Autor Wątek: Siła naciągu  (Przeczytany 20323 razy)

chomik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
Siła naciągu
« dnia: Listopad 04, 2009, 10:50:43 pm »
Jaką minimalną siłę naciągu musi mieć łuk aby strzała dolatywała bezproblemu do tarczy oddalonej o 90 m ??? Oczywiście trzelając z założonym celownikiem.

paskud

  • Gość
Odp: Siła naciągu
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2009, 11:08:00 pm »
Myślę, że taką samą jak bez założonego celownika.  ;D
Pzdr,
Michał

lucznikruda

  • Gość
Odp: Siła naciągu
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2009, 11:20:26 pm »
Moim zdaniem jest to bezsensu pytanie, albo je bardziej sprecyzuj o co Ci chodzi. Czy chcesz  celnie strzelać czy tylko trafić w cel?

p.s.
Z apacza też można trafic w mate celują w niebo ;)

lucznikruda

  • Gość
Odp: Siła naciągu
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2009, 11:33:22 pm »
Jeżeli chodzi o celność to im twardszy łuk(do odpowiednich granic) tym celność lepsza.

chomik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Siła naciągu
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2009, 09:12:30 pm »
Pytanie jest proste i określone.
Celownik ma ograniczony zakres podnoszenia czy opuszczania scopa, czy jak to się nazywa. Jeśli oczko obniżymy maksymalnie na dół i będziemy celować w środek tarczy to strzelając z apacza czy innych słabych łuków czy ramion, strzała nigdy nie doleci do tarczy na 90 metrze.
Jeśli nie możemy juz niżej obniżyć celownika to musimy zmienić ramiona na twardsze.
Przykładowo, nie wiem czy tak jest ale to przykład: strzała wypuszczona z łuku o naciągu 9 kg doleci do tarczy oddalonej maksymalnie o 20 m, naciąg 12 kg zwiększy dystans do 30 m.
Zwiększając siłę naciągu dojdziemy do 90 m i właśnie tej informacji potrzebuję.

I jeszcze proszę powiedzcie, jakie najtwardsze ramiona, dostępne w sprzedaży, można założyć do łuku olimpijskiego?

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Siła naciągu
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2009, 12:12:48 am »
...I jeszcze proszę powiedzcie, jakie najtwardsze ramiona, dostępne w sprzedaży, można założyć do łuku olimpijskiego?
Zdaje się że 44#

Zresztą to czy punkt trafienia pokryje się z punktem celowania na jakimkolwiek dystansie nie jest tylko kwestią siły naciągu ale również innych czynników, np.sprawności ramion,rodzaju strzał ich parametrów a nawet cięciwy(im mniej rozciągliwa tym większa prędkość strzały i bardziej wypłaszczona parabola-co powoduje obniżenie punktu celowania)...
Olimpijczycy zazwyczaj nie strzelają z łuków silniejszych niż 35-40#(nowoczesne materiały kompozytowe zastosowane w ramionach zapewniają wysoką sprawność i dynamikę łuku) a ich strzały to niemal "druciki" w porównaniu ze strzałami np. do 3D (zwykle o średnicy 5/16" lub nawet więcej).
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2009, 12:15:41 am wysłana przez N.E.M.O »

paskud

  • Gość
Odp: Siła naciągu
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2009, 01:17:26 am »
[...]
Jeśli nie możemy juz niżej obniżyć celownika to musimy zmienić ramiona na twardsze.
[...]
Albo zmienić strzałę na lżejszą (o mniejszej wartości grs/inch).

A żeby jeszcze Ci utrudnić rozważania, to podpowiem, że wielkości okienek (zakresu przesuwania góra/dół) celownika też nie są wszędzie identyczne.

Ściągnij OnTarget2 i tam znajdziesz odpowiedź na pytanie (niedługo chyba do Pinwheel napiszę o nagrodę za promowanie produktu ;D ).

lucznikruda

  • Gość
Odp: Siła naciągu
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2009, 05:36:09 pm »
Teraz bardziej sprecyzowałeś pytanie. Ale i tak za mało informacji podałeś. Kol. NEMO napisał, że to zależy od wielu czynników równie ważnych jak siła naciągu. Pozatym zmiana siły naciągu idzie w parze z zmianą parametru strzał. Co do tych czynników potrzebne jest info o całym twoim sprzęcie: Łuk, strzały(parametr i długość).
Tak na marginesie się zapytam dlaczego akurat 90m i na jakiej maksymalnej odległości strzelałeś?? Zapewne jeszcze nie strzelałeś na tej odległości i nie masz pojęcia jak trudna jest to odległość dla łuków klasycznych. Ta odległość nie wybacza nawet najmniejszego błędu w technice. Małe zawachanie i możesz w tarcze nie trafić.

p.s. Jest jeszcze jeden sposób gdy zabraknie Ci skali na celowniku a dalej w mate nie trafiasz. Można cały celownik założyć tak by skala z przeziernikiem znajdowała się za łukiem a nie przed łukiem. To jest już takie ostateczne wyjście ale da się tak strzelać.

chomik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Siła naciągu
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2009, 12:42:08 am »
Zgadza się, nie strzelałem na dystansie 90 m, maksymalnie na 30 m a zazwyczaj na 18 m. Chciałbym spróbować.
N.E.M.O. zasadniczo odpowiedział na moje pytanie. Dzięki !

lucznikruda

  • Gość
Odp: Siła naciągu
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 08, 2009, 09:51:50 am »
Spróbować zawsze możesz ale zobaczysz, że szybko zrezygnujesz z tej odległości. Spróbuj jeszcze 50 m i 70 m. Dla mnie 70 m to najlepsza odległość :)

Wookie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: Siła naciągu
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 09, 2009, 06:55:44 pm »
Witam.

Strzelam z: Polarisa 32#, Beman Carbon Flash, mój naciąg to 27", celownik cartel alu midi. Kliker. Cięciwa Dacronowa. Stabilizator Cartel Carbon Pro Gold + tłumik. Podstawka, button (już miałem to dokręciłem ale w tym sprzęcie nie jest wymagany)  I z 50m spokojnie można strzelać. Po przesunięci szyny celownika o jedno oczko do siebie i o odpowiednim obniżeniu przeziernika strzelanie z 70 metrów jest jak najbardziej możliwe. 

Jednak aby stale trafiać w cel o średnicy 80cm trzeba naprawdę dużo celować i jak LucznikKruda napisał nie popełniać żadnych błędów.

Posłużę się własnym doświadczeniem: W wakacje mając czas strzelałem przez dwa miesiące niemalże codziennie. Efektem było w ostatnich dwóch tygodniach następnego miesiąca stałe trafianie z odległości 70 metrów właśnie w kwadracik 80cmX80cm. Jednak po 1 miesiącu przerwy zdarzają się problemy przy 40 metrach.

Łucznictwo klasyczne jest bardzo wymagające.

Pozdrawiam

Adam