Forum lucznicze

Łucznictwo bloczkowe => Tematy związane ze sprzętem => : jackbow September 01, 2021, 03:38:03 PM

: Rodzaje camów, odczucia z użytkowania
: jackbow September 01, 2021, 03:38:03 PM
Cześć!
W związku z dyskusją na temat rodzaju/ odczuciach z użytkowania  różnych camów w różnych postach dorzucę i swoje 3 grosze. Sorki od razu za przydługi tekst ale zdecydowałem że wszystko umieszczę w jednym wątku. Ze względu również na to że nie jestem zbyt „techniczny” proszę o wyrozumiałość i ew. poprawę.
 
Ale do rzeczy - aktualnie posiadam dwa bowtechy z binary cam, Fuel i Carbon Icon. Fuel był moim pierwszym bloczkiem, wybranym ponad 5 lat temu  jako ten z dużą regulacją siły naciągu i nadzieją że po jakimś czasie będę strzelał  z tych 60-70 funtów :) Plany te jednak szybciutko wzięły w łeb ponieważ przy 42-43  wejście w dolinę i ew. odpuszczenie było dla mnie na tyle agresywne że po kilkuset strzałach  musiałem na kilka tygodni łuk odłożyć i już nie odzyskał moich względów.                  W międzyczasie ratowałem się tradycyjnymi, których przecież w miarę postepów trzeba było kupić kilka w przedziale 25-45 funtów :)

Obecnie Fuel ustawiony na 35 funtów służy gościom chcącym sprawdzić jak to jest strzelić sobie z bloczka :)
Myśle że ta jego praca jest niejako kosztem ogromnej możliwości regulacji siły naciągu- realnie 28-70 funtów przy 30 calach. Mi to jednak humory nie poprawiło ale dla innych może być zaletą.

Carbon Icon zakupiłem ok rok temu  - byłem ciekaw tego  budżetowego karbonu? Bowtecha bo przecież za karbon PSE czy Hoyta 6 tysi płacił nie będę.




: Rodzaje camów, odczucia z użytkowania - cz II :)
: jackbow September 01, 2021, 04:56:17 PM
Zachęciły mnie też br dobre zazwyczaj recenzje jako właśnie lekkiego, z bardzo przyjemnym naciągiem, małym hand shockiem i fajnym do użytkowania w niepogodę bo nie przewodzi zimna. I tutaj na szczęście rozczarowania nie było wręcz przeciwnie. Szczególnie sobie cenię niesamowicie płynny, liniowo malejącą siłę naciągu praktycznie do samej ściany (limb stopy), jakby bez doliny przy letofie ustawionym na ok 70%. Naciąga się go trochę jak klasyka z tym że siła oczywiscie spada nie rośnie ;) Jeden ze znanych łuczników wyraził sie nawet że "naciąga się zajebiście" i chciał go ode mnie kupić ale po takiej opinii oczywiście sprzedać go nie chciałem :) Aktualnie służy mi do quazi Fielda na działce. Myślę ze jest jednym z najbardziej niedocenionych łuków w dobrej cenie - w pewnym momencie dostępny był za ok 2200złociszy.
Porównując te dwa binary cams od jednego producenta to jak dzień do nocy - oczywiście na korzyść CI. Dynamikę za to mają na podobnym, przeciętnym poziomie.

Kilka miesiecy przed CI zakupiłem "na wyprzedaży" PSE Response na evolvach. To taka moja tarczówka :) Miałem wtedy tylko Fuela i chciałem coś lepszego co nie degeneruje tak barku. Wyczytałem/wyoglądałem że camy evolve (też binary?) sa bardzo polecane dla osób z wrażliwymi barkami ;) i dlatego że waży poniżej 4 lbs. Rzeczywiście kultura naciągu jest dużo lepsza niż Fuela ale jednak trochę gorsza niż w Carbon Icon. Moc ładuje na maxa prawie do samej doliny więc wymaga większego wysilku. Na szczęście łagodnie wchodzi w dolinę na low letoff module 70%. Ten większy wysiłek przekłada się na lepszą od CI dynamikę o 10 fps już przy 29 calach (moje ustawienie na nim) a przy 30 calach o 20 fps.
: Rodzaje camów, odczucia z użytkowania - cz III
: jackbow September 01, 2021, 05:39:44 PM
Miałem też okazję postrzelać trochę ze Stingera sąsiada (single cam) i wydaje mi się, może to złudzenie że ma podobną kulturę pracy do Response z tym ze dynamikę na poziomie CI no i nie ma regulacji letoffu.

Od niedawna mam też Obsession HB33 na hybrydach (takie oczko w głowie bo custom ;))  w wersji LH a wcześniej strzelałem trochę z PSE Rally (chyba Dual cam) LH innego sąsiada :)  Na pomysł spróbowania LH wpadłem niejako z konieczności zniwelowania jakoś dolegliwości w prawym stawie krzyżowo-lędźwiowym a że tradycyjny fizjoterapeuta nie pomógł to spróbowałem leczenia stricte łuczniczego i się udało :) Można strzelać z RH i LH i wyleczyć sobie biodro :)!
Obydwa łuki jak dla mnie naciągają się zaskakująco podobnie i bardzo "miękko" z tą różnicą że HB33 daje efekt o 30fps lepsz, jest o 1 lbs lżejszy, ma mniejsze wibracje nie mówiąc o solidnej ścianie (limb stopy) przy gąbce Rally. Obydwa przed doliną moją lekką górkę ale nie jest ona uciążliwa.

Jak chodzi o samą scianę to tutaj moim zdaniem nie tyle decyduje sam rodzaj camów co fakt czy posiadają string czy limb stopy dające poczucie większej solidności/twardości.  Ważne też jest jak te stopy "współpracują" z doliną. Dodatkowym plusem jest jeśli można nimi zmieniać letoff i optymalizować długość naciągu. Przekonałem się że nawet 2-3mm mogą polepszyć powtarzalność kotwiczenia, stabilność, komfort no i wyniki na tarczy.

Podsumowując - moim zdaniem najprzyjemniejszą z nich pracę ma Carbon Icon ale Obsession HB33 chyba wskutek tej swojej miękkości jest jednak najmniej inwazyjny dla barku - stwierdzone po kilku tys. strzałów każdym z nich :) Jest też przy moich ustawieniach (tu 30 cali) najszybszy. Najlepiej natomiast póki co strzelam z PSE Response RH,  który z kolei jakby najbardziej "zaznacza" strzał ale HB33 LH powoli go dogania :)

Jeśli natomiast miałbym coś polecić początkującym miłośnikom to łuk z którego da się strzelać od 40 funtów albo nawet mniej.  Można wtedy spokojnie ćwiczyć technikę, nie walczyć z łukiem i nie narażać się na kontuzje. Gdzieś wyczytałem i to chyba na jakimś portalu hunterskim że bloczek do regularnego strzelania powinien być ustawiony na 70% max siły łucznika. Łatwo obliczyć że jeśli max naciągniesz 70 strzelaj z 50, jeśli 60 strzelaj z 40stu. Oczywiście dotyczy to przeciętnego śmiertelnika bo wyjątki naturalnie się zdarzają ;)

: Rodzaje camów, odczucia z użytkowania - cz IV
: jackbow September 01, 2021, 06:18:27 PM
Swoją drogą to być może zasadne byłoby utworzenie osobnego działu na Forum typu seniorzy/50+ (coś jak w ArcheryTalk) bo myślę że dla 20 latka i 50 latka+ niekoniecznie ten sam łuk będzie najlepszy i prawdopodobnie czego innego będą w łucznictwie szukać.

Oczywiście to są moje subiektywne odczucia i szanuję inne opinie w powyższych kwestiach.

Chciałbym też podziękować wszystkim za ich posty na Forum bo wiele z nich wyniosłem.

Pozdrawiam J.
: Odp: Rodzaje camów, odczucia z użytkowania
: doozers September 02, 2021, 09:23:12 PM
Swoją drogą to być może zasadne byłoby utworzenie osobnego działu na Forum typu seniorzy/50+ (coś jak w ArcheryTalk) bo myślę że dla 20 latka i 50 latka+ niekoniecznie ten sam łuk będzie najlepszy i prawdopodobnie czego innego będą w łucznictwie szukać

Mnożenie działów na tym forum gdzie zagląda niewielu ludzi raczej nie ma sensu, ale słusznie zauważyłeś, może warto dopisywać/pytać dla kogo ma być łuk albo z jakiej perspektywy piszemy.

Swoją drogą dzięki za tak obszerne porównanie.

Mam tylko pewną wątpliwość (bo nie śledzę bloczków za bardzo) czy nie porównujesz łuków z różnych półek cenowych? PSE Rally to jakiś  entry level a Carbon Icon czy Obsession to chyba jednak inna klasa.


Wysłane za pomocą Smyrfona
: Odp: Rodzaje camów, odczucia z użytkowania
: jackbow September 03, 2021, 10:49:29 AM
Chodziło mi raczej o dodanie 1go działu niż mnożenie ;) Ale mówiąc poważnie to nie wiem czy nowy, starszy łucznik będzie chciał na starcie mówić o swoim wieku. Myślę że raczej incognito będzie chciał znaleźć to co interesuje bez konieczności wertowania całego Forum. Sądzę że mogłoby to nawet dodatkowo przysporzyć nowych uczestników nie mówiąc o tym że kiedyś wszyscy moglibyśmy z tego działu korzystać:)

Jeśli chodzi o porównanie sprzętu to moim celem było podzielenie się wrażeniami z pracy różnych camów a że występują one akurat na takich łukach które użytkuję/użytkowałem to takie porównanie wyszło ;) Czasami tez producenci montują takie same camy na łukach z różnych półek cenowych np. evolve w średniaku Response/React vs flagowce EVO NXT czy EVL.
Łuki, które opisuję to faktycznie entry level lub średniaki i dość daleko im do cen flagowców :)

W każdym razie, dzięki doozers za opinię. Bardzo sobie cenię Twoje posty, szczególnie te dotyczące klasyków. Pozdr
: Odp: Rodzaje camów, odczucia z użytkowania
: doozers September 06, 2021, 07:47:01 PM


Chodziło mi raczej o dodanie 1go działu niż mnożenie ;) Ale mówiąc poważnie to nie wiem czy nowy, starszy łucznik będzie chciał na starcie mówić o swoim wieku. Myślę że raczej incognito będzie chciał znaleźć to co interesuje bez konieczności wertowania całego Forum. Sądzę że mogłoby to nawet dodatkowo przysporzyć nowych uczestników nie mówiąc o tym że kiedyś wszyscy moglibyśmy z tego działu korzystać:)

Ja rozumiem Twój zamysł ale jakoś nie bardzo widzę taki dział i tematy w nim zawarte.
Jaki łuk dla początkujący 50+ ? ;)
Jaka podstawka dla 60+ ?

Działów i wątków jest tak mało na forum, że nie widzę problemu aby to przeczytać, a za kilka lat taki 50+ tu nie zajrzy bo nie będzie wiedział co to forum ;)




Wysłane za pomocą Smyrfona

: Odp: Rodzaje camów, odczucia z użytkowania
: jackbow September 08, 2021, 12:13:52 PM
Podstawki w zależności od wieku bym raczej nie różnicował ;) ale celownik czy spust już być może tak. No chyba że ktoś by się wybierał z blachą na polowanie - wtedy bym zaprotestował :)  Jak we wszystkim tu też potrzebny byłby zdrowy rozsądek.

Myślę że jak dziś senior wie co to forum to za parę lat też będzie wiedział, taki znak naszych czasów.

W takim dziale, poza sprzętem można by pisać o wielu innych kwestiach jak np. swoim treningu, rozgrzewce, jak często strzelam, ilości oddawanych strzałów z daną siłą naciągu - jak było wczesniej a jak jest teraz,  ewentualnych kontuzjach i jak ich uniknąć, swoich łuczniczych historiach - wszystkim tym co mogłoby pomóc seniorowi bezpiecznie zacząć i jak najdłużej w łucznictwie pozostać - na podstawie doświadczeń innych seniorów ;)

Ale oczywiście jakoś specjalnie się nie upieram ;) Rozumiem że Forum jest relatywnie małe i może faktycznie niewielu chciałoby w tym dziale pisać.

Rzuciłem to pod rozwagę ale jak nie ma to tego przekonania to nalegał nie będę ;)