Autor Wątek: Dobór strzał do łuku.  (Przeczytany 17130 razy)

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 05, 2009, 08:55:15 pm »
Argument o tym, że aluminiowe są zdrowsze jest nie do konca prawdziwy - po prostu nie należy mieć strzały lżejszej niż 5 grainów na funt naciągu.

Nie wolno mieć strzały lżejszej niż 5gn/lb bo można stracić gwarancję na łuk.W przypadku łuków tradycyjnych ograniczenie wynosi 8gn/lb.Im cięższa strzała  tym mniejszą część energii pochłania łuk i wychodzi mu to na zdrowie.Takie jest prawo zachowania energii.



paskud

  • Gość
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 05, 2009, 09:31:19 pm »
Argument o tym, że aluminiowe są zdrowsze jest nie do konca prawdziwy - po prostu nie należy mieć strzały lżejszej niż 5 grainów na funt naciągu.

Nie wolno mieć strzały lżejszej niż 5gn/lb bo można stracić gwarancję na łuk.W przypadku łuków tradycyjnych ograniczenie wynosi 8gn/lb.Im cięższa strzała  tym mniejszą część energii pochłania łuk i wychodzi mu to na zdrowie.Takie jest prawo zachowania energii.
To w takim razie stalowe powinny być super. Będą cięższe od aluminiowych no i nie będą się tak giąć  :P

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 05, 2009, 10:59:11 pm »
Rekordy swiata w strzelaniu z łuku na odległość są ustanawiane przy użyciu strzał stalowych.Promieniami są specjalne cienkościenne stalowe rurki.Tak że stalowe nie znaczy że muszą być cięższe.                       
Ja tylko dzielę się swoim doświadczeniem i mówię o strzałach dostępnych na rynku a prawa przyrody nie ja ustanawiałem.

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 05, 2009, 11:17:45 pm »
Cytat: Paskud
Na klejeniu strzał samemu wiele się z ceny nie uszczknie. Przy tuzinie to może zostanie Ci na jakiś czteropak piwa...

Cenniki cennikami ale chociażby w teorii wygląda to tak :

Easton Power Flight 12 szt.

Gotowe- 264 pln/12 = 22 pln szt.
Złożone samodzielnie - 224,4 pln/12 = 18.7 pln szt.

Może i różnica 40 złotych nie jest wielka ale zawsze to dwie kompletne strzały "gratis"

A propos stalowych strzał...Używano ich już wieleset lat temu w Indiach ...nazywały się NARACA...

pozdr

« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2009, 11:38:37 pm wysłana przez N.E.M.O »

vince

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 06, 2009, 02:16:05 am »
Nigdy nie uzywalem  Super Slam XX78 , ale opinie uzytkownikow sa bardzo pozytywne. Cena jednak tak nie wyglada  - $100.00 za 12szt - za te pieniadze mozna dostac  2 1/2 tuzina EASTON FALL STALKER  $40.00 za 12 szt , lub 2 tuziny CABELA'S CARBON ARROW  $45.00 za 12szt.
Ceny w Polsce pewnie nie sa porownywalne , ale mysle ze sa proporcjonalne - koledzy juz ten problem poruszyli.

Lonm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 10, 2009, 01:56:36 pm »
Zwracam sie z kolejną prośbą, otóż ostatnio nabyłem nowy łuk ( jak widać w podpisie) i mam taki oto problem. Posiadam strzałki beman ics bh 340' i za żadne  skarby nie mogę uzyskać czystej przestrzeliny. Ustawienie góra, dół jest w porządku natomiast na boki niezależnie od tego jak bym kręcił podstawką to zawsze otrzymuję prawe rozdarcie. Co ciekawe jak skróciłem jedną strzałę na tyle żeby dało się z niej strzelic rozdarcie było krótsze. Czy to może być oznaka że te strzałki mogą być za miękkie.  ???

Pozdrawiam
Jarek
Łuk: Mathews Monster 70#
Podstawka: NAP Quik Tune Smart Rest
Celownik: G5 Optix XR 2
Stabilizator: Doinker BF11
Peep: G5 Meta Magnesium

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 11, 2009, 02:18:17 pm »
Jeśli długość Twoich strzał jest dobrze dobrana to nie powinny być zbyt miękkie(za to łuk jest b.szybki  i pewnie mocno "ugina" strzały)...spróbuj założyć lżejszy grot...(możesz również zastosować offset-lotki klejone pod kątem, albo po prostu dłuższe lotki)

pozdr

Lonm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 11, 2009, 08:15:16 pm »
Strzały mam przycięte na 29' bo zostały mi po poprzednim łuku, aktualnie przestawiłem się na krótszy naciąg. Początkowo próbowałem z tymi strzałami ale bez skutku, więc skróciłem jedną o cal i co ciekawe rozdarcie się zmniejszyło z około 4 do 2 cm. Aktualnie nie posiadam żadnych lżejszych grotów żeby to sprawdzić, zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem nie była by zmiana strzał na twardsze np 300  ???

pozdro
Łuk: Mathews Monster 70#
Podstawka: NAP Quik Tune Smart Rest
Celownik: G5 Optix XR 2
Stabilizator: Doinker BF11
Peep: G5 Meta Magnesium

Iras

  • Stowarzyszenie
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 11, 2009, 08:34:29 pm »
 Z tego co piszesz wychodzi że strzały są za miękkie. A próbowałeś zmniejszyć siłę naciągu na poniżej 70#??

Diamond Marquis Mathews Monster

Lonm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 11, 2009, 08:46:59 pm »
Nie próbowałem, ale czy przy takim rozdarciu jestem wstanie aż tyle poprawić ? Nie mniej jednak jutro może coś jeszcze popróbuje. Dzieki

pozdrawiam
Łuk: Mathews Monster 70#
Podstawka: NAP Quik Tune Smart Rest
Celownik: G5 Optix XR 2
Stabilizator: Doinker BF11
Peep: G5 Meta Magnesium

Iras

  • Stowarzyszenie
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 11, 2009, 09:33:13 pm »
 Ja również będę jutro próbował z nowym monsterem 80#  ;D
Diamond Marquis Mathews Monster

Lonm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 11, 2009, 10:14:56 pm »
o jej... to ja mam problem z doborem strzał do 70# to jakich strzał ty będziesz musiał uzywać  ;D

pozdrawiam
Łuk: Mathews Monster 70#
Podstawka: NAP Quik Tune Smart Rest
Celownik: G5 Optix XR 2
Stabilizator: Doinker BF11
Peep: G5 Meta Magnesium

kissielec

  • Gość
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 11, 2009, 10:54:02 pm »
Wg mnie, dla agresywnej krzywki (typu X-Hard) i 70# naciągu, mało prawdopodobne by pasowała strzała bardziej miękka niż 300. Po odpuszczeniu siły do 65-67# powinna pasować 340-tka.
(wykluczam oczywiście strzały dłuższe niż wg AMO)

Ponadto polecam użycie programu: http://www.pinwheelsoftware.com/sfa.aspx
Na moich łukach sprawdza się bardzo dokładnie, o ile precyzyjnie wprowadzę dane łuku i strzały (nie wyłącznie na podstawie danych fabrycznych, tylko w większości - własnych, precyzyjnych pomiarów). Po zabawie z programem, nie muszę potem godzinami ładować w papier by coś wyregulować. W zasadzie wystarczy kilka strzałów sprawdzających.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2009, 02:57:27 pm wysłana przez kissielec »

Iras

  • Stowarzyszenie
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 13, 2009, 01:41:33 pm »
 Przy 80# mogę zastosować Axis fmj dangerous game 250 i 650gr :)
 Czekam jednak na GG 300 wydaje mi się że powinny dać radę
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2009, 02:38:44 pm wysłana przez Iras »
Diamond Marquis Mathews Monster

Lonm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 13, 2009, 07:59:42 pm »
Cytuj
Ponadto polecam użycie programu: http://www.pinwheelsoftware.com/sfa.aspx
dzięki wielkie, tego mi było trzeba  ;)

Cytuj
Czekam jednak na GG 300 wydaje mi się że powinny dać radę
oby... z programu do którego podał link kissielec wyszło że powinienem użyć strzal o par. 300

dzięki i pozdrawiam
Łuk: Mathews Monster 70#
Podstawka: NAP Quik Tune Smart Rest
Celownik: G5 Optix XR 2
Stabilizator: Doinker BF11
Peep: G5 Meta Magnesium