Forum lucznicze

Tematy ogólne => Hydepark => Wątek zaczęty przez: Jaco w Lutego 04, 2022, 11:28:33 am

Tytuł: Skutki hasania po chaszczach
Wiadomość wysłana przez: Jaco w Lutego 04, 2022, 11:28:33 am
Jako że łucznictwo, szczególnie polowe często wiąże się z łażeniem po różnego rodzaju chaszczach a co za tym idzie ryzykiem pokąsania przez kleszcze chciałem zapytać czy ktoś z was złapał jakże piękna chorobę o nazwie borelioza? Jeśli tak to czy się wyleczyliście? Ja się dowiedziałem na początku grudnia po testach elisa i western blott które wykonałem z powodu przewlekłych bólów mięśni, oba wyniki mocno pozytywne. Kleszczy w życiu miałem około 30 no i któryś mi sprzedał cholerstwo. Także uważajcie ;)
Tytuł: Odp: Skutki hasania po chaszczach
Wiadomość wysłana przez: bartekchev w Lutego 04, 2022, 11:41:00 am
Jaki koszt tych obu testów ? Czy może da się na NFZ ?
Tytuł: Odp: Skutki hasania po chaszczach
Wiadomość wysłana przez: Jaco w Lutego 04, 2022, 12:26:22 pm
Elisa w dwóch klasach IGM i IGG prywatnie razem 80zł. Po wyniku pozytywnym skierowanie do zakaźnika i od niego skierowanie na test Western Blott który był już refundowany.
Tytuł: Odp: Skutki hasania po chaszczach
Wiadomość wysłana przez: elektron w Lutego 04, 2022, 07:29:15 pm
Hej :)

Z racji wykształcenia muszę dodać, że dodatni wynik przeciwciał potwierdzonych testem Western-Blott uprawnia do rozpoznania boreliozy tylko i wyłącznie wtedy, gdy obecne są objawy kliniczne - w innym przypadku jest spore prawdopodobieństwo wyniku fałszywie dodatniego.

Cytując "Internę Szczeklika", czyli wiodący podręcznik w kraju: "Dodatni wynik badania serologicznego bez objawów klinicznych typowych dla boreliozy z Lyme nie ma znaczenia diagnostycznego."

Robienie przeciwciał "na wszelki wypadek", bez objawów, jest praktycznie bez sensu. Przed wdrożeniem diagnostyki warto więc zasięgnąć rady swojego lekarza ;)

Nie jest to absolutnie przytyk w stronę Jaco, u którego wykonanie testów było uzasadnione, tylko wskazówka dla innych.
Tytuł: Odp: Skutki hasania po chaszczach
Wiadomość wysłana przez: Galus w Lutego 04, 2022, 08:16:00 pm
Ja na szczęście jeszcze nie miałem ale znam kilka osób u których wyniki zaczęły się poprawiać po piciu czystka lub szczeci
Tytuł: Odp: Skutki hasania po chaszczach
Wiadomość wysłana przez: Jaco w Lutego 05, 2022, 12:24:49 am
Na chwile obecną jestem po miesięcznej antybiotykoterapii, jest lepiej choć objawy jeszcze nie ustąpiły, ale złagodniały. Głównie u mnie to sztywność i bóle karku, barków i ramion.
Tytuł: Odp: Skutki hasania po chaszczach
Wiadomość wysłana przez: jackbow w Lutego 05, 2022, 06:44:41 pm
Współczuję Jaco, to wredna choroba. Współpracuję z lekarzami z różnych dziedzin i z tego co mówią to może się uaktywnić nawet po kilku latach od ukąszenia.  Leczenie antybiotykami trwa czasami wiele miesięcy więc jeśli u Ciebie po miesiącu jest lepiej to trzeba się cieszyć i być dobrej myśli..

Życzę zdrowia i pozdrawiam
J.