Autor Wątek: Łuk refleksyjny a majdan.  (Przeczytany 3632 razy)

kometes

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Łuk refleksyjny a majdan.
« dnia: Kwiecień 09, 2010, 12:44:00 pm »
Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post na tym Forum więc się przedstawię - Kamil jestem.

 Czytuję od jakiegośo czasu to forum, ale zarejestrowałem się by zadać Wam pytanie.
 Jestem posiadaczem (od wczoraj, hehe choć parę lat temu miałem refleksa) łuku Samick SKB50. Jak wielu wiadomo, ma on gumową nakładkę - rękojeść na majdan. Łuk jest symetryczny (no może nie idealnie) i nasunęło mi się pytanie, na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi.
 W którym miejscu zamocować ten majdan - tak, by po chwyceniu go ręką oś symetrii łuku pokrywała się z osią ramienia, czy tak, by po chwyceniu majdanu, strzała przechodziła przez środek łuku i opierała się na samym środku cięciwy?
 Majdan ma taki kształt że można go zamocować poniżej osi łuku i napinać łuk całkiem wygodnie, tak, że strzała przechodzi przez oś symetrii łuku.
 Na moje oko łuk będzie pracował "lepiej" - symetrycznie - jeśli to strzała będzie na środku łuku, a nie dłoń. Dobrze kombinuję?

N

  • Gość
Odp: Łuk refleksyjny a majdan.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2010, 06:47:33 pm »
Witaj

SKB jest również łukiem refleksyjnym-ściślej mówiąc jedną z kilku odmian zwaną "refleks-defleks".
Z "dobrodziejstwa" gumowej rękojeści dołączonej do tego łuku korzysta naprawdę niewiele osób- sam znam tylko jedną która jej używa  ;)

Mam dwa takie łuki ale w żadnym z nich jej nie "zamontowałem" .
Lepiej kupić sobie taśmę do owijania rakiet tenisowych albo rowerowych kierownic i na niej w odpowiedniej odległości nakleić łatkę, skórzaną, lub inną równie wytrzymałą...
Nie ma żadnych przeciwwskazań co do opierania strzały w geometrycznym środku łuku(patrząc z boku)- chociaż większość osób strzela opierając strzałę powyżej tego punktu.
Jednak pod wpływem tej asymetrii, SKB(podobnie jak i inne łuki wschodnie)ulega z czasem delikatnej deformacji-traci symetrię(patrząc z boku).
Strzelanie "ze środka" praktycznie nie powoduje podobnej "reakcji"...a jeśli nawet tak, to przynajmniej nie w takim natężeniu...
Sam również strzelam tym "sposobem" i nie mam zastrzeżeń...

Oczywiście strzały pod SKB powinny posiadać pierzaste lotki-Te gumoplastikowe nie nadają się...

pozdr

PS
SKB to łuk tradycyjny a nie klasyczny  ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2010, 07:51:14 pm wysłana przez N »