Autor Wątek: Dobór strzał do łuku.  (Przeczytany 17116 razy)

matrix

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 282
Dobór strzał do łuku.
« dnia: Wrzesień 29, 2009, 06:49:07 pm »
Witam!
Mam taki problem z doborem strzał!
Posiadam łuk Cobra o sile naciągu 60LBS długość naciągu to 28-30cali.
I niewiem jakich strzał mogę do tego łuku używać ponieważ jestem początkującym łucznikiem i bardzo proszę o radę.

Zgóry dziękuję za odpowiedz!
Łuk-  Bowtech RPM 73,2# 28''
Celownik- Viper Predator Micro Realtree 5 pin
Podstawka- Quad HDX
Strzały- Axis N-Fuse 300 26,2''
Stabilizator- Latarka Nitecore CG6 Green
Spust- T.R.U Ball Hornet
Dalmierz- Bushnell Tour V2
Camera Shot Track HD

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2009, 09:24:29 pm »
Jak przeglądałeś to forum to już wiesz co myślimy o tym łuku.
Nikt chyba na podstawie własnych doświadczeń Ci nie podpowie i nie da recepty na powtarzalne strzelanie.
Zacznij od początku czyli od zakupu ŁUKU, bo to co masz łukiem nie jest.
Smutne ,ale prawdziwe.....
A wracając do tematu czyli strzał odpowiedż: może eastony Powerflighty 340 dłuższe od długości naciągu Cobry.
Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2009, 09:39:51 pm »
witam
do 60# to 400-ki będą chyba dobre.
ale zgadzam się z tym co powiedział tomo i myślę, że szkoda psuć strzał na takim "sprzęcie".
kup łuk a wtedy chętnie tobie pomogą koledzy z tego forum bo teraz szkoda czasu i nerwów.
pozdrawiam ;)
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

lucznikruda

  • Gość
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2009, 11:17:09 pm »
Cobra to nie jest dobry sprzęt to taki "apacz" wśród bloczków. Oczywiście da się z niego strzelać- na początek. Później i tak będziesz musiał pomyśleć o zmianie na lepszy, oczywiście jak będziesz chciał celnie strzelać.

vince

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 03, 2009, 02:27:33 am »
matrix - nie przejmuj sie wypowiedziami kolegow -  oni juz zapomnieli o swoim pierwszym luku i o czym marzyli kilka lat temu. Kazdy luk jest dobry  , w szczegolnosci jezeli jest to Twoj pierwszy luk - nawet nie jest wskazane zaczynac  strzelanie od nowoczesnego /szybkiego bloczka , ktory malo wybacza i wymaga juz pewnych umiejetnosci strzeleckich. Nie kupuj nic drogiego  , mysle ze aluminiowe  np; EASTON  2315  powinny byc OK!
Powodzenia i przyjemnej zabawy !!!
   Vince

matrix

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 282
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 03, 2009, 08:23:04 am »
Dięki za dobre słowo vince.
A co myślicie o kupnie strzały Easton super slam XX78? Czy będzie to dobry zakób jak to tego łuku ???
Łuk-  Bowtech RPM 73,2# 28''
Celownik- Viper Predator Micro Realtree 5 pin
Podstawka- Quad HDX
Strzały- Axis N-Fuse 300 26,2''
Stabilizator- Latarka Nitecore CG6 Green
Spust- T.R.U Ball Hornet
Dalmierz- Bushnell Tour V2
Camera Shot Track HD

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 03, 2009, 10:06:41 am »
Parametr 2315 to odpowiednik 340 więc do Cobry to jest na pewno nie dobry.
Cobra wg producenta ma prędkość wylotową około 206fps i do tego soft cam.
Siła naciągu nominalna to 55# ale bardzo nie trzymają się te łuki nominalnych danych. Selektory pokazują 500 (dla alu to 2016).
Inna sprawa że na tym łuku możesz nigdy nie osiągnąć prawidłowej przestrzeliny...

vince

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 04, 2009, 04:11:57 pm »
matrix  - dobor sztywnosci strzaly strzaly jest skomplikowany i nie zawsze zgadza sie z tym co proponuja selektory.  Pierwsze strzaly przeznaczone sa do zgubienia i polamania - kup wiec najtansze co jest w sklepie ( tylko nie drewniane ) - nie wiem co jest oferowane w kraju . Dobierz tylko dlugosc strzaly  3 - 5 cm poza podstawke ( oczywiscie  przy pelnym naciagu ).
Vince

matrix

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 282
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 04, 2009, 07:11:15 pm »
Jak sądzisz VINCE czy strzała Easton Super Slam XX78 jest dobra?
Pozdrawiam MATRIX
Łuk-  Bowtech RPM 73,2# 28''
Celownik- Viper Predator Micro Realtree 5 pin
Podstawka- Quad HDX
Strzały- Axis N-Fuse 300 26,2''
Stabilizator- Latarka Nitecore CG6 Green
Spust- T.R.U Ball Hornet
Dalmierz- Bushnell Tour V2
Camera Shot Track HD

lucznikruda

  • Gość
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 04, 2009, 10:43:10 pm »
Zgadzam się z tym co napisał kolega Vince. Jeżeli jesteś początkującym łucznikiem to nie ma sensu inwestować w droższe strzały bo i tak napewno albo je poniszczysz albo zgubisz. Pozatym nie masz dobrego łuku i dobór odpowiednich strzał bedzie bardzi ciężki. Mógłbym Ci polecić strzały Power flighty są to bardzo tanie strzały jak na swoją klasę. W centrum łuczniczym kosztowały 20 zł za sztukę(kompletną), nie wiem jak w innych sklepach.

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 05, 2009, 10:53:25 am »
zależy jaki rodzaj łucznictwa preferujesz.
ja strzelam głównie po lasach więc używam Power Flightów. tak jak napisał łucznikruda one przyzwoicie latają i nie są przesadnio drogie. ja po przeciętnym strzelanku w lesie mam średnio 20% ubytku w kołczanie ;D więc nie mogę sobie pozwolić na promienie po 100 zeta lub droższe. tarczowcy jednak takowe posiadają.
do twojego ''equipmentu'' łuczniczego nie przesadzaj z cenami strzał, tylko oszczędzaj na promieniach na rzecz lepszego łuku na przyszłość. ;)
pozdro
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

matrix

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 282
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 05, 2009, 04:14:37 pm »
Kolejne z mojej strony pytanie?Strzała Easton super slam kosztuje w sklepie luksport 28zł czy ta strzała może się nadać do strzelać 3D? I czy ktoś już ją wyprubował?
Pozdawiam MATRIX :)
Łuk-  Bowtech RPM 73,2# 28''
Celownik- Viper Predator Micro Realtree 5 pin
Podstawka- Quad HDX
Strzały- Axis N-Fuse 300 26,2''
Stabilizator- Latarka Nitecore CG6 Green
Spust- T.R.U Ball Hornet
Dalmierz- Bushnell Tour V2
Camera Shot Track HD

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 05, 2009, 04:37:55 pm »
Do strzelania w terenie lepsze będą strzały z włókien węglowych; są wytrzymalsze a przede wszystkim nie gną się - tak jak strzały aluminiowe, m in. Super Slam...
Raz wygięta strzała aluminiowa (a potem ręcznie prostowana) nigdy już nie będzie tak prosta jak na początku...a wtedy o celności i jakiejkolwiek powtarzalności można zapomnieć(chyba że-w co wątpię-Ci na niej nie zależy)...

Przychylam się do opinii kolegów, proponujących strzały Easton Power flight...
To bardzo dobre strzały za rozsądną cenę
-koszt jednej to 25 pln (wg. sklepluczniczy.pl)
Cenę jednostkową można oczywiście jeszcze obniżyć jeśli każdą z nich złożysz z części...

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 05, 2009, 08:20:30 pm »
Cześć!
No to i ja dorzucę swoje "trzy grosze". Do treningu używam strzał aluminiowych 2117-GAmegetter II. 28"do bloczka(Mathews,60# baaaardzo agresywna krzywka )oraz 31" do Samicka Stingray 50#.Mam jeszcze strzały z przed 4lat.Strzały aluminiowe lubią się giąć,ale można zrobić bardzo prosty przyrząd,którym można je prostować w nieskończoność z dokładnością 0.1mm.Poza tym strzały aluminiowe są cięższe co zdecydowanie zdrowsze jest dla łuku. Strzały karbonowe-słynny "PowerFlight" bywa krzywy już przy zakupie , wyprostować się nie da i potrafi pęknąć w bardzo dziwnych miejscach.Fakt niezaprzeczalny że carbony są celniejsze.Trenuję aluminiowymi na zawody jadę z carbonami.

paskud

  • Gość
Odp: Dobór strzał do łuku.
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 05, 2009, 08:40:51 pm »
[....]
Przychylam się do opinii kolegów, proponujących strzały Easton Power flight...
To bardzo dobre strzały za rozsądną cenę
-koszt jednej to 25 pln (wg. sklepluczniczy.pl)
Cenę jednostkową można oczywiście jeszcze obniżyć jeśli każdą z nich złożysz z części...
W cennikach wszystko wygląda dobrze. Za to w praktyce z dostępnością jest różnie. Ja strzelałem z Beman ICS Energy. Drugie to były właśnie PowerFlighty ale nie pasują mi. Chciałem zamówić jeszcze trochę ICS Energy, ale termin realizacji zamówienia jest chyba równie daleki jak Boże Narodzenie ;) Być może ja mam pecha, ale w moim przypadku dobór strzał do łuu wygląda mniej więcej tak:
 - poważyć inserty, groty, lotki, nock itd.
 - wpisać to wszystko do OnTarget2 i przeliczyć wymagany spin
 - wyszukanie w shaft selectorach konkretnego promienia
A potem zaczynają się schody - mam kilka propozycji i muszę negocjować ze sklepem co jest na stanie, co będzie w niedalekiej przyszłości a o czym lepiej zapomnieć...

Strzały aluminiowe są dobre do bowhuntingu bo są cięższe i mają większy pęd (większą penetrację). Ale, jak Nemo słusznie pisze, gną się i to ich największa wada. Jeżeli nie zależy Ci na tym, żeby wbijały się w cel aż po lotki i nie chcesz trenować bicepsów przy wyciąganiu ich ze strzałochwytu to ja nie widzę argumentu za używaniem. Argument o tym, że aluminiowe są zdrowsze jest nie do konca prawdziwy - po prostu nie należy mieć strzały lżejszej niż 5 grainów na funt naciągu.

Na klejeniu strzał samemu wiele się z ceny nie uszczknie. Przy tuzinie to może zostanie Ci na jakiś czteropak piwa...