Autor Wątek: strzelanie na betonie a strzały ;)  (Przeczytany 3909 razy)

Panda

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
strzelanie na betonie a strzały ;)
« dnia: Listopad 08, 2009, 11:24:33 am »
Witam, jestem zmuszony do strzelania na betonowym podłożu ;) Strzelać będą początkujący łucznicy, więc pewnie nie jedna strzała uderzy o beton. Strzelanie będzie się odbywać z tradycyjnego łuku o słabym naciągu (np 12kg).
Mam nadzieję, że wklejam topic we właściwym dziale- wychodzę z założenia, że łucznicy klasyczni mają największe doświadczenie z różnego rodzaju halami.

1) Przede wszystkim mam pytanie, czy lepiej kupić więcej tanich strzał czy też mniej, ale bardziej wytrzymałych?

2) Chciałbym strzelać drewnianymi, ale może aluminiowe czy karbonowe będą bardziej wytrzymałe?

3) Czy macie pomysł na jakieś szybkie zabezpieczenie betonu by nie mordował strzał? :)

Z góry dzięki za odpowiedzi!

paskud

  • Gość
Odp: strzelanie na betonie a strzały ;)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2009, 08:13:31 pm »
Hm, w sumie jest jeszcze jeden aspekt na który trzeba byłoby zwrócić uwagę.

Strzały z włókna węglowego przy zderzeniu z czymś twardym mogą popękać. Kolejny strzał z popekanej strzały karbonowej ze sporym prawdopodobieństwem skończy się u chirurga. Aby tego uniknąć trzeba byłoby za każdym razem sprawdzać strzałę, która spotka się z twardym podłożem. Że będą strzelać początkujący, to najprędzej będzie to ciężar, który obciąży Ciebie jako prowadzącego zajęcia. Nie wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem. Drewniane również nie wydają mi się zbyt bezpieczne, bo też mogą skończyć żywot w formie gustownego jeżyka w czyjejś ręce. Tak więc, wybór padłby tutaj na aluminiowe, które trzeba byłoby niestety prostować.
No, ale jak ktoś już nauczy się na tyle, że będzie trafiał za każdym razem w tarczę, to, jak zauważył N.E.M.O. węglowe byłyby najtrwalszym rozwiązaniem.

Przy strzelaniu początkujących strzały najczęściej jednak zderzają się ze ścianami niż podłożem i myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby w pierwszej kolejności je zabezpieczyć. Na forum Reaktor już pisał, że tańszym odpowiednikiem siatek zabezpieczających może być jakiś rodzaj geowłókniny:
http://www.forumlucznicze.pl/tematy-związane-ze-sprzętem/strzelanie-na-hali-t164.0.html;msg1139#msg1139

W podłogę naprawdę trudno jest trafić - byłem parę razy na zajęciach gdzie kilkuletnie dzieciaki wypuszczały swoje pierwsze strzały z apaczy. Najczęsciej trafiały w strzałochwyt a w najgorszym wypadku strzała zatrzymywała się na siatce. Z tym, że nie każe im się strzelać na odległość przerastającą ich możliwości. Jeden tor na 10/15m dla totalnych żółtodziobów, drugi tor na 25/30m dla tych zaawansowanych.

Pozdrawiam,
Michał



« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2009, 08:19:57 pm wysłana przez paskud »

lucznikruda

  • Gość
Odp: strzelanie na betonie a strzały ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2009, 08:47:48 pm »
Tak naprawde to przy tak słabych łukach to bez znaczenia jakich strzał się użyje, co innego przy mocnych łukach. Dla początkującyh zawodników nie mam sensu inwestować w dobre strzały. Ja dla swoich będe kupował Easton Jazz bądź Beaman Carbon Flash. Strzały tanie i łatwe w naprawie.


Panda

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: strzelanie na betonie a strzały ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2009, 10:06:19 pm »
Czy strzały aluminiowe wyginają się od samego strzelania w tarczę słomianą czy tylko od kontaktu z twardszą powierzchnią? Jak wygląda proces prostowania takich strzał? Strzelam tylko drewnianymi więc jestem zielony w tym temacie:)

lucznikruda

  • Gość
Odp: strzelanie na betonie a strzały ;)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2009, 08:06:27 am »
Jeżeli dobierzesz odpowidni parametr strzał do łuku to nie powinno być problemu.
W kontakcie z betonem strzały aluminiowe nie zawsze się krzywią, czasami wystarczy wymienić grot, który się skrzywi lub stępi.