2007, 10:07:48 pm »
Hej!

Z Opola jest też ReAkToR, Możesz skontaktować się z nim i pogadać (spotkać) w celu nabycia pierwszej wiedzy z pierwszej ręki.
A co do języka i zakupów za granicą. Jeśli zechcesz, to chętnie Ci pomogę. Szczególy proponuję na PW.

Pozdrawiam
Maciek

ReAkToR

  • Gość
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2007, 11:38:10 pm »
tak jestem z Opola... i chętnie poznam przyszłego łucznika z Opola... podaj formę kontaktu mail GG skype?? co Ci pasuje. zgadamy się gdzieś na mieście to Ci powiem co będziesz chciał wiedzieć (albo może najpierw to co wiem).

jacek196

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 02, 2007, 01:27:57 pm »
Witam.

Odpowiedź dla reaktora: z nieba mi spadłeś, moje gg 7004065
tam sie zgadamy na konsultacje.

Ale po za tematem, znalazłem kilka terminów angielskich, których nie rozumie:
 Axle to Axle Length
 Weight
 Cam Style: Dual Cam, Single, Cam and 1/2

Bardzo bym prosił o wyjaśnienie tych wyrażeń

Pozdrawiam
Jacek
2Krl 13,15

adamc1

  • Gość
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 02, 2007, 02:01:37 pm »
 Axle to Axle - od osi do osi (bloczka w tym przypadku )
 Weight - siła naciągu
 Dual Cam - bloczki mimośrodowe symetryczne lub niesymetryczne dwustronne
 Single Cam - bloczek mimośrodowy pojedynczy po przeciwnej stronie koło
 1/2 w tym przypadku oznacza redukcję siły o 50% w czasie naciągania ( oznacza   to że działając przez system bloczków w których cięciwa jest napędem a kable wykonują prace redukcji realna moc łuku wynosi (siła naciągu x 2 x sprawność łuku
/ sprawność łuków bloczkowych jest różna i wynosi około 60 do 75% / )
Pozdrawiam

jacek196

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 02, 2007, 04:54:16 pm »
dzieki adam,

wiem że jestem marudny :)
ale co jeszcze znaczy Brace height??
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2007, 04:56:41 pm wysłana przez jacek196 »
2Krl 13,15

adamc1

  • Gość
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 02, 2007, 06:03:59 pm »
Nie bardzo jestem kompetentny aby polemizować na temat słuszności tłumaczeń ( mój angielski jest szczątkowy ) ale z punktu widzenia fizyki na pewno.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2007, 06:08:10 pm wysłana przez adamc1 »

jacek196

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 02, 2007, 07:49:43 pm »
A co myślicie o łuku bloczkowym MK-CO-004SB (http://kolba.pl/bloczkowy-mkco004sb-p-661.html)
 
lub

Kap MAXTRY (http://www.luksport.pl/sklepik/product_info.php?cPath=56_57&products_id=450)

Mają one długość naciągu 31". Nawet jeśli to będzie dla mnie za mało to rozwiązaniem bedzie strzelanie ze spustu (taki co sie owija o przedramię i wychodzi z niego rurka lub coś innego ze spustem.... pisze tak bo nie wiem jak to fachowo sie nazywa) i z tego co zaobserwowałem ta rurka ma regulowaną długość.

Kolejna sprawa:
czy ten Brace height - wysokość / odległość / cięciwy od rękojeści ma jakieś znaczenie, a jeśli ma to jakie (przepuszczam że ma), np. czy przy danej jakieś odległości cięciwy nie można juz zamontować jakiegoś konkretnego modelu celownika, podstawki pod strzałe itp. lub czy ma jakieś znaczenie dla strzelającego ze wzrostem 196 cm? (jeśli pytanie jest absurdalne to wybaczcie, ale ja tego nie czaje)

Inna sprawa:
zauważyłem że przeważnie polecacie zagraniczne sklepy, czy wy "starzy łucznicy" kupujecie łuki wyłącznie z zagranicy, czy kupowanie w Polsce jest naprawdę przepłacaniem.
Łuk który mi poleca Mathews (tj Mathews Conquest 2 za 275$) po opłaceniu cła, vat i transportu cena jest zbliżona do łuku Kap MAXTRY w luksport.pl

2Krl 13,15

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 02, 2007, 08:07:34 pm »
Ceść,

Na wspminanej wcześniej stronie www.sekcjalucznicza.pl znajduje się kilka przetłumaczonych artykułów z dziedziny fizyki i mechaniki łucznictwa. Znajdziedz tam odpowiedzi na swoje pytania i nieco więcej.

Prawidłowa długość naciągu ma wpływ na prawidłową postawę strzelca a bez tego trudno mówić o powtarzalności i dokładności.

Jeżeli 31 cali okaże się wartością zbyt małą, to nic nie wskórasz. I spustem niczego nie skorygujesz. Można oczywiście założyć dłuższą pętlę spustową na cięciwę, ale i to ma swoje granice...

Ja, przy 194cm rozpiętości ramion mam długość naciągu 32". Sądzę, że i Ty będziesz potrzebował podobnej.

Pozdrawiam
Maciek

adamc1

  • Gość
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 03, 2007, 09:26:52 pm »
Witaj Mathews mylisz pojęcia lub celowo zadajesz pytania na które znasz odpowiedz, jestem przekonany że masz wiedzę jak działa maszyna prosta zwana łukiem bloczkowym,maszyna jest prosta i jej poszczególne elementy wymyślono tysiące lat temu, natomiast połączenie tych elementów nastąpiło zupełnie niedawno, ale do rzeczy. 
Redukcja siły ( let off ) po napięciu łuku wynika z kształtu krzywek. Natomiast ja piszę o tym co oznacza według mnie system  1/2 cam.
Oznacza on ni mniej ni więcej dwukrotny uzysk siły magazynowanej w ramionach łuku, czyli realnej energii uzyskanej w wyniku naciągnięcia łuku a następnie oddanej strzale.
Bloczki służą do podniesienia energii kinetycznej strzały poprzez  zadziałanie z podwójną siłą (ale nie jest ona podwójnie oddawana /straty/ stąd elementem niezmiernie istotnym jest sprawność maszyny /łuku/) na ramiona łuku (i po zwolnieniu cięciwy odwrotnie czyli oddanie zgromadzonej energii w sprężynach jednostronnie podpartych (ramionach) poprzez cięciwę strzale) , a ich dodatkową funkcją jest redukcja siły potrzebnej do utrzymania, cięciwy po jej naciągnięciu( to z kolei realizowane jest poprzez nadanie bloczkom wyrafinowanego kształtu mimośrodowego ) . Jak wiesz część łuków jest pozbawiona funkcji (let off) redukcji siły potrzebnej do utrzymania"bloczka" w stanie gotowości do strzału.

Kontynuując odpowiedz, gdzie mamy zysk energii, skoro ruch w przeciwna stronę czyli zwolnienie cięciwy będzie odbywał się według tych samych krzywych - dodajmy czynnik czasu . Biorąc pod uwagę analogiczny łuk bez bloczków( mam na myśli łuk o tej samej sile naciągu ), czas opuszczenia okienka łuku bloczkowego przez strzałę  będzie odpowiednio krótszy  a więc prędkość przekazana strzale będzie większa.
 
Energia to masa razy prędkość do kwadratu podzielona przez dwa .
Jeżeli masę podstawimy w kilogramach a prędkość w metrach na sekundę w wyniku otrzymamy Jule

A więc magazynujemy energie w ramionach w czasie naciąganiu łuku i zadaniem projektanta łuku jest :
- sprowadzenie siły naciągu do średniej mocy człowieka ( tak zwany silnik żywy ) czyli około 300N (w przełożeniu na funty to jest około 60)
-doprowadzenie do zmagazynowania jak największej ilości energii w ramionach łuku
-zmniejszenie do minimum masy ramion oraz ich powierzchni ( bezwładność i opory powietrza )
-zmniejszenie do minimum masy bloczków ( bezwładność )
-obniżenie średnicy cięciwy ( opór powietrza ) przy jej jednoczesnej wysokiej wytrzymałości oraz nierozciągliwości
-umożliwienie łucznikowi utrzymania łuku w stanie napięcia do momentu wycelowania w możliwie dużym komforcie ( czyli to co określane jest mianem let off )
-oddanie strzale jak największej ilości ze zmagazynowanej energii poprzez nadanie jej jak największej prędkości
-wyeliminowanie jak największej ilości drgań łuku
-przesunięcie osi obrotu łuku jak najbardziej do przodu
-maksymalne oddalenie punktu podparcia strzały na podstawce od jej siodełka na cięciwie
-zminimalizowanie masy układu
-itd

niektóre z tych dążeń wzajemnie się wykluczają np. czym większa masa łuku tym mniejsze drgania lub czym mniejsza odległość strzały od punktu jej podparcia na podstawce do siodełka na cięciwie tym łatwiej uzyskać wzrost prędkości i tutaj właśnie tkwi tajemnica dobrego projektu i wyrobu ( pomijając uwarunkowania polityki rynkowej która jest nierozerwalna z zyskiem  i zastrzeżeń patentowych które trzeba jakoś ominąć :) )

A tak dokładnie to Trycon z którego strzelam ma let off 80% a Vectrix do wyboru 65%lub 75% w zależności od tego w którą dziurkę wkręci sie pozycjoner a to ilustruje poniższy wykres.



« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2007, 08:16:15 pm wysłana przez adamc1 »

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 04, 2007, 10:11:22 pm »
Witam,
Przepraszam, ze sie wcinam, ale wydaje mi sie, ze systemy Cam & 1/2 nie oznaczaja redukcji sily.
Czy nie oznacza to konstrukcji kamow w taki sposob, ze podobnie jak w lukach z jednym bloczkiem, jest tylko jeden kabel, cieciwa i  cos co jest cieciwo-kablem?
W tradycyjnym dwu- kamowym luku byly dwa typowe kable i jedna cieciwa , tutaj wyglada na to, ze jeden kabel jest inaczej prowadzony.

Troche jest na stronie: http://www.hoyt.com/products/technology.tpl?Display=camandhalf

Nie wiem, nie znam sie wiec nie krzyczcie  na mnie:)

Marek
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2007, 10:13:33 pm wysłana przez cypher »
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

adamc1

  • Gość
Odp: Gdzie znajde łuk o długości naciągu 32.5"
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 05, 2007, 01:01:32 pm »
Wykres przedstawiający działanie bloczków Hoyt'a również nie wyjaśnia istoty tego,czym jest Cam & 1/2.Publikowany jest w każdym katalogu dla zobrazowania różnic między bloczkami, w tym przypadku przy 70 # wagi i 30 calach długości naciągu.


Wykres wyjaśnia tylko i wyłącznie  siłę ciągnąca jaka należy zadziałać na  w czasie naciągania łuku w zależności od długości naciągu z uwzględnieniem zjawiska redukcji siły ( let off )

Nazwy handlowe są tylko nazwami handlowymi i tylko twórca wie do końca co one oznaczają, czasami maja być tylko chwytem reklamowym. W dobrej wierze opisałem zjawisko według mnie odpowiadające nazwie systemu przecież 2cam&1/2 może znaczyć "dwa bloczki z połową redukcji siły" lub zupełnie co innego, z mojego punktu widzenia oznacza to właśnie to i nic innego nie przychodzi mi do głowy, jeżeli ktoś sądzi inaczej to niech albo sie podzieli swoimi argumentami albo niech zostawi swoje osądy sobie.
Pozdrawiam