Autor Wątek: Nie umie ustawić celownika. Proszę o pomoc.  (Przeczytany 21024 razy)

ulin

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Nie umie ustawić celownika. Proszę o pomoc.
« dnia: Sierpień 15, 2009, 12:06:40 am »
WItam.

Kupiłem sobie celownik CARTEL do łuku SAMICK POLARIS, z którego do tej pory strzelalem metodą "po grocie" i jest problem!

Nie potrafię ustawić celownika.

Teoria jedno a praktyka swoje. Jeżeli przeziernik celowniak mam ponad grotem strzały wówczas strzała leci prosto pod cel - czyli wbija się w ziemię, a jeżeli ustawię przeziernik pod grotem wówczas nijak pasuje to do teorii, a poza tym zasłaniam przeziernik dłonią , która trzyma majdan.

Bardzo proszę o pomoc, bo jestem kompletnie zielonyw tej dziedzinie, przeczytalem mnóstwo stron internetowych, forów dyskusyjnych i to tylko jeszce bardziej mnie zdezorientowało.

jak mam ustawić celownik żeby z odległości 20 - 30 metrów trafiać w cel?
jak celować?
jakie korekty?

ja naprawdę nie mam o tym pojęcia więć bardzo proszę o radę - instruktaż.

POZDRAWIAM
Piotrek.

streptomycyna

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Nie umie ustawić celownika. Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 15, 2009, 07:47:10 am »
Prawdopodobnie ciągniesz strzałę w kierunku oka. Dla takiego naciągu nie ma dobrego ustawienia celownika (musiałby być pod strzałą, czyli niewidoczny). Gdy strzelasz z celownikiem ciągnij strzałę w stałe, wygodne miejsce w okolice brody i szyi (kilkanaście centymetrów poniżej oka). Celownik ustaw wstępnie kilka centymetrów nad podstawkę i... teoria zacznie się sprawdzać.

ulin

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Nie umie ustawić celownika. Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 15, 2009, 12:16:43 pm »
Tak. Rzeczywiście dociągałem nasadkę strzały w okolice ust, ale problem z celowaniem przez przyżądy nadal istnieje - nadal strzała wogóle nie trafia w cel tylko jakieś 7 metrów przed nim wbija się w ziemię. Dla jasności podam, że strzały są drewniane, a celem jest zwinieta w bołdę słoma na polu. Cel jest raczej naprawdę sporych rozmiarów, a mimo to z celownikiem nawet w niego nie trafię.

Ustawiam się naprzeciwko celu, zakładam strzałę na cięciwę pod kątem prostym do osi ramion i majdanu, ręka z łukiem i ręka, którą naciągam cięciwę po naciągnięciu tworzą jedną linię (teraz już naciągam strzałę pod brodę), celownik ustawiony kilka centymetrów nad podstawkę. Po strzale obserwuję piękny i krótki lot strzały prosto w ziemię.

Nie wiem... to zaczyna się robić frustrujące.

adamc1

  • Gość
Odp: Nie umie ustawić celownika. Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 15, 2009, 01:10:14 pm »
wstaw jakieś zdjęcia ( jak strzelasz ) opisz jaka masz konfigurację sprzętu   

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Nie umie ustawić celownika. Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2009, 05:26:15 pm »
...W przypadku niezbyt silnych łuków,celownik często"przekłamuje" odległości.
Spróbuj maksymalnie obniżyć "szpilkę"celownika i obserwuj efekt strzału, strzelając np.z 20 metrów...jeśli wciąż będziesz trafiał zbyt nisko-stopniowo zmniejszaj dystans do chwili w której Twój cel znajdzie się w zasięgu a punkt trafienia pokryje się z punktem celowania...(za każdym razem celuj w ten sam punkt)
Poprawki boczne:
"Podążaj za błędem"; np.trafienia układają się na lewo od punktu celowania-wysuń "szpilkę" bardziej w lewo; jeśli układają się na prawo-wsuń "szpilkę" w prawo...oczywiście o tyle i tak długo aż uzyskasz właściwe trafienie.
 

PS
To że używasz strzał drewnianych,również nie jest bez znaczenia...
PS2
wstaw jakieś zdjęcia ( jak strzelasz ) opisz jaka masz konfigurację sprzętu  

Pozdr
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2009, 06:18:13 pm wysłana przez N.E.M.O »

ulin

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Nie umie ustawić celownika. Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 15, 2009, 10:20:14 pm »
Więc co się tyczy łuku:
SAMICK POLARIS
długosć cięciwy - 68"
twardość - 22 LBS
 
link - http://www.bron.pl/content/view/full/65307
link - http://www.e-luk.pl/sportowy-polaris-p-119.html

celownik CARTEL

link - http://www.e-luk.pl/celownik-cartel-junior-p-37.html

Jest lepiej i to dzieki Waszej pomocy. Na małych odległościach 15 - 20 metrów zacząłem trafiac w bołdę w okolicach "tam gdzie celuję". Głównym błędem jaki popelnialem byla moja postawa - co wynika z braku doświadczenia - nasadkę strzały miałem za wysoko przy twarzy.
Nie udało mi się natomiast zrozumieć jak działa ten celownik (chodzi o tą podziałkę, która się na nim znajduje). Czy jest to podziałka jakaś konkretna odpowiadająca odległości rzeczywistej, czy po prosty jest to atrapa, która przydaje się jedynie kiedy z łuku kożysta więcej niż jedna osoba.

Nie wiem czy dobrze myślę, ale odległosć rzeczywistą łucznik -> cel pewnie nijak przedkłada się na tą podziałkę?

Czy jest wzór o ile jednostek miary trzeba opuścić przeziernik wraz ze wzrostem odległości do celu?

Czy mając celownik ustawiony na określoną odległosć (20m) i chcą następnego dnia strzelać na większy dystans trzeba zaczynać ustawianie od nowa (celownik jednopinowy)?

Czy przy odleglościach rzędu 30m - 40m wystarczy samo obniżenie przeziernika na szynie, czy dodatkowo korekta żeby zwiększyć parabolę lotu?

Pytam o te odległości, bo strzelanie z 15 metrów nie jest takie fajne jak ze znacznie większej odległości  :D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2009, 10:23:36 pm wysłana przez ulin »

adamc1

  • Gość
Odp: Nie umie ustawić celownika. Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 15, 2009, 10:46:33 pm »
Podziałka jest orientacyjna, zacznij od postawy, ogólna zasada jest taka strzała poniżej celu przeziernik w dół strzała w lewo przeziernik w lewo i analogiczne góra i prawo, poza tym wystarczy że postawa i długość naciągu będą zawsze  takie same. Pozdrawiam Adam

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Nie umie ustawić celownika. Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 15, 2009, 10:49:57 pm »
Hej

Te 22 funty to faktycznie nie za wiele ;)
Co do podziałki-to jest ona raczej atrapą(przynajmniej w takich celownikach i przy takich naciągach);co najwyżej może Ci ona pomóc w zapamiętaniu dobrego ustawienia pinu.
Tak więc z odległością rzeczywistą nie ma ona nic wspólnego ;)
Niestety nie istnieje wzór o który pytasz-musisz ustalić wszystko w drodze eksperymentów...
Jeśli chcesz zmienić odległość np.z 20 na np.40 metrów to przy celowniku sportowym(myśliwskie są wielopinowe) będziesz musiał ponownie regulować ustawienie przeziernika(ale tym razem już tylko w pionie).
Dobre ustawienie pinu możesz sobie zaznaczyć albo gdzieś zapisać.

Co do strzelania z większych odległości przy użyciu celownika: Zrób tak jak napisałem w swoim poprzednim poście.
Dowiesz się wtedy jaka jest max. odległość "ognia celowanego" ;)
Wtedy dopiero będziesz mógł stosować odpowiednie dla danego dystansu poprawki...


PS
Do takiego strzelania lepsze byłyby strzały aluminiowe lub węglowe..są trochę lżejsze, szybsze i bardziej powtarzalne od drewnianych...
PS2
No i oczywiście tak jak napisał Adam :
Podziałka jest orientacyjna, zacznij od postawy, ogólna zasada jest taka strzała poniżej celu przeziernik w dół strzała w lewo przeziernik w lewo i analogiczne góra i prawo, poza tym wystarczy że postawa i długość naciągu będą zawsze  takie same...

Pozdr
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2009, 11:14:08 pm wysłana przez N.E.M.O »

ulin

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Nie umie ustawić celownika. Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 15, 2009, 11:17:13 pm »
Dziękuję.

Gwarantuję, że napewno przećwiczę zarówno postawę jak i regulację celownika na różnych odległościach. Pozostaje mi tylko ćwiczyć i dużo strzelać.

Co do moich drewnianych strzał to niestety nie mogę ich zmienić na lepsze, bo zwyczajnie nie mam na to pieniędzy, a te które mam zrobilem sam więc też zdaję sobie sprawę, żę choćbym idealnie ustawił celownik, a postawa i naciąg byłyby powtarzalne to i tak ich celność będzie kiepska :) Nie przeszkadza mi to narazie prawie wcale, bo podchodzę do tego jak do hobby, strzelam razem z narzeczoną swoją w bołdy na polu i dobrze się przy tym bawimy.

Jeszcze raz bardzo dziękuję Wam za pomoc, bo bez Waszej pomocy kosztowałoby mnie to wszystko znacznie więcej nerwów, czasu i prób.

Pozdrawiam.

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Nie umie ustawić celownika. Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 15, 2009, 11:39:14 pm »
 :)

W takim razie miłego strzelania...

Aha...na koniec małe sprostowanie:

68"-to długość łuku a nie cięciwy-bo ta jest zwykle 3-4 cali krótsza od niego.

Pozdr