Forum lucznicze

Łucznictwo tradycyjne => Tematy związane ze sprzętem => Wątek zaczęty przez: apmok w Sierpnia 22, 2020, 02:09:23 pm

Tytuł: Jakie pióra do strzał dla praworęcznego
Wiadomość wysłana przez: apmok w Sierpnia 22, 2020, 02:09:23 pm
Witam mam możliwośc dostepu do piór gęsi i chciałbym popróbować sobie robić strzaly z nich .
Pytanie czy ma znaczenie z jakiego skrzydla weżniemy pióra dla osoby praworęcznej lub leworęcznej .Wiem że komplet ma być zrobiony z piór z jednego skrzydła , czyli cały komplet z lewych lub cały z prawych slrzydeł.
Proszę o odpowiedzi osób ,które mają trochę o tym pojęcia .
Tytuł: Odp: Jakie pióra do strzał dla praworęcznego
Wiadomość wysłana przez: Dochi w Września 27, 2020, 01:53:50 am
Patrząc na zagadnienie z punktu widzenia tradycyjnych łuczników japońskich oni używają do strzelania dwóch strzał, na jednej są pióra prawe a na drugiej pióra lewe. Wszystko po to, że jak oddasz dwa idealne strzały w jednej serii to różnica w opierzeniu spowoduje, że nie trafisz strzałą w strzałę.
Byron Ferguson gdzieś pisał albo mówił, że dla łucznika praworęcznego lepsze są lotki z pióra lewego ponieważ po strzale naturalna krzywizna pióra (zapewne wspomagana oklejeniem helikalnym) spowoduje odsuniecie lotki od dłoni.
Ja jestem RH i przeważnie używam piór lewych ale nie stronię też od prawych. Nie zauważam różnicy ale może dlatego że ani ze mnie Byron Ferguson ani też łucznik Kyudo ;-)
Tytuł: Odp: Jakie pióra do strzał dla praworęcznego
Wiadomość wysłana przez: apmok w Września 30, 2020, 12:30:17 pm
Dzięki za odpowiedź , pewno jakieś małe różnice są niemniej nie rzutują tak na celowanie żeby decydowały o wyborze jakich piór użyć . Dowiedziałem się o tym z innych źródeł od wytwórców strzał.